Az Agrofórum videós stábja ezúttal Erdőbényére látogatott. A Tokaj-Hegyalja egyik legrégebbi településén lakók élete szorosan összefonódott a szőlőműveléssel, és borászattal, de a település kádár mestereiről is híressé vált, olyannyira, hogy a mondás is úgy tartotta, hogyha valamit eldobnak Erdőbényén, és az embert talál, akkor minden bizonnyal kádár, vagy kőfaragó lesz a sértett.
A Hotyek család is már hosszú ideje foglalkozik a tokaji borokhoz leginkább megfelelő hordók készítésével. Udvarukon szépen rendezve várják feldolgozási idejüket a különféle fákból készült, méretre vágott fák, amelyekből ha eljön az idő, elkészülhetnek a megrendelők igényei szerint a hordók.
Emberöltőkön át
Interjúalanyunk, Hotyek Zita már a negyedik generációt képviseli, szerencsésnek vallja magát, hisz ő még láthatta nagyapját is hordókat készíteni. A családi manufaktúrában édesapja, öccse mellett egy alkalmazott dolgozik, Zita rendszeresen besegít, hiszen már gyerekkora óta mindig jobban érezte magát a fűrészporos műhelyben, mint a konyhában.
Bár 20 éve nem indult kádár minősítést adó képzés Magyarországon, idén a Szolnoki Felnőttképző Centrumnak hála Jászberényben Zita is megszerezheti a hivatalos papírokat arról a mesterségről, amely talán a génjeiben van. Bár az emberek többsége úgy gondolná, hogy ez egy tipikus férfiaknak való szakma, nem Zita az egyetlen hölgy, aki hamarosan hivatalosan is kádárrá válik.
Tovább él a hagyomány
Az erdőbényei kádárok sikerét az hozta, hogy a 19. század elején a tokaji borok különösen kedveltté váltak a cári Oroszországban, a hordók pedig nem jöttek onnan vissza, így biztos megélhetést biztosított a mestereknek a hordókészítés. A Hotyek Kádárműhely legtöbb termékét – talán nem véletlenül – még mindig Oroszországba exportálja, ahol nagy respektje lehet azóta is a bényeiek precizitásának. az évszázadokon átörökített tudásnak.
Zita 2014-ben a Mesterségek Ünnepén a Népművészet Ifjú Mestere címet is elnyerte. Műhelyükben forgatott videónk segítségével most bepillanthatunk ennek a szép, ősi szakma rejtelmeibe, megismerhetjük a kádárok életét, legfontosabb szerszámaikat.