Mit is jelent a talaj menti fagy?

Agrofórum Online

Számomra nem egyértelmű, hogy pontosan mit is jelent a talaj menti fagy? Milyen hatása lehet a házikerti növényekre?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az idei fagyok a tavalyinál kissé hamarabb érkeztek meg hazánkba, kb. november első dekádjában. Mostanában a hőmérséklet már nemcsak éjszakára és hajnalra, hanem a naplemente időszakára is gyakran lemegy nulla fok alá. Ez azt jelenti, hogy a talaj menti fagyok ideje is megérkezett kertjeinkbe. A talaj menti fagy nem jelent mást, minthogy a talaj közelében, illetve annak felszínén nulla fok alá csökken le a hőmérséklet. A hosszan tartó talaj menti fagy hatására a talajban található víz is megfagy, mely átlagos, enyhébb teleken pár tíz cm-es mélységig képes átfagyasztani a talajt, csak szélsőséges, nagyon hosszan tartó, erős hideg esetében képes lehatolni kb. egy méteres mélységig. A talaj mély rétegeinek tartós fagyása azonban nem következik be, hiszen ezek a rétegek a legmelegebbek, így belőlük az energia állandóan a felsőbb részekbe áramlik.

A talaj közelében létrejövő fagyot azonban nem minden esetben kíséri a levegő felsőbb rétegének fagypont alá történő lehűlése is. A leghidegebb hajnali órákban is előfordulhat, hogy a léghőmérséklet plusz fokot mutat, de ennek ellenére talaj menti faggyal kell számolnunk. Ez főként szélcsendes időben fordulhat elő, hiszen a hidegebb levegő ilyenkor a talaj szintjén marad, melyet az alacsony páratartalom tovább is fokozhat. Borús időjárás, valamint magasabb páratartalom viszont általában a talaj menti fagy elkerüléséhez vezet. Ezt az állapotot kisugárzásos fagynak is nevezzük, hiszen a talaj ilyenkor nagyobb mennyiségű hőt ad le, mint amennyit a napsugárzásból fel tudott venni.

A növényeket, főként melyek kissé érzékenyek a hidegebb körülményekre, érdemes lehet a fagytól védeni. A hóréteg napjainkban ritkán mondható tartósnak, viszont nagy előnye, hogy hőszigetelő hatása miatt a növények hideg elleni védelmében nagy szerepet kap. A hóréteg hiánya miatt érdemes lehet levélréteggel, kéreggel (mulccsal), szalmával óvni az érzékeny növényeket a fagy ellen. A tavaszi időszakban bekövetkező talaj menti fagynak vannak a legkárosabb hatásai a növényekre nézve. Kialakulására általában a fagyosszentekig kell számítani, mely időszak után a kiskerti idény elkezdődik, eljön a palánták kiültetésének ideje is. A gyümölcsfák nyíló virágaira egyaránt nagy veszélyt jelentenek a késő tavaszi fagyok, melyek hidegtől való megvédése még a gazdálkodóknak is nagy feladatot jelent. 

Mire figyeljünk, ha mocsári hibiszkuszt ültetünk a kertünkbe?

2024. szeptember 15. 04:38

Évek óta szeretnék mocsári hibiszkuszt ültetni a kertbe. Mire ügyeljek? Kell majd metszenem?

Miként gondozzuk forróságban a muskátlit?

2024. augusztus 18. 04:39

Hogyan gondozzam a forróságban a muskátlit? Naponta már kétszer öntözöm, de ennek ellenére folyamatosan száradnak le a levelei és a virága is.

Hogyan gondozzuk télen a télálló kerti pálmákat?

2023. január 4. 04:38

Hogyan kell gondozni télen a télálló kerti pálmákat? Milyen télálló pálmafajok vannak?

Hogyan készítsük fel télre a szamócát?

2024. október 25. 04:36

Idén kezdtem el szamócával foglalkozni a kertemben. Van sok szép tövem. Hogyan készítsem fel télre a szamócát? Köszönöm.