Hányféle pisztrángfaj él hazánkban?

Agrofórum Online

Talán nincsen még egy olyan halfaj, amely tartása, tenyésztése nagyobb odafigyelést igényelne, mint a pisztrángé. De nem is egy halfajról van szó: hazánkban több pisztrángfaj tenyésztésével is foglalkoznak. Ezúttal, eltekintve a növénytermesztési témakörtől, tovább bővítjük a hazai állattenyésztés remekeiről szóló videóink körét: fókuszban a pisztrángtenyésztés.

A Lillafüredi Pisztrángtelep vezetője, Hoitsy György segítségével merülhetünk el ebbe a nagy precizitást igénylő világba – a víz alá.

Tudtuk-e például, hogy hazánkban kizárólag itt, Lillafüreden tenyésztenek aranypisztrángot?

A Pisztrángtelep szoros együttműködést folytat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatócsoportjaival, melyek folytán többek között értékes genetikai információk birtokába jutva távlati tenyésztési terveket is megfogalmaznak a fajok egyes vérvonalai kapcsán.

A szivárványos pisztrángnak jelenleg három törzse él a telepen. A halak akkor szaporodnak, amikor a leghidegebb van – télen. A hazai halfajaink közül a pisztrángnak van a legnagyobb ikrája, ami 5-6 mm nagyságot jelent. 40-50 ezer ikra összefejése után hímivartermék, a haltej lefejése, majd ezek összekeverése után ,,amolyan lombikbébi” program jelleggel zajlik a megtermékenyítés, majd keltetés.

További érdekességek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az állattenyésztés remekei: egy limousin-törzstenyészet története

06:16

Az állattenyésztés remekei: egy limousin-törzstenyészet története

2024. május 27. 09:30

Mozsgai József budapesti életét 2011-ben, gyorsan, alig egy év leforgása alatt váltotta fel a vidéki lét, amely 15 limousin üszővel, és egy bikával indult. Ez az állomány alapozta meg később a mai törzstenyészetet Sellyén. A sikerek nem várattak sokat magukra: az elnyert díjak hamar alátámasztották az elképzeléseket.

Így gazdálkodnak a koronavírus-járvány idején Kalocsán

00:00

Így gazdálkodnak a koronavírus-járvány idején Kalocsán

2020. március 30. 14:55

Egyre komolyabb problémákat okoz a koronavírus-járvány a gazdálkodók számára, mindennél nagyobb kihívásokkal kell szembenézniük, ám a munka nem állhat le a földeken. Így van ez a szántóföldi növénytermesztéssel és tejtermeléssel foglalkozó, kalocsai családi gazdaságnál is, ahol minden erővel az élelmiszer-ellátás zavartalanságán dolgoznak.

Teltebb fürtök, nagyobb szőlőszemek, dúsabb lombozat

2020. augusztus 31. 07:21

A 7 hektáron az Alföldön szőlőt termesztő László Géza két éve ismerkedett meg a Seedplus egyik termékével, a NUTRIGREEN AD-vel, ami azonnal elérhető aminosav formájában biztosít szerves nitrogént a növényeknek. Bár az elején szkeptikus volt, az akkori 1,5 hektáros teszt annyira meggyőzte, hogy tavaly már mind a 7 hektáron alkalmazta a készítményt.

Vadkárok szemléje és megelőzésének lehetőségei Sipos gazda szemével

A tavaszi vetésű növények baja nemcsak a talajlakó kártevőkkel gyűlik meg, hanem a vadkárral is. A nyulak, hörcsögök, madarak jelenléte és kártétele helyenként olyan nagy fokú lehet, hogy a gazdálkodó bizony meggondolja, hogy helyet adjon-e a napraforgónak a vetésforgóban.

Így repül a Versatile kombájn

03:06

Így repül a Versatile kombájn

2017. június 23. 11:18

Szőlőkombájn vagy kézi szüret? - Ebből lesz a Mészáros Pál Borház Merlot bora Szekszárdon

03:02

Szőlőkombájn vagy kézi szüret? - Ebből lesz a Mészáros Pál Borház Merlot bora Szekszárdon

2019. október 27. 06:29

Lassan véget ér a szüret a hazai borvidékeken, a szekszári Baranya-völgy dűlőben is az utolsó bogyók kerültek a tárolókba, ezúttal a 2019-es évjáratú Merlot adott munkát embernek és gépnek egyaránt.

Így bírta ki a repce a brutális szárazságot Algyőn

2022. április 11. 09:16

2022-ben egészen március utolsó napjáig kellett várni a tavaszi aszály végére. A szinte utolsó utáni pillanatban érkező csapadék lehullásáig azonban a termelők egy része nem ült tétlenül. Szeged térségében például Szabó József az FMC RhizoMagic növénykondíciónálójával kezelte repcéjét.

Ultrahangos vadriasztóval védik a fácánokat, nyulakat

2021. július 22. 09:35

A mezőgazdasági munkák során is számos megoldással lehet védeni a biodiverzitást, a beporzókat vagy éppen az apróvad-állományt - legyen szó mezei nyúlról, fogolyról vagy éppen fácánról. A magas növényzetben megbúvó állatokra azonban különösen nagy veszélyt jelent az első, tavaszi kaszálás.