Kukorica direktvetés bírborherébe – Újabb no-till terület Somogyban
Május elején szépen zöldellő bíbor here takarónövénybe vetették a kukoricát a Somogy megyei Pusztakovácsi határában. A helyi homokos, illetve homokos vályog talajjal borított területeken már évek óta folynak kísérletek nagyüzemi körülmények között a no-till, vagyis a talajművelést teljesen elhagyó rendszerrel kapcsolatban. Berend Ferenc régóta alkalmazza a fenntartható, talajvédő módszert, ám ez a tábla nem most az övé. Gelencsér Balázs és unokatestvére, Sudár László évek óta figyeli a környéken zajló tesztelek, 2021-re pedig elhatározták: saját tapasztalatokat szereznek a no-tillről.
Saras gumicsizma és rozsdás talicska? - Megnyílt az OMÉK 2019 kiállítás
2019. szeptember 27. 11:09
Magyar termékek, helyi ételek, hagyomány és kultúra, mezőgazdaság... A Hungexpo területén csütörtökön nyitotta meg kapuit a magyar vidék és az agrárium fővárosi ünnepe, az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár, aminek egyik célja, hogy a termelőket, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar szereplőit, a falusi hagyományokat megismertesse a budapestiekkel. Négy napig a népzene, a térségi ízek, a helyi termékek lepik el a HUNGEXPOt.
Elég ma a műtrágya a sikeres termesztéshez? Válasz: egyértelműen nem.
Változnak az idők, és napjaink összetett gazdasági-környezeti rendszerében nem lehetünk a megszokás rabjai. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: szemléletváltást követel az agrárium számos területe: a növénytermesztésben a fajtaválasztás, tápanyag-utánpótlási stratégia átalakítása pedig elengedhetetlennek bizonyul.
Szakértők beszélnek a Gyulatanyán megrendezett kukorica-napraforgó szakmai napon arról, hogy milyen tényezőkre kell a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetni.
Milyen károkat okoz a mezei pocok télen?
A mezei pocok nem újkeletű jelenség: fejfájást okoz a konvencionális talajművelést folytatóktól kezdve a regeneratív vonal képviselői számára egyaránt. Soron következő videónkban, melyet a ,,Tábla széléről" forgattunk kedves nézőinknek, a kártevő élettanáról, a károkozás módjáról beszélgetünk Hertelendy Péter növényorvossal.
Káposztafélék palántanevelése a téli hónapokban
Klímakomputer vezérli és termálvíz fűti az Árpád-Agrár Zrt. közelmúltban átadott, 7000 négyzetméteres fóliablokkját Szegváron, ahol január végén már nagyjából 12 Celsius-fokos hőmérsékleten felsorakoztak és növekedtek a káposztafélék palántái. A zöld minden árnyalatát megelevenítő létesítményben fejeskáposzta, kelkáposzta, karalábé, vöröskáposzta, karfiol és brokkoli kapott helyet.
A hálózatos levélfoltosság már itt van, ideje lépni!
Egy Verseg melletti ősziárpa-állomány a legújabb ,,Agrofórum a tábla széléről" rovatunk főszereplője.
Pontosabban nem is az őszi árpa , hiszen a növények alapvetően jó kondícióban vannak.... a hálózatos levélfoltosság tünetei az avatatlan szem számára is könnyen észrevehetők.
Bemutatunk egy igazi magyar dióbirtokot!
Egy napsütéses, kellemes kora őszi napon látogattunk el az Engelhardt Dióbirtokra Lovasberénybe, ahol a háromgenerációs családi diótermelő gazdaság legifjabb tulajdonosa, Ádám fogadott minket.