Száradnak a cukorsüvegfenyő ágai – mit tehetek megmentéséért?

Agrofórum Online

Nagy bajban vagyok, erkélyemen nevelek pici korától egy mára már kb. 1 méter magasra megnőtt cukorsüvegfenyőt, aminek két ága 3-4 hete elkezdett száradni. Azóta levágtam, nem láttam rajta kártevőt. Rendszeresen öntözöm alulról és felülről is, délelőtt nem süt rá a nap, délutántól napernyő védi a tűző naptól. Mit tegyek vele, hogy megmaradjon?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Balkonkertészkedő!

Nagyon szereti a növényeket, hogy már régóta türelemmel és gondosan neveli a cukorsüvegfenyőjét (Picea glauca), ami köztudottan lassan növő fenyőfaj.

A cukorsüvegfenyő, hasonlóan a többi fenyőfajhoz, az egyenletes, mérsékelt hőmérsékletet és párás levegőt kedveli. Év közben hőmérsékleti igénye 20 °C körüli, ami ne legyen magasabb, mint 25 °C. Az idei extrém nyár nem biztosította a kívánt értékeket. Július, augusztus hónapokban hetekig 11-16 óra között a léghőmérséklet még árnyékban is meghaladta a 30 fokot. Ez azt jelenti, hogy ezt a hőmérsékletet nemcsak a növény, hanem annak földje, az erkély burkolata, a közelben lévő falak is felvették, és a levegő hőmérsékletének enyhülése után is sugározták. A növényeknek nem csupán a lombját, a gyökereit is képes súlyosan károsítani a magas hőmérséklet, ami azért is veszélyesebb, mivel az nem látható, és az okozott kár tünetei késleltetve, nem azonnal, hanem később jelennek meg.

A napos erkély, terasz forró nyarakon, nem ideális növénynevelő hely, még árnyékolás ellenére sem.

Kép hiányában nem lehet biztosan megállapítani a betegség közvetlen okát, de az biztos, hogy a nyári nagy meleggel kapcsolatban van/volt. Tartósan száraz, meleg helyeken a cukorsüvegfenyő gyakori kártevője a takácsatka. Atka kis létszámban mindig él rajta, de amint tartóssá válik a száraz forró környezet, robbanásszerűen felszaporodik, és levélsárgulást, majd levélhullást okoz. Mivel apró kártevő, és a levelek hátoldalán él, későn szokták felfedezni.

Cukorsüveg fenyő barnul
Cukorsüvegfenyő barnul

Javaslatom a cukorsüvegfenyő elszáradásának megelőzésére:

  • Az eddig kialakított gondozása megfelelő, amennyiben rendszeresen öntözi a talaját és lombját is, és árnyékolja a növényt.
  • Mindezt javaslom kiegészíteni az erkély burkolatának öntözésével is, ami a levegő párásítása mellett annak hőmérsékletét is csökkenti, és az általa kibocsátott sugárzó hőmérsékletet is, és megakadályozza a fenyő földjének felforrósodását.
  • Ajánlom, hogy jövőre fokozza az árnyékolás intenzitását, ne csupán 30-40%-os, hanem 70-80%-os árnyékolást alkalmazzon a növény felett a napos órák időtartamára.
  • Ideális az lenne, ha július, augusztus hónapokra máshol, pl. kertben tudná elhelyezni félárnyékos vagy árnyékos részen a fenyőjét, földre, talajra helyezve cserepét.

A fenyője jövőjét nem tudom megjósolni, viszont tanácsaim és a már megszerzett tapasztalata alapján nagy valószínűséggel nem fog kipusztulni, életben marad. Atkák jelenlétét feltétlenül javaslom ellenőrizni, és amennyiben előfordulnak rajta, feltétlenül permetezze le Flumite atkaölő szerrel. Atkákat csak az élő hajtásokon talál, az elhaltakon nem, a zöld részeken keresse a törzséhez közeli leveleken!

Kiemelt kép: Dr. Aponyi Lajos felvétele

Takácsatkák elleni védekezés kertészeti kultúrákban

2018. szeptember 24. 07:21

Fontos tisztában lenni vele, hogy az atkák nem rovarok, hanem a pókszabásúakhoz tartoznak. Ne csodálkozzanak tehát, ha a sok rovarölő szer sem gyéríti a létszámukat.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

2023. október 17. 04:40

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?

Hányszor kell permetezni az almafákat?

2020. március 25. 04:36

Sz. Kálmán kérdése: Hányszor, és mikor kell permetezni az almafákat? Mik a legjelentősebb betegségei és kártevői?