Hányféle pisztrángfaj él hazánkban?

Agrofórum Online

Talán nincsen még egy olyan halfaj, amely tartása, tenyésztése nagyobb odafigyelést igényelne, mint a pisztrángé. De nem is egy halfajról van szó: hazánkban több pisztrángfaj tenyésztésével is foglalkoznak. Ezúttal, eltekintve a növénytermesztési témakörtől, tovább bővítjük a hazai állattenyésztés remekeiről szóló videóink körét: fókuszban a pisztrángtenyésztés.

A Lillafüredi Pisztrángtelep vezetője, Hoitsy György segítségével merülhetünk el ebbe a nagy precizitást igénylő világba – a víz alá.

Tudtuk-e például, hogy hazánkban kizárólag itt, Lillafüreden tenyésztenek aranypisztrángot?

A Pisztrángtelep szoros együttműködést folytat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatócsoportjaival, melyek folytán többek között értékes genetikai információk birtokába jutva távlati tenyésztési terveket is megfogalmaznak a fajok egyes vérvonalai kapcsán.

A szivárványos pisztrángnak jelenleg három törzse él a telepen. A halak akkor szaporodnak, amikor a leghidegebb van – télen. A hazai halfajaink közül a pisztrángnak van a legnagyobb ikrája, ami 5-6 mm nagyságot jelent. 40-50 ezer ikra összefejése után hímivartermék, a haltej lefejése, majd ezek összekeverése után ,,amolyan lombikbébi” program jelleggel zajlik a megtermékenyítés, majd keltetés.

További érdekességek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

ARBOS MS 8130 vetőgép - Precíz, pontos kukoricavetés a DM-Kerrel

01:31

ARBOS MS 8130 vetőgép - Precíz, pontos kukoricavetés a DM-Kerrel

2019. május 8. 08:39

A DM-Ker Kft. által forgalmazott ARBOS MS 8130 hatsoros szemenkénti vetőgép előnye, hogy nagyon kompakt, és az erőgéphez képest kicsi a túlnyúlása. Ezeknek köszönhetően az eszköz kisebb teljesítményű traktorral is vontatható, így a munka kevesebb üzemanyag-felhasználást eredményez, illetve a talaj tömörödése is csökkenthető.

Kukorica direktvetés bírborherébe - Újabb no-till terület Somogyban

2021. június 9. 07:31

Május elején szépen zöldellő bíbor here takarónövénybe vetették a kukoricát a Somogy megyei Pusztakovácsi határában. A helyi homokos, illetve homokos vályog talajjal borított területeken már évek óta folynak kísérletek nagyüzemi körülmények között a no-till, vagyis a talajművelést teljesen elhagyó rendszerrel kapcsolatban. Berend Ferenc régóta alkalmazza a fenntartható, talajvédő módszert, ám ez a tábla nem most az övé. Gelencsér Balázs és unokatestvére, Sudár László évek óta figyeli a környéken zajló tesztelek, 2021-re pedig elhatározták: saját tapasztalatokat szereznek a no-tillről.

Elfeledett növényünk, az olajlen - Agrofórum határszemle Sipos Gazdával

2022. június 27. 17:39

Virágzik az olajlen, miközben szenved, küzd a csapadékhiánytól. Mit is kell tudnunk erről a csodálatos növényről? Sipos gazda összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat az Agrofórum határszemle videórovatában.

Magyar gazdálkodó sikerei Azerbajdzsánban - avagy ezért sikeresek a Karintia genetikái

2022. augusztus 31. 15:18

Christoph Hartig egy magyar gazdálkodó, aki nagy sikerrel dolgozik a probstdorfi genetikákkal Azerbajdzsánban.

Facéliatermesztés vadvédelmi szegéllyel, méhekkel, biodiverzitással

2021. július 14. 09:42

„Én mezőgazdasági vállalkozó vagyok és mellette vadász is. A Kesző és környéke Vadásztársaság tagjaként fontosnak tartom a környezetünk védelmét. Ezért is foglalkozok az apróvad megóvásával, a biodiverzitás növelésével. Én magam is tapasztalom, hogy egyre kevesebb a bogár, egyre kevesebb a méh, a facélia azonban vonzza a rovarokat, amivel így táplálékot tudok biztosítani az apróvad számára. A fácán, a mezei nyúl, de az őz védelmét is szolgálja, ha van elég táplálék és búvóhely a területen, ezért ezt a szempontot is figyelembe veszem a gazdálkodás során”

Támad a szklerotínia a napraforgóban

04:01

Támad a szklerotínia a napraforgóban

2024. augusztus 1. 13:40

Tárkány mellett jártunk, szklerotíniát találtunk - mi a teendő? Hertelendy Péter növényorvos válaszolt az Agrofórumnak. A szklerotínia levelekről induló aszkospórás fertőzésének tünetein túl tányér és szártüneteket is megfigyelhettünk. A növényvédős nem volt rest: a fertőzést sikerült elkapni egy jól időzített boszkalidos permetezés segítségével.

Exkluzív interjú Nagy István agrárminiszterrel

2018. június 10. 19:48

Nagy István agrárminiszter az Agrofórum kérdéseire válaszolt. Témák: Mosonmagyaróvár, az alma mater - Generációváltás - Osztatlan közös földtulajdon - Öntözés - Fehérjeprogram - Jövőbe tekintés. Riporter: Bódis László - Operatőr-vágó: Gribek Dániel