Télen virágzó, fák alá is ültethető évelő növényt szeretnék telepíteni, ebben az időszakban nincs virágzó növényem a kertben. Milyen növényt javasolnak?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Kérdésében meghatározott feltételeknek a hunyorok (Helleborus) tökéletesen megfelelnek. Ez a virágcsoport kicsit mellőzött volt az elmúlt évtizedekben, az utóbbi években már bőséges kínálatukkal találkozhatunk. Tudni kell, hogy hunyor fajokból közel húsz féle ismert, fajokon belül pedig a fajták száma igen bő. Hazánkban is és Európa számos, elsősorban déli országaiban vadon is nőnek hunyor félék, többségük védett.
A hunyorokra jellemző, hogy télen, tél végén vagy koratavasszal fejlesztik virágaikat, általában több hétig, hosszan virágoznak. Virágaik csoportosan nőnek a leveleik felett, bókoló virágzatuk kiemelkedik a levelek fölé. Virágszirmok színe sokféle, a fehértől a sötét bordóig, a sárgától a zöld színűig változóak. Különlegességek a több sziromkörös telt virágú változatok, melyek a rózsa virágára emlékeztetnek. Elvirágzás után a nagyméretű magtokban fejlődnek magjaik, talajba hullva tavasszal a növények körül gyakran megjelennek csíranövényeik.
Levélzetűk fajtától függően lehetnek örökzöldek (télen is élnek, zöld színnel díszítenek), vagy lombhullatóak (leveleik télen elhalnak). Tenyeresen összetett, mélyen bevágottak leveleik. A hunyorok talajjal szemben nem igényesek, meszes talajba is ültethetők. Félárnyékban, árnyékban is jól érzik magukat, de a napnak kitett területet is tolerálják. Levegős, vízáteresztő talajt kedvelik, meghálálják a gyökérzetükhöz adagolt érett komposztot és szerves trágyát. A fás növények nyújtotta árnyékolás miatt kis vízigényűek, a nyári szárazságot elviselik. Túlzottan nedves, levegőtlen talajokban gombabetegség támadja meg töveket, leveleiket.
Levélfolt betegség, lisztharmat valamint levéltetvek fordulhatnak elő a töveken. Többféle vírus is fertőzheti a hunyorokat, ellenük csak megelőzéssel lehet védekezni. Tőosztással a növények sejtjeiben élő vírusok átkerülnek az utód növényekbe, ezért csak ép, egészséges levelű növényeket használjunk tovább szaporításra. Télen fagytűrőek, csak a legkeményebb fagyok idején lehet szükséges a növények tövének takarása, elsősorban a fiatal növényeknél. Sok évig megél a helyén, nem szereti a bolygatást, átültetést.
Szaporítása magjai útján vagy tőosztással történik. Magvetés esetén az utód növények nem követik az anyanövény virágának színét, alakját, erre kell számítani. A tőosztás esetén (vegetatív szaporítás) az utódok minden tulajdonsága azonos lesz az anyanövényével. Megfelelő méretű cserépben vagy konténerben is nevelhetők, ezek fagy elleni védelme viszont fokozott gondosságot igényel. A hunyor növény minden része mérgező, ültetése előtt mérlegelje ezt a tulajdonságát. A fekete hunyor (Helleborus niger) a legelterjedtebb faj, előhajtatott példányait gyakran már karácsony előtti hetekben árusítják.