Pajzstetű lehet a tuján és a borókán?

Agrofórum Online

Boróka bokraimon, néhány helyen, a leveleken sok, igen apró fehér foltot látok, mintha lespriccelték volna fehér festékkel. Korábban nem tűnt fel. Közelebbről megnéztem, kicsit kiemelkedők. Mik lehetnek, mit tehetek vele?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A boróka lombján, zöld pikkelyszerű levelein, hajtás-szárán gyakran feltűnnek a boróka-pajzstetű (Carulaspis juniperi) fehér színű egyedei. Borókán kívül ciprusokon, hamisciprusokon, tiszafákon és tujákon is előfordulhat. Fertőzheti még a hasonló alakú, színű, ránézésre hasonló tuja-pajzstetű is (Carulaspis caruelii), melynek a boróka mellett a tuja is gazdanövénye. Európai országokban mindkettő elterjedt, a tuja-pajzstetű a hűvösebb körülmények között, hazánktól északra fekvő országokban is jól érzi magát.

Minden pajzstetű szívó kártevő, az apró pajzstetvek a növények zöld részeit szívásukkal gyengítik, amikor abból táplálkoznak, a levelek sárgulnak, a hajtások növekedése leáll, a fertőzött részek elszáradnak A kártevő a bokrokon foltokban, elszórva szokott megjelenni és károsítani. Leszáradás kiterjedhet egyes ágrészekre, de súlyos fertőzésnél a teljes bokor is elhal. Általános jelenség, hogy sorban vagy csoportban ültetett növényeknél csak egyes töveken fordul elő. Ez arra utal, hogy a növények fertőzötten kerülnek be a kertbe, rajtuk van a kártevő, de kis egyedszámban, így nem feltűnő a fertőzésük. megfigyelések szerint faiskolai anyaggal terjed.

Boróka és tuja-pajzstetű évente egy nemzedéket nevel, a kifejlett nőstény pajzstetvek telelnek át, ezek kör alakúak, 1-1,5 mm méretűek, fehér színűek, a tetejüket kör alakú sárgás, kemény pajzs fedi. A pajzs alatt találhatók a puha, lencse alakú sárga színű nőstény egyedek. Tavasszal, az időjárástól függően, április végétől kezdik lerakni petéiket, a kikelő lárvák májusban tűnnek fel, rajzásuk június elejéig tart. A lárvák szétszélednek, mozognak a lombon, még nem alakult ki a testüket védő pajzs. Ebben a fejlődési stádiumban sérülékenyek, puhák, ez a periódus alkalmas a rovarölő szeres védekezésre. Júliusra fejlődnek ki az ivarérett pajzstetvek, melyekre az ivari kétalakúság jellemző: míg a nőstények kör alakúak, a hím egyedek megnyúltak, hosszúkásak. Megtermékenyítés után a hím pajzstetvek elpusztulnak, a megtermékenyített nőstények maradnak csak fenn, majd ők telelnek.

Védekezés a növényeink rendszeres ellenőrzésével kezdődik. Azokat a hajtásokat, melyeken a pajzstetvek feltűnnek, le kell vágni és el kell távolítani a területről. Elhatalmasodó fertőzésnél május, június hónapokban, a lárvák rajzásának idején, rovarölő szeres permetezéssel eredményesen csökkenthető a pajzstetvek száma. Acetamiprid hatóanyagú felszívódó és deltametrin hatóanyagú kontakt hatású szerek engedélyezettek dísznövényeknél. Lombpermetezésnél ne feledjen tapadásfokozó anyagot hozzáadni az oldathoz, a boróka viaszos levelein anélkül nem tapad meg a növényvédő szer oldat.

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.

Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását?

2023. augusztus 20. 13:40

Kérem szépen segítségüket! Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását? Mit tegyek ellene?

Mikor és mivel végezzük a téli lemosó permetezést?

2023. október 23. 04:36

Mikor és mivel javasolják a téli lemosó permetezést házikertekben? Néhány gyümölcsfám van, pár tő szőlőm és néhány díszbokrom. Egyféle permetszert szeretnék csak használni, egyszerűsítve a munkát.

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

2023. november 8. 10:10

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.