Mivel védekezhetünk most a paradicsomvész ellen?

Agrofórum Online

Veteményesemben sajnos idén is felütötte a fejét a paradicsomvész. Hogyan védekezhetnék ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsomvész, vagyis a fitoftórás betegség (Phytophtora infestans) a paradicsom mellett a burgonya legjelentősebb gombás betegsége is. Rendszeresen előfordul, főként csapadékos időjárás esetén a lombot teljes mértékben károsíthatja, mely következtében jelentős mértékű terméskieséssel kell számolnunk. A tünetek a levélen, levélnyélen, a száron és a bogyókon is egyaránt megtalálhatók.

A levélen kezdetben szürkés-zöld és vizenyős, majd zöldes-barna, elmosódott szélű foltok jelennek meg. A foltok a levél fonáki részén, leggyakrabban az egészséges és beteg rész határán jelennek meg. A levelek később elszürkülve lehajlanak, majd elszáradnak. A levélnyélen és a száron szabálytalan alakú és nagyságú vizenyős, majd sötétbarna foltok láthatók. A fertőzött bogyókon nagyméretű, elmosódott szélű, vörösbarna foltok utalnak jelenlétére. A bogyó belső része is elszíneződik, az érett termések pedig könnyen rothadásnak indulnak. Jellegzetes tünet továbbá minden fertőzött növényrészen a fehér sporangiumtartó gyep megjelenése is.

A kórokozó áttelelése az elhalt növényi részek segítségével lehetséges, valamint a burgonya gumóján és a talajban is fennmaradhat. Fertőzésének lefolyását a hőmérséklet és a növények felületének nedvesség-időtartama szabályozza. Még fertőzéséhez hűvösebb 12–15 °C léghőmérséklet kedvez, a fertőzés utáni időszakban viszont magasabb 18–22 °C kedvező számára. A növények felületének néhány órán át tartó nedvessége már elegendő a fertőzés kialakulásához.

A védekezés alapját a megelőzés képezi. A különböző fajták fogékonyságában eltérések tapasztalhatóak, melyet a palánták vagy magok megvásárlásakor már szem előtt tarthatunk. A fémzárolt vetőmagok beszerzésének, a vetésforgó betartásának és szellősebb tőtávolságok kialakításának is nagy jelentősége van a kórokozó elleni védelemben. A növénymaradványok megsemmisítése, az állomány gyommentesen tartása és a harmonikus tápanyagellátás mind-mind az egészséges növényállomány kialakulását szolgálja.

A kémiai védekezés szempontjából is a megelőzést fontos szem előtt tartanunk, ezt már május második felében el kell kezdeni és az időjárásnak megfelelően a tenyészidőszak végéig kell folytatni. A betegség megjelenésekor mindenkép fontos a beteg növényrészek eltávolítása és megsemmisítése a továbbfertőzés megakadályozása érdekében. A kontakt készítmények közül pl. a réz (Astra Rézoxiklorid) és mankoceb (Dithane) hatóanyag van engedélyezve. A felszívódó szereket a betegség megjelenésekor, nagyobb fertőzési nyomás esetében alkalmazzuk (pl. azoxistrobin – Amistar). Lehetőségünk van továbbá kontakt és felszívódó készítmények kombinációjának használatára is (MetalaixM+réz – Ridomil Gold Plus; mankoceb+benalaxil – Galben M).

Miért hullatja leveleit az októberben behozott fikusz?

2022. december 15. 04:37

Nyári időszakban kint tartott fikuszt már októberben behoztuk. Most azonban elkezdte lehullatni leveleit, mitől lehet ez?

Egy XIX. századi ellenség, a szőlő-gyökértetű (filoxera) – (Viteus vitifolii)

2019. június 27. 11:53

N. Károly kérdése: Kivágtam a szőlőt, a maradványokból kihajtott az alany. Szemölcsszerű képződményeket figyeltem meg rajta. Mi lehet ez?

Mitől lesz fekete a dió lehullott termése?

2023. szeptember 29. 04:36

Tudnának tájékoztatást adni arról, hogy mitől lehetnek feketék a dió lehullott termései?

Mi válthatja ki a levélhullást a sárgabaracknál, mivel tudom megállítani?

2023. július 30. 04:38

Sárgabarackfa leveleivel van problémám. 2022-ben sok levél lepotyogott a fákról, a jelenség alulról indult felfelé. Gombaölő szerrel és komplex lombtrágyával is permeteztem a fákat, de a jelenség nem állt le. Idén folytatódott. Volt téli lemosó permetezés is, és tavasszal a moníliát, levéltetveket időben megfogtam, nem okoztak kárt a fákon. Mi válthatja ki a levélhullást, mivel tudom megállítani?