Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

Agrofórum Online

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátlit nem kell feltétlenül minden évben újra megvásárolni, hiszen kellő odafigyeléssel könnyedén átteleltethető, tavasszal pedig újra kivirágoztatható. A teleltetést érdemes már ősszel, legkésőbb kb. október végéig elvégezni, még a tartós fagyok beállta előtt. A teleltetésre választott hely lehetőség szerint legyen világos, 5-10 fok közötti hőmérsékletű, de minél sötétebb helyet választunk, annál hűvösebb körülményeket szükséges biztosítanunk számára. Telelésre csak olyan növény alkalmas, mely életerős, kártevőktől és betegségektől mentes. A virágokat is érdemes még a nyugalmi időszak előtt leszedni, így ezek sem gyengítik a töveket a téli hónapokban.

A muskátli pihenése alatt se felejtkezzünk meg a növények időnkénti öntözéséről, de minél hűvösebb helyen tartjuk a növényeket, annál kevesebbet öntözzük a muskátlijainkat! Az öntözések alkalmával nem árt a növényeket szemügyre venni, kártevő és kórokozó mentességükről is meggyőződni. Az elszáradt leveleket is eltávolíthatjuk a növényekről, viszont a növények metszését a tavaszi időszaknál hamarabbra ne időzítsük!

A muskátlikat akár már április elején elő lehet készíteni a telelésük befejezéséhez, melyet metszésükkel is kezdhetünk. Ekkor kb. 10-15 cm-es magasságban vágjuk vissza a növényeket, rajtuk csak 3-4 szemet meghagyva. Ezzel egymenetben az elszáradt, elhalt, valamint elsárgult részeket is távolítsuk el a növényekről! A muskátli töveinek átültetését is ebben az időszakban végezzük, vagyis legalább elfogyott talaját pótoljuk tápanyagban gazdag közeggel. Az átültetés folyamán a növények gyökereinek kismértékű metszését is ajánlatos elvégeznünk.

Az időjárás felmelegedése után, általában májustól a növényeket már fokozatosan lehet szoktatni a kinti körülményekhez, levegőhöz, fényhez és a hőmérsékletváltozáshoz. A kihelyezés után a rendszeres öntözés mellett érdemes megkezdeni a muskátli legalább kétheti gyakorisággal elvégzett tápoldatozását is. Muskátlink állandó helyéül világos, esetleg félárnyékos helyet válasszunk, kerüljük a szélnek, esőnek kitett részekre való helyezését, hiszen így serkenthető legjobban virágzása!

Kiemelt kép: Pixabay

A szakszerű metszést leshetjük el a MATE képzésein

2023. február 15. 09:12

Országos tavaszi metszési tanfolyamot hirdet a MATE Kertészettudományi Intézete, melynek keretében egy időben öt településen tartanak felnőttképzéseket.

Milyen betegsége lehet a mézgás törzsű őszibarackfának?

2023. október 28. 04:39

Milyen betegsége lehet a mézgás törzsű barackfának? Fotót küldök a problémáról. Ki kell vágni a fát?"

Ezért ne égessük el metszés után a leander részeit!

2024. október 5. 16:10

Már kis mennyiségben is mérgező lehet, egy felnőttnél akár egy-két levél elfogyasztása is súlyos tüneteket, szívritmuszavart, hányást, hasmenést, szédülést és légzési problémákat okozhat.

Mitől halnak el a málna vesszői?

2023. július 19. 04:38

Mitől halnak el a málna vesszői? Hogyan lehet ezt megelőzni?