Milyen rovar lárvái rághatták el a konténerben tartott tűzeső gyökerét?

Agrofórum Online

Milyen rovar lárvái élhetnek a virágcserépben, 1-2 cm nagyok, nem pajorok, lábatlanok, testük kukacszerű, kifli formájú. Elrágták a szabadban tartott, konténerben teleltetett tűzeső virágom gyökerét, emiatt elvesztette leveleit. Mit tehetek vele? Képet küldtem az összegyűjtött lárvákról.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Ahogy levelében írta, ez a tűzeső virág (Heuchera sp.) már 1 telet élt Önnél, szépen fejlődött. Megvásárlása után földlabdáját szétbontás nélkül ültette át egy nagyobb konténerbe, hogy ne sérüljenek gyökerei. Ez volt a baj. Ugyanis a gyökerek között ott élt(ek) a vincellérbogár (Otiorhynchus sp.) valamilyen fejlődési alakjai, és új helyükön szaporodásnak indultak. 

A hazai ismert vincellérbogarak közül a barázdáshátú vincellérbogár (O. sulcatus) az elterjedtebb, megszámlálhatatlan gazdanövényét ismerjük. Fás növények és lágyszárú növények gyökereit egyaránt károsítják lárvái. Tipikusan faiskolák, kertészetek kártevői, ott folyamatosan fennmaradnak, lehetőségük van az újonnan szaporított növények talajába bekerülni, és a fiatal növények forgalmazásával, azok talajában – rejtetten – a növénnyel együtt eljutnak a kertekbe is.

Konténerből gyűjtött bogárlárvák
Konténerből gyűjtött bogárlárvák (fotó: a kérdező felvétele)

Gazdanövényeinek száma száznál is több, gyakran fertőzi a tiszafát, tujákat, borókát és más fenyőféléket, szőlőt, valamint ciklámeneknél, begóniáknál és más hagymás virágoknál is előfordul. Lágyszárú virágok közül fukszia, korallvirág, kúpvirág, szeneció, viola gyökereit is károsíthatja. Konténeres örökzöld cserjék talajai is gyakran fertőzöttek: babérmeggy, borostyán, kecskerágó, korallberkenye, madárbirs kedvelt gazdanövényei.

A vincellérbogár kifejlett alakja 1 cm körüli, sötét színű gyalogormányos, bár vannak szárnyai, de azok összenőttek, emiatt nem képes repülni, helyváltoztatását mászással végzi. Éjszakai bogár, zöld növények leveleit éjszaka rágja meg, azzal táplálkozik, rejtetten él. Nappal a lomb alatt félrehúzódik, nem észlelhető. Sötétedés után a növények lombját lámpával vizsgálva lehet találkozni vele. A leveleket kívülről, szegélyük felől rágja „U” alakban, gyakran egymás mellett is, szinte csipkézi.

Petéit a talajba, a gyökerek közelébe helyezi, a talajban lárvái az élő gyökerekkel táplálkoznak, azokat rágják, de károsítják a gyökérnyak kéreg részét is. Lárváik csontszínűek, kukacformák (lábatlanok), kissé kifli formában görbültek. Első évben télen a lárvái telelnek a talajban, majd második évben is lárva formában károsítanak, újabb áttelelésük után nyárra fejlődnek ki és bújnak elő a kifejlett bogarak. 2 éves fejlődésű. Mivel igen szapora bogár, sok lárvát hagy maga után, gyors és teljes pusztulást okozhat. A bogarak szűznemzéssel is képesek szaporodni, 1 bogár behurcolása is elindítja felszaporodását.

Vincellérbogár rágásnyoma
Vincellérbogár rágásnyoma

A hatékony védekezés már a növény kiválasztásánál kezdődik: levélszéli rágással rendelkező cserepes örökzöldeket vagy más évelő dísznövényt nem ajánlott vásárolni, annak talaja már nagy valószínűséggel fertőzött.

Hazavitel után a növény talaját távolítsuk el a gyökerekről, áztassuk le róla, és új tápdús talajba ültessük át a növényt. Az eredéséhez szükséges beöntözéshez Artis pro (Beauveria bassiana tartalmú) vagy Nematop (Heterorhabditis bacteriophora tartalmú) mikro- és makroszervezeteket tartalmazó, emberre nem mérgező készítményeket javaslok a lárvák ellen. Ezek felhasználása eltér a hagyományos rovarölő szerektől, lassan hatnak, csupán hetek múlva. Rovarölő szeres oldatok is felhasználhatók ellenük beöntözéses kezeléssel. A kezelést még legalább 1 ízben érdemes megismételni. A lombon élő és éjjel károsító bogarakat a védendő bokrok lombjának rovarölő szeres permetezésével lehet gyéríteni.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Fiatalkori kártevők: a küzdelem kelés után kezdődhet is ellenük

2024. április 8. 05:40

A fiatalkori kártevők súlyos károkat okozhatnak, és az ellenük való eredményes védekezés mindenképpen szükséges ahhoz, hogy az adott kultúrától megfelelő termést és bevételt várhassunk.

Miként kezeljem az elszürkült és megrágott levelű leandert?

2023. november 11. 04:37

Az idén ajándékba kapott leandertő levelei nagyon furcsák, szürkés színűek, és valami rágja is. Mit tudok vele tenni, ha meg akarom menteni? Hogyan kezeljem?

Milyen kártevő rágja a korallberkenye fiatal leveleit?

2024. szeptember 10. 04:37

Korallberkenye bokraimon a fiatal leveleket valami erősen rágja. Képek alapján megállapítható, hogy mi okozhatja, védekezhetek ellene?

Mi rághatja az örökzöld díszcserjét?

2019. március 6. 03:36

S. László kérdése: Ajándékba kaptam egy konténeres örökzöld Photinia cserjét, és a levelein "u" alakú rágásnyomok láthatók. Utólag megállapítható-e, hogy mi okozhatta ezt?