Össze kell gyűjteni ősszel a gyümölcsmúmiákat?

Agrofórum Online

Mik azok a gyümölcsmúmiák? Miért kell azokat összegyűjteni? Köszönöm a válaszukat!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fákon fennmaradt gyümölcsmúmiák – lombozat hiányában – a lombhullást követő időszakban válnak csak igazán feltűnő jelenséggé. A legtöbbször ezek a beteg termések még a vegetációs időszakban valami által, pl. rovarrágás következtében sérültek, majd rajtuk kórokozók, különböző moníliafajok telepedtek meg, majd a termések így kiszáradva elfeketedtek. Gyümölcsmúmiákkal sajnos a legtöbb gyümölcsfaj, alma, cseresznye, meggy, kajszi stb. esetében is találkozhatunk.

A múmiák jó feltételeket teremtenek a moníliafajok áttelelésére, melyek azonban nemcsak a fákon maradhatnak fenn aszalódott állapotban, hanem a talajra is lehullhatnak. Akár a fákon, akár a talajon vannak e termések, összegyűjtésükről, lemetszésükről mindenképp fontos gondoskodnunk még a tél folyamán, lehetőség szerint a lemosó kezelések elvégzése előtt. Tavasszal a múmiákból nagyszámú fertőző gombaképlet indul útnak, ezzel fenyegetve már az évi termésmennyiséget és -minőséget, illetve a fa egészségét egyaránt.

A beteg, fákra száradt gyümölcsmúmiák leszedése mellett azonban még számos teendőt találunk gyümölcsfáink tél előtti ápolására vonatkozóan. Többek között a lehullott terméseket is ajánlatos összeszedni, de a levelek összegyűjtése, vagy talajba forgatása egyaránt már a következő évre való felkészülést segíti.

Az ápolási folyamat részét képezze továbbá ősszel is a gyökérnyaki részből előtörő tősarjak eltávolítása, tőből történő kimetszése! A nem kívánatos sarjak amellett, hogy nagy mennyiségű vizet és tápanyagot használnak fel a fáktól, egészségügyi szempontból is hátrányosnak tekinthetők. A sarjak ugyanis jó otthonként szolgálnak a levéltetveknek, vértetveknek egyaránt, melyek már akár kora tavasszal nagy számban jelen lehetnek. Különösen ügyeljünk a szilva, kajszi, cseresznye és meggyfák esetében a tősarjak évente akár több alkalommal történő eltávolítására!

A téli fatisztogatási munkálatok elvégzésével ugyancsak a fa egészségének megőrzése segíthető elő, mely során a kéregrepedésekben, vastagabb ágelágazódásokban megbújó kártevőket gyéríthetjük egy erősebb kefe segítségével. A kéregtisztítással egymenetben akár a fatörzs meszelése is elvégezhető, mellyel a fagyok hatására kialakuló fagylécek ellen óvhatjuk fáinkat.

Kiemelt kép: Pixabay

Kertbarátoknak: a monília szedi áldozatait

2024. március 25. 15:10

Nemcsak a mikroszkopikus élőlények ,,szedik áldozataikat", a kártevő rovarok is lendületbe jöttek legkedvesebb növényeinken. Monília, lisztharmat, levéltetvek ellen javasol Zsigó György növényorvos megoldásokat.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.

Özönvíz után rothad a gyümölcs, megjelent a poloska és a paradicsomvész

2019. június 25. 12:58

Az előző hét viharokkal, özönvízszerű esőzésekkel tarkított időjárása jelentős károkat okozott a kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt. A sok eső az érőfélben levő termésben a mennyiségi kiesés mellett hatalmas minőségi romlást eredményezett.