Nem minden cirok bírja a strapát

Agrofórum Online
Fizetett tartalom

Bár nem minden cirok bírja a strapát, a növény egyre nagyobb körben terjedő haszonnövényünk, mely alternatív fehérjenövényként hasznosulhat, különösen az állati takarmányozás során. Sokan úgy vélik, hogy a növénynek hazánkban ,,nincsen ellensége", ugyanakkor ezt a kultúrát is érintik bizonyos betegségek.

A szinte menthetetlen cirok állományára a kombájnt sem igazán érdemes ráküldeni, hiszen a növényzet nagy része a földön hever. A sárban fekvő bugák nem a vadkár terhét nyögik: egyértelműen növénykórtani problémát jeleznek.

A hamuszürke szárkorhadás a cirok esetében

A hamuszürke szárkorhadás, vagy Macrophomina phaseolina kártétele a keresztben elvágott szártövön jól látszik. A cirok szárának bélállománya jobbára felszívódott, és elszürkült: tele van apró mikroszkleróciumokkal, a gomba kitartóképleteivel, melyek segítségével jövőre is megindítja fertőzését a rendelkezésre álló gazdanövény jelenléte, és megfelelő hőmérsékleti viszonyok hatására.

A kórokozó jól érzi magát hazánkban, melyet az elmúlt évek hőmérsékleti viszonyai igen jól meg is támogatnak. Akár féltáblányi foltokban jelentkezhet a kórokozó okozta növénybetegség napraforgóban, de érintheti a szóját, repcét, kukoricát egyaránt – és sajnos, amint látjuk kedveli a szemescirkot is.

Egyes cirokhibridek is a Macrophomina phaseolina áldozatainak körét bővítik
Egyes cirokhibridek is a Macrophomina phaseolina áldozatainak körét bővítik (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Többféle kártétele ismert

A makrofóminának többféle kártétele ismert. Elsődleges kártétele a cirok esetében az ezerszemsúly biztos csökkenése. Másodlagos fertőzése sokkal nagyobb gondot okozhat: indirekt módon teszi tönkre a növény szárának bélszövetét. A növény elfekszik, a bugák elhasalnak, és a betakarítás ilyen módon ellehetetlenül. A területen intenzív a fertőzési nyomás, amelyet a korhadó bélszövetből kihulló mikroszkleróciumok, kitartóképletek eredményeznek.

A kérdés megoldásában a szakigazgatásnak is nagy feladata lenne. A cirok a reneszánszát éli, a szárazság miatt a termesztők közül sokan rájöttek arra, hogy jobban bírja a mostoha körülményeket, mint a kukorica. Azonban egyelőre kevés információ áll rendelkezésre hazai berkekben arra vonatkozóan, hogy milyen érzékenységgel rendelkeznek egyes kórokozókra nézve.

Hogy lehet ellene védekezni és elkerülni a hasonló, pénztárcát gyötrő helyzeteket? További részletek a videóban!

Köszönjük Hertelendy Péter, valamint Szűcs Ádám növényorvosoknak a közreműködést!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

KWS új generációs kukoricahibridek 2019-ben! (Kapeller Zoltán, Mezőszilas)

2018. október 8. 06:00

A KWS Magyarország Kft. a 2019-es szezonra három új kukorica-, és egy napraforgóhibridet mutat be a magyar gazdálkodóknak.

Nyeremény Dekalb vetőmag a tarnaörsi családi gazdálkodóknak

2020. március 7. 12:09

Az Agrofórum parnereink segítségével 2019-ben is előfizetői és regisztrációs nyereményjátékot indított, a díjazottjaink listáját már ősszel közzé tettük. A Dekalb által felajánlott 10-10 hektárra elegendő repce- és kukorica vetőmagot jelképesen Szikszai Zoltánné tarnaörsi családi gazdálkodónak adtuk át, aki a térségben rendkívül száraz körülmények között mintegy 200 hektáron termel.

Élőhely-fejlesztés a búzatábla szegélyében

2021. március 16. 10:44

2020 tavaszán próbaként vetettek el egy tábla szegélyén vadföldkeveréket Milus Zoltán 110 hektáros gazdaságában. A tapasztalatok alapján a nagyjából 10 növényfajból álló, néhány méter széles sáv kedvez az apróvad-állománynak, eközben pedig segít a nagyvad által okozott károk csökkentésében. A kérdés persze adott: hogy tényleg megéri-e beáldozni a táblák szélét erre a célra.

Amilyen apró, olyan egészséges - Így neveld a fürjeidet

2020. október 19. 12:04

Kovács Dóráék lassan tíz éve tartanak és tenyésztenek fürjet, ami igazi szenvedélyükké vált, így nem véletlen, hogy sok tapasztalatot gyűjtöttek az apró, ám annál különlegesebb madárfajról.

"Nagyon biztató a két új hibrid" - KWS újdonságok testközelből (Szarvas)

03:06

"Nagyon biztató a két új hibrid" - KWS újdonságok testközelből (Szarvas)

2019. október 8. 18:41

A Stabák Agro Line Kft. hazánk egyik legszárazabb térségében, Szarvas környékén mintegy 2200 hektáron végez szántóföldi növénytermesztést. A klasszikus növénykultúrák között nagy szerepe van a kukoricának, évente a vetésterület mintegy 15%-án növekszik. A vállalatnál kiemelten fontos a fajtaválasztás, termelésbe csak azokat a hibrideket vonják, amelyek a saját kísérletekben kiemelkedőt nyújtanak - a KWS termékei éppen ezért rendszeresen megtalálhatók üzemi szinten is.

Épül a villanypásztor, nem megy a bárány az olaszokhoz

2020. április 2. 21:48

A juhok legelőjén már épül a villanypásztor, hogy emberi erőforrás nélkül se legyen baja az állománynak, miközben a piaci helyzet minden eddiginél bizonytalanabb az olaszországi állapotok miatt. Megyesi Elemér és családja a koronavírus-járvány miatt a legrosszabbra is felkészül a Hajdú-Bihar megyei, tiszagyulaházai tanyán.

A legújabb Lemken leleményességek - Azurit 9 szemenkénti vetőgép és Juwel 10 függesztett ekecsalád

2020. március 4. 11:47

Két komoly technológiai újdonságot mutatott be a Lemken a közelmúltban. A gyártó a folyamatos innovációnak köszönhetően többek között az Azurit 9 szemenkénti vetőgéppel segíti a termelőket, ami egy konkrét technológiára lett kifejlesztve.