Tényleg termeszthető hazánkban is földimogyoró?

Agrofórum Online

Tényleg termeszthető hazánkban is földimogyoró? Hogyan végezhető eredményesen a termesztése?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A földimogyoró a babhoz és a borsóhoz hasonlóan egy hüvelyes növényfaj. Magyarországi körülmények között is foglalkoztak régebben termesztésével, de nagyobb volumenű elterjedése soha nem volt jellemző. Házikerti körülmények között vállalkozó szellemű kertészkedők azonban egy kis odafigyeléssel megpróbálkozhatnak termesztésével. Azt azonban a földimogyoró kerti termesztése előtt nem árt tudnunk, hogy ez a növényfaj meglehetősen fényigényes, még átmenetileg sem tűri el az árnyékot.

Hőigénye szintén nagy, csírázásához és hüvelyeinek beéréséhez is legalább 12-14 Celsius-fokos hőmérsékletre van szüksége. Vízigénye a termések kötődésének időszakában a legnagyobb, de a túlöntözés a kezdeti fejlődési szakaszban a csírázásra negatívan hathat, valamint az érési időszak folyamán a túlzott talajnedvesség a hüvelyek érését gátolhatja. Tápanyagigénye is magas, így kifejezetten gazdag talajokban érzi magát a legjobban, melyek kémhatása semleges. Talaj szempontjából – hőmérsékletigénye miatt is – a laza szerkezetű és könnyen felmelegedő mondható optimálisnak számára.

Szaporítása helyrevetéssel történik, melynek időpontját a talaj hőmérséklete határozza meg. Hideg talajban a magok akár meg is penészedhetnek, vagy el is feküdhetnek, ezért meg kell várni azt, amíg a talajhőmérséklet tartósan eléri a 12-15 Celsius-fokot. Házikertben a bokorbabhoz hasonlóan fészekbe is vethető 2-3 szemenként, de akár sorba is, 60 x 5 cm-es sor- és tőtávolságba. A vegetációs időszakban a gyomok irtása mellett, a burgonya esetében is használatos töltögetéséről is gondoskodnunk kell. Ezt a virágzási időszakban érdemes legalább 1-2 alkalommal elvégeznünk, ezzel ugyanis elérhető, hogy a hüvelykezdemények mihamarabb a talajba fúródjanak és megkezdjék növekedésüket.

A betakarítási idő elérkezését jelzi, ha a hüvelyek a megfelelő méretet elérték, valamint a magok héja is felveszi a fajtára jellemző pirosas elszíneződést. A betakarítást már akkor érdemes megkezdeni, amikor a termések nagy része megérett, vagy a talaj hőmérséklete 12 Celsius-fok alá lecsökkent, hiszen az összes hüvelytermés beérésére nem számíthatunk. A bokrokat érdemes lehet ásóval kiásni, majd száraz helyen gyökerénél fogva fellógatva megszárítani, ezután pedig a hüvelyeket egyesével leválasztani a növényről.

Mindent a nyári betakarításról

2021. május 25. 09:07

A betakarítás egy ünnep. Az egész éves munkánkat ünnepeljük ilyenkor, a sok befektetett energia gyümölcsét. Hiszen a megfelelő mértékű hozam eléréséhez, megfeszített figyelem és fegyelmezett munka kell, a szoros technológiai elvárások és rövidülő munkaidő-ablakok elvárják a kellő mértékű odafigyelést.

Sárban fuldoklik a krumpli, kétségbeejtő helyzet alakult ki Nyugat-Európában

2024. január 18. 13:10

Sárban dagonyázva próbálják betakarítani a burgonyát Nyugat-Európában, de a termés egy jelentős része így is benne marad a földben, óriási károkat okozva a gazdáknak.

Szerbia csúcsra tör áfonyában

2021. október 24. 06:36

Szerbia áfonyaültetvényei ötéves, robbanásszerű növekedést követően immár elérték a 2500 ha kiterjedést.

Betakarítógépek átállása

2022. július 28. 12:46

Közeledik a napraforgó betakarítása és minden gépet át kell szerelni, fel kell készíteni az őszi betakarításra.