Magyar világújdonság a Gyúrói Kft.-től
2022. augusztus 6. 14:43
A világújdonságot jelentő gépészeti csemege egy vállalkozó kedvű mérnökcsapat áldozatos fejlesztő munkájának eredményeként született meg.
Jobb és több Élet – újabb ismeretek a búza táplálásáról
2020. április 4. 17:32
Az, hogy a búzafajtára, -fajtacsoportra jellemző képességek milyen technológiával, azon belül is milyen trágyaadagokkal érvényesülhetnek leginkább, több év, vagy akár egyidejűleg több kísérleti hely vizsgálati eredményei alapján pontosítható. A szerzők közreadják a martonvásári kísérletek alapján született eredményeket prémium kategóriás, nagy fehérje- és sikértartalmú, valamint jó malmi minőségű búzák esetén. Bemutatják azokat a mérési metodikákat, amelyek segíthetik búza esetében az éhezés mértékének, illetve a szükséges N-pótlásnak a meghatározását.
A termesztéstechnológia alapelemeinek jelentősége napjainkban
2019. december 15. 14:56
Tápanyagellátási rendszerek őszi búzánál
2019. szeptember 1. 19:30
Krámer Mihály 1955-ben indította kétévenkénti váltással kukoricát és búzát nevelő, parcella szerint minden évben pontosan ugyanoda visszakerülő trágyázási tartamkísérletét Martonvásáron. Az cikkből kiderül, hogy az elmúlt bő 60 év során hogyan változott a talaj a trágyázás során, mennyiben függ a talajtól a kijuttatott műtrágya érvényesülése, továbbá arra a kérdésre is választ kaphatunk, hogy milyen mértékben határozza meg az őszi búza termésmennyiségét és a nedvessikér-tartalmát a műtrágyázás, illetve a fajtaválasztás.
A mezőgazdaság hétköznapi csodái az Agroverzumban
2019. július 1. 12:19
Az agráriummal napi kapcsolatban állók, az abból élők számának folyamatos csökkenése, az urbanizáció térnyerése szükségessé teszi, hogy a kevésbé avatott fogyasztói tömegek is megismerkedhessenek az egészséges élelmiszer, a mindennapi betevő születésének rejtelmeivel, a földtől az asztalig tartó, gyakran évtizedes út egyes állomásaival. Ez a gondolat teljesedett ki a közelmúltban a Magyar Tudományos Akadémia szellemi és anyagi támogatásával Martonvásáron, ahol május 27-én Áder János köztársasági elnök jelenlétében hivatalosan is megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt az Agroverzum, vagyis az Agrártudományi Kutatóközpont négy intézetének kiemelkedő kutatásait, mindennapi életünkben fellelhető eredményeit közérthetően, ugyanakkor látványosan bemutató tudományos élményközpont.
A kukorica vetési ideje mikor, hogyan, mennyit?
2019. március 25. 10:37
A martonvásári tartamkísérletek alapján, az optimális vetésidő, vetésmélység és növényszám meghatározásához nyújt segítséget a kukoricatermesztőknek az írás.
Lehetőségek a precízebb búzatermesztéshez
2019. február 9. 09:07
A szerzők azokra, az agrotechnikai eljárásokban rejlő ki nem használt tartalékokra hívják fel búzatermesztők figyelmét, amelyek a magasabb hozam elérést segítik elő. Részletesen elemzik a sokéves tartamkísérletek alapján a vetésidő, a tőszámsűrűség és a nitrogén-utánpótlás hatását a terméseredmények alakulására.
A vetésforgó, a trágyázás és a növényszám hatása a kukorica termésére
2018. március 15. 15:38
Akiket a tavaszi elomló rög illata megcsapott, a földön járó, csappanó létszámú törpe minoritást, vagyis a hazai földművelők családját igazán sosem bántotta az aszfalton élő, de a vidékből táplálkozó többség pikírt véleménye, mely szerint a magyar mezőgazdaságot csak négy dolog sújtja: a tavasz, a nyár, az ősz és a tél. Sajnos ez még az olyan három évszakos vezérnövényünkre is igaz lehet, mint a kukorica.