Tárkány mellett jártunk, és egy búzaállományban érdekes tünetekre lettünk figyelmesek. Gondolhatnánk, hogy az élettani sárgulást kaptuk ,,puskavégre", de tüzetesebben megvizsgálva az elváltozást, a diagnózis a fahéjbarna levélfoltosságra esett...
Hertelendy Péter növényorvossal egy újabb esettanulmányunk készült Tárkány mellett, ahol a búza sárguló, foltosodó leveleit találtuk meg. Precízebb vizsgálódás után kétségünk nem maradt affelől, hogy ez a fahéjbarna levélfoltosság (kórokozó: Drechslera tritici-repentis), megleheősen súlyos betegség.
A kórokozó nagy erejű, meleg-, és nedvességigényes, vagyis, hogyha ezek a feltételek adottak, és nem folyik ellene védekezés, akár két hét alatt is elpusztíthatja a lombozatot.
A gabonalisztharmathoz képest jóval keményebb betegségről van szó, mely előbbit könnyebb fungicidekkel kezelni. A fahéjbarna levélfoltossággal szemben a megengedett legmagasabb dózissal érdemes védekezni, ezen felül fokozottan figyeljünk a kijuttatás-technika helyességére. Ellenkező esetben a kórokozó fennmarad a növényeken, és a lombozat károsításán keresztül hátráltatja a termésképzést. A ritka kórokozó kedveli a monokultúrát, és csak ivaros alakkal képes áttelelni…
Részletek a videóban!