Miért fontos a magas humusztartalom a talajban?

Agrofórum Online

Miért fontos, hogy a talajnak magas legyen a humusztartalma? Mi az a humusz? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A humusz nem más, mint olyan szerves anyagok összessége a talajban, melyek már átestek a humifikáció folyamatán, vagyis olyan szerves anyag, amely már lebomlottnak tekinthető. A humusz főként növényi eredetű anyagokból tevődik össze, csak kisebb részben tartalmaz állati eredetű bomlásterméket, viszont összetett anyag lévén, tényleges összetétele még ma sem teljesen ismeretes.

A humusz képződésében nagy szerepe van a különböző mikroorganizmusoknak (baktériumoknak, gombáknak), de növényeknek és állatoknak is, illetve az abiotikus és biotikus körülmények egyaránt befolyásolják annak végbemenetelét. A humusztartalom a talaj minősége szempontjából egy fontos értékmérő tulajdonság, hiszen a talaj termékenységét alapjaiban határozza meg. Mennyisége azonban időben folyamatosan változó, hiszen a szerves anyagok lebomlása és a humusz ásványosodása párhuzamosan végbemenő folyamatnak tekinthetők.

A humusznak számos jótékony tulajdonsága van, pl. hozzájárul a talaj jó szerkezetének kialakulásához, levegőzöttségéhez, illetve nedvességének megtartásához. Segítségül van továbbá abban is, hogy a növények kellő mennyiségű tápanyaggal ellátottak legyenek, hiszen képes a tápanyagok megkötésére, hozzáférhetővé tételére és tárolására egyaránt, megakadályozza ugyanis a tápanyagok csapadék okozta kimosódását. Emellett a nehézfémek, mérgező anyagok (pl. növényvédő szerek) megkötésében is nagy szerepe van molekuláinak. Sötét színéből adódóan pedig a hideg talaj gyorsabb felmelegedését is elősegíti a tavaszi időszakban.

A talaj humusztartalma elsősorban a szerves anyag növelésével érhető el, mely származhat akár szerves trágyából, de érett komposztból egyaránt. Kiemelt szerepe van a terület növényborítottságának is, a gyökerek talajba hatolásának, így a főnövény utáni zöldtrágya növények vetése is pozitív hatást fejt ki a humusztartalom szempontjából. Az egyoldalú talajkihasználtság elkerülésének alapja a vetésforgó betartása, változatos összetételű növényi maradványok talajba jutása. A szerves anyagok lebontásához szükséges mikroorganizmusok megfelelő mennyisége pedig mikrobiológiai talajoltó készítmények felhasználásával segíthető elő.

Hogyan védekezhetek az uborka levélbetegsége ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?

Talajaink termőképességének megőrzését szolgáló szabályok a KAP-ban

2023. január 19. 10:34

Sokféle lehetőséget és választást kínál az új, 2023 és 2027 közötti uniós támogatási időszakban a Közös Agrárpolitika (KAP) a magyar gazdáknak.

AM: átmeneti mentesség egyes vetésváltási és parlag kialakítási szabályok alól

2022. augusztus 9. 11:32

A tagállamok kérésére az Európai Bizottság a bizonytalan globális élelmiszer-ellátási helyzet miatt 2023-ban átmeneti mentességet tesz lehetővé a gazdálkodók számára.

Fenyércirok (Sorghum halepense), mint gyom

2023. augusztus 24. 10:40

A fenyércirok Magyarországon mindenütt megtalálható, elsősorban az ország déli részén gyakori. Talajtípusokban nem válogat, agresszív növekedésével minden szántóföldi kultúrában fellelhető.