Száradnak a füge levelei – mit tehetünk, hogy életben maradjon?

Agrofórum Online

25 éves - nagy zöld - fügebokor két oldalsó ágán a levelek 3 nap alatt elszáradtak. A közepén még él. Mit kell tennem, hogy életben maradjon? Köszönöm válaszukat

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A füge esetében, akárcsak a gyümölcsfáknál, számos oka lehet a fás részek elhalásának. Fontos lenne megtudni ennek tényleges okát, hiszen csak úgy tudjuk megelőzni a további pusztulások kialakulását. A növényt bizonyára valamely strasszhatás érte, ilyen tüneteket kártevők, de kórokozók jelenléte is okozhatott. Érdemes lenne a fügét jobban szemügyre venni, nemcsak a leveleket, hanem a fás részeket is megvizsgálni, rágást, foltosodást keresni. A zöld részek mellett a gallyakat, ágat, törzset is alaposan nézzük át, ezeken lyukakat, folyást is találhatunk!

A stressz oka emellett akár szárazság, a megfelelő vízmennyiség hiánya, de hideghatás, fényhiány, akár a gyökér részleges sérülése is kiválthatta. Nemcsak az ebben az évben tapasztalt környezeti hatások és biotikus stresszhatások válthatnak ki ilyen tüneteket, így az előző évben tapasztalt szélsőséges behatások nyomaként is kialakulhat elhalás. Az elszáradt ágakat érdemes mihamarabb tőből lemetszeni, a vastagabbakat lefűrészelni, annak sebét pedig sebzáró anyaggal lekenve kezelni.

Száradnak a füge levelei az oldalsó ágakon
Száradnak a füge levelei az oldalsó ágakon (fotó: a kérdező felvétele)

Az elsűrűsödés megelőzése érdekében, a következő év tavaszán érdemes lenne a fügét megmetszeni, ezzel nemcsak a méretét, hanem növekedését is formálni, ezzel több fényt is biztosítani a belső részeinek. A metszést a tavasz első hónapjaiban ajánlatos elvégezni, elsőként a beteg, elfagyott részek eltávolításával kell kezdeni. Ezután végezzünk ritkítást, vagyis az egészséges részekből válogassunk, a rossz irányba, befelé, túlzottan felfelé álló, vékony részek kerüljenek először eltávolításra!

A termések kinevelése szempontjából az éves vesszők a legfontosabbak, így minden esetben az öregebb fás részek eltávolítására érdemes hagyatkozni. A visszametszéseket egy kifelé álló rügy felett végezzük, ezzel segítve elő azt, hogy a koronába minél több fény tudjon bejutni. A fügét bátran metszhetjük, hiszen a metszésre nem érzékeny, erős metszés hatására is kiválóan képes megújulni. Ifjító metszéskor viszont érdemes a levágott részek alján nagyobb méretű csonkot meghagyni, melyből a növény újra ki tud majd hajtani. Az elöregedett fügefák erős metszés hatására kiválóan megújulnak, sok új hajtást hoznak, viszont terméseik mennyisége és minősége az adott évben akár jelentősen le is csökkenhet.

Kiemelt kép: Pixabay

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

2020. november 19. 10:03

Még egy utolsó, nagy lendületre van szükségünk a házikerti munkák elvégzéséhez: nemcsak a kerti bútorokat kell letisztítva bevinni, a kerti csapokat vízteleníteni, a madáretetőt és –itatót kihelyezni, hanem most alapozzuk meg a sikeres tavaszi növénytermesztést is! Nézzük, milyen munkálatok várnak ránk a novemberi kertben!

Mire ügyeljünk a málna metszése során?

2023. szeptember 12. 04:40

Hogyan és mikor kell metszeni a málnát? Mire ügyeljünk a metszés elvégzése során?

Vírus okozhatta az elváltozásokat a füge levelein?

2022. május 29. 04:36

Két fügebokrom pár levelén vettem észre egy furcsa elváltozást. Terméshullás is volt, illetve némely megmaradó termésen elfeketedő részek láthatók. Okozhatja-e ezt vírus?