Nem árt a gyümölcsfáknak a téli 10 fok feletti hőmérséklet?

Agrofórum Online

Igen furcsa az időjárás mostanában, nincsen igazi tél például, sokszor tavaszias hőmérsékletet mérhetünk a hideg évszakban is. Nem árt a gyümölcsfáknak a téli 10 fok feletti meleg időjárás?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák, a vegetációs időszak végéhez közeledve megkezdik lombhullásukat, ennek végeztével pedig nyugalmi, azaz pihenő időszakuk letöltése következik. A lombhullató fák, így gyümölcsfáink is, a hideg hónapokat ugyanis csak ilyen formán, lombozat nélkül képesek átvészelni. A lombjukat vesztett fák első körben mélynyugalmi állapotba kerülnek, majd ezután kezdődik meg kényszernyugalmi állapotuk. A két nyugalmi időszak hossza nagyon sok tényezőtől függ. Egyrészt, a fajok genetikailag meghatározott hideg-, illetve melegigénnyel rendelkeznek, így a hőmérséklet alakulása nagymértékben befolyásolja ezek hosszát.

A mélynyugalmi időszakba csak azon órák számítanak bele a szükséges hidegigénybe, melyek esetében 7 fok alatti hőmérséklet volt tapasztalható. A gyümölcsfajok közül a mandulának van a legrövidebb mélynyugalmi időszaka, ez gyakran már december végén, január elején le is telik. A mandulát a kajszi- és őszibarack követi, míg a többi csonthéjas gyümölcsfajnak, illetve az almatermésűeknek is hosszabb mélynyugalom szükséges, tehát fokozottabb hidegigényről beszélhetünk.  

A mélynyugalmi időszakból a gyümölcsfák csak akkor lépnek ki, amikor a szükséges hidegigényük kielégült. A mélynyugalomban legnagyobb a fák fagytűrő képessége, a kényszernyugalom alatt már jóval kisebb a virágrügyek hideggel szembeni ellenálló képessége. A kényszernyugalomból való kilépés, már nem a hideg, hanem a meleg órák száma alapján történik meg. A kényszernyugalom bekövetkezte a kertben lévő gyümölcsfáknál viszonylag egyszerűen meg is állapítható. A fáról egy kisebb ágat levágva, azt a szobában vázába helyezzük el, amennyiben pár napon belül megindul a virágzása, úgy a fa már átlépett a kényszernyugalmi időszakba.

A téli enyhe időjárás főként a kajszi- és az őszibarack esetében nem mondható optimálisnak, hiszen ez ugyan lassabban végbemenő mélynyugalmi időszakot okozhat, de a kényszernyugalmi időszak általában jóval gyorsabb lefolyású lesz. Ennek hatására a virágzás tavasszal a megszokottnál korábban meg is kezdődhet, így a virágok a tavaszi fagy miatt vannak leginkább veszélyben. A virágzáskori fagyos hőmérséklet az elmúlt pár évben sajnos többször előfordult, nagymértékű terméskiesést okozva ezzel a kajszi- és őszibarackot termesztők számára. 

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

2023. március 27. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

Taplógombák a gyümölcsfán: mi a teendő?

2020. november 27. 10:37

Cseresznyefám törzsén kagylószerű gombák jelentek meg. Mi lehet ez, mit kell tennem vele?

Őszi teendők a gyümölcsösökben

2020. október 19. 10:01

Ha vége a gyümölcsszedésnek, hajlamosak vagyunk hátra dőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a gyümölcsfákat. Gyakori gond, hogy a szüret után a letermett fákat nem vagy nem kellő módon készítik fel a következő évi szezonra. Ebben a cikkben ennek a kérdésnek a fontosságára hívom fel a figyelmet, azaz: hogyan tudjuk optimalizálni gyümölcsfáink tartalékait?

Mit tegyünk a házikerti fák lehulló lombjával?

2023. november 16. 11:10

Mit tegyek/tehetek a gyümölcsfák, díszfák lehulló lombjával a házikertben?