Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

Agrofórum Online

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátlit nem kell feltétlenül minden évben újra megvásárolni, hiszen kellő odafigyeléssel könnyedén átteleltethető, tavasszal pedig újra kivirágoztatható. A teleltetést érdemes már ősszel, legkésőbb kb. október végéig elvégezni, még a tartós fagyok beállta előtt. A teleltetésre választott hely lehetőség szerint legyen világos, 5-10 fok közötti hőmérsékletű, de minél sötétebb helyet választunk, annál hűvösebb körülményeket szükséges biztosítanunk számára. Telelésre csak olyan növény alkalmas, mely életerős, kártevőktől és betegségektől mentes. A virágokat is érdemes még a nyugalmi időszak előtt leszedni, így ezek sem gyengítik a töveket a téli hónapokban.

A muskátli pihenése alatt se felejtkezzünk meg a növények időnkénti öntözéséről, de minél hűvösebb helyen tartjuk a növényeket, annál kevesebbet öntözzük a muskátlijainkat! Az öntözések alkalmával nem árt a növényeket szemügyre venni, kártevő és kórokozó mentességükről is meggyőződni. Az elszáradt leveleket is eltávolíthatjuk a növényekről, viszont a növények metszését a tavaszi időszaknál hamarabbra ne időzítsük!

A muskátlikat akár már április elején elő lehet készíteni a telelésük befejezéséhez, melyet metszésükkel is kezdhetünk. Ekkor kb. 10-15 cm-es magasságban vágjuk vissza a növényeket, rajtuk csak 3-4 szemet meghagyva. Ezzel egymenetben az elszáradt, elhalt, valamint elsárgult részeket is távolítsuk el a növényekről! A muskátli töveinek átültetését is ebben az időszakban végezzük, vagyis legalább elfogyott talaját pótoljuk tápanyagban gazdag közeggel. Az átültetés folyamán a növények gyökereinek kismértékű metszését is ajánlatos elvégeznünk.

Az időjárás felmelegedése után, általában májustól a növényeket már fokozatosan lehet szoktatni a kinti körülményekhez, levegőhöz, fényhez és a hőmérsékletváltozáshoz. A kihelyezés után a rendszeres öntözés mellett érdemes megkezdeni a muskátli legalább kétheti gyakorisággal elvégzett tápoldatozását is. Muskátlink állandó helyéül világos, esetleg félárnyékos helyet válasszunk, kerüljük a szélnek, esőnek kitett részekre való helyezését, hiszen így serkenthető legjobban virágzása!

Kiemelt kép: Pixabay

Az almafa metszése nyáron

2021. június 18. 06:17

Termő korban a fajta érési ideje szerint kell különbséget tennünk abban, hogy a nyári metszést hogyan végezzük. A nyári érésű fajták fáit a szüret után termőre lehet metszeni. A metszés időpontja augusztus második felére, szeptember elejére esik. Az őszi és téli fajtáknál legcélszerűbb ezt a beavatkozást akkorra időzíteni, amikor a hajtásnövekedés már leállt, az idei hajtások csúcsrügyben záródtak.

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

A gyümölcsfa-nyesedék felhasználásának módjai

2023. szeptember 2. 08:10

Mihez kezdjünk a kertünkben levágott gallyakkal? Elégetni ma már nemigen szabad, a kukába sem férnek be, nincs is igazán helyünk tárolni őket. Gondolkozzunk hát másként: mire tudnánk felhasználni a levágott nyesedéket úgy, hogy végül ez is a hasznunkra váljon?

Fiatal almafák koronaalakítása, II. rész

2025. január 24. 09:40

A termelői szemlélet megköveteli (amennyiben profitorientált vállalkozásról beszélünk), hogy az újabbnál újabb fajtákban rejlő összes termőpotenciált kiaknázzuk.