18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Össze kell gyűjteni ősszel a gyümölcsmúmiákat?

Agrofórum Online

Mik azok a gyümölcsmúmiák? Miért kell azokat összegyűjteni? Köszönöm a válaszukat!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fákon fennmaradt gyümölcsmúmiák – lombozat hiányában – a lombhullást követő időszakban válnak csak igazán feltűnő jelenséggé. A legtöbbször ezek a beteg termések még a vegetációs időszakban valami által, pl. rovarrágás következtében sérültek, majd rajtuk kórokozók, különböző moníliafajok telepedtek meg, majd a termések így kiszáradva elfeketedtek. Gyümölcsmúmiákkal sajnos a legtöbb gyümölcsfaj, alma, cseresznye, meggy, kajszi stb. esetében is találkozhatunk.

A múmiák jó feltételeket teremtenek a moníliafajok áttelelésére, melyek azonban nemcsak a fákon maradhatnak fenn aszalódott állapotban, hanem a talajra is lehullhatnak. Akár a fákon, akár a talajon vannak e termések, összegyűjtésükről, lemetszésükről mindenképp fontos gondoskodnunk még a tél folyamán, lehetőség szerint a lemosó kezelések elvégzése előtt. Tavasszal a múmiákból nagyszámú fertőző gombaképlet indul útnak, ezzel fenyegetve már az évi termésmennyiséget és -minőséget, illetve a fa egészségét egyaránt.

A beteg, fákra száradt gyümölcsmúmiák leszedése mellett azonban még számos teendőt találunk gyümölcsfáink tél előtti ápolására vonatkozóan. Többek között a lehullott terméseket is ajánlatos összeszedni, de a levelek összegyűjtése, vagy talajba forgatása egyaránt már a következő évre való felkészülést segíti.

Az ápolási folyamat részét képezze továbbá ősszel is a gyökérnyaki részből előtörő tősarjak eltávolítása, tőből történő kimetszése! A nem kívánatos sarjak amellett, hogy nagy mennyiségű vizet és tápanyagot használnak fel a fáktól, egészségügyi szempontból is hátrányosnak tekinthetők. A sarjak ugyanis jó otthonként szolgálnak a levéltetveknek, vértetveknek egyaránt, melyek már akár kora tavasszal nagy számban jelen lehetnek. Különösen ügyeljünk a szilva, kajszi, cseresznye és meggyfák esetében a tősarjak évente akár több alkalommal történő eltávolítására!

A téli fatisztogatási munkálatok elvégzésével ugyancsak a fa egészségének megőrzése segíthető elő, mely során a kéregrepedésekben, vastagabb ágelágazódásokban megbújó kártevőket gyéríthetjük egy erősebb kefe segítségével. A kéregtisztítással egymenetben akár a fatörzs meszelése is elvégezhető, mellyel a fagyok hatására kialakuló fagylécek ellen óvhatjuk fáinkat.

Kiemelt kép: Pixabay

A moníliára rezisztens gyümölcsfajták csak a virágmoníliára rezisztensek vagy a gyümölcsmoníliára is?

2025. január 25. 04:38

Érdeklődni szeretnék, hogy a moníliára rezisztens gyümölcsfajták (pl. a Feketicsi meggy és egyes kajszifajták) csak a virágmoníliára rezisztensek vagy a gyümölcsmoníliára is?

Soha nem tudtam még termést szüretelni a birsfáról - mi lehet a baja?

2024. június 1. 04:38

Birsfámról, mely már 6. éves, eddig még nem szüreteltem termést. Szépen virágzik a fa, termések is elkezdődnek fejlődni, és néhány cm-es állapotukban leesnek. Ezzel együtt a virág körüli levelek is elhalnak. Mi lehet a baja, hogyan tudom megvédeni a birsalmákat?

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

2023. március 8. 12:36

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak!