Sárgul, törpül az árpa?

Agrofórum Online

Ősziárpa-állományban járt stábunk Hertelendy Péter növényorvossal, aki különleges tünetre hívta fel a figyelmet az alapvetően jó kondíciójú állományban. Egy-egy törpülő, sárguló növény jelzi, hogy valami nincsen rendben. A szárfejlődés sem maradéktalan, a növény magasságáról már ne is beszéljünk...

A ,,tettes” az árpa sárga törpülés vírus (Barley Yellow Dwarf Virus). Mostanság, a szárba indulás elején találkozhattunk vele. Sajnálatos módon ilyenkor már, nem tehetünk semmit sem a kórokozó ellen. A vírus folyamatosan fertőz, vektorai, vagyis közvetítői elsősorban a levéltetvek, amelyek szívogatásuk nyomán, növényről növényre szállva transzportálják a vírust.

Idén már látható tüneteket nem fog okozni, terméskiesést minimális mértékben. A gondot ősszel okozza, amikor behatol a növénybe. A párleveles növényeken megjelenő levéltetvek átviszik a vírust, amely a tél folyamán együtt él, és szaporodik a növénnyel.

Direkt kártétele: a növény nem szökken szárba, esetleg később el is pusztul. És, bár a gabona képes kompenzálni, de sajnos nagy mértékben nem… A hiányzó szálak, kalászok a termésen meg fognak mutatkozni. Sajnos gyakran előfordul a túl korai őszi vetés, és ezzel mesterségesen megnyújtják a gazdálkodók azt az időszakot, amely a vektorszervezetek, rovarok rendelkezésére áll. Eleve gyengébbek a teleink: az őszi vektoraktivitási időszakot a természet megnyújtja, és a kártevő rovarok nem tétováznak élni a lehetőséggel, ami a szívogatást, vírusterjesztést illeti.

Növényvédelmi ajánlások a szakértőtől – részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Drónos permetezés a gyakorlatban

2021. október 25. 10:49

A drónok szerepe a mezőgazdaságban ma már teljesen elismert, azonban a permetezésre való alkalmazásuk nem eléggé kiforrott és jogszabály sincs még mögötte. Ennek ellenére kísérleti célra több cég is használja a drónos permetezést. Az egyik ilyen nagy cég, a PlantaDrone ügyvezetőjét kérdeztük az eddigi tapasztalatairól.

Az élelmezésbiztonság alapja: az egészséges talaj

12:09

Az élelmezésbiztonság alapja: az egészséges talaj

2024. március 29. 09:10

A Magyar Talajtani Társaság idén először szervezte meg figyelemfelkeltő kampányát, mely keretein belül országszerte közel 40 helyszínen tártak fel, és jellemeztek talajszelvényeket az ország neves talajtani szakemberei annak érdekében, hogy felkeltsék a figyelmet a talaj egészségének jelentőségére.

Regeneratív forradalom? - Gyakorlati oktatási programot indít a Talajmegújító Gazdák Egyesülete

2023. február 13. 07:57

A regeneratív, talajmegújító termelési módszerek alkalmazása hazánkban - sok más országhoz hasonlóan - még gyerekcipőben jár.

Sekélyművelés, vetéspontosítás - a Horsch újdonságai az Agritechnicán

5:01

Sekélyművelés, vetéspontosítás - a Horsch újdonságai az Agritechnicán

2023. december 11. 13:40

A Horsch többek között a vetéspontosítás területén is egy új prototípust mutatott be az idei Agritechnica nemzetközi agrárgépészeti kiállításon. A Maestro vetőkocsikkal ellátott Solus 1047 vetőgép a vállalat új fejlesztése, mely tesztelése folyamatban van, de a sortávolság a megszokotthoz képest másképp alakul.

A szőlőmetszés soft pruning módszerrel

26:21

A szőlőmetszés soft pruning módszerrel

2025. március 11. 17:00

A szőlőtőke fás részeinek védelmét előtérbe helyező metszésmód nem újkeletű. Az úgynevezett soft pruning metszésmód során a fás részek folyamatos ,,felépítését" vesszük alapul a termésszabályozás, és a tőke egészségének védelme érdekében.

Három kombájn a repcetáblán - Így zajlott az aratás Chernelházadamonyán

04:24

Három kombájn a repcetáblán - Így zajlott az aratás Chernelházadamonyán

2019. augusztus 25. 21:34

A Kőszeghez közeli kis falu, Chernelházadamonya határában egyszerre négy kombájn vágta a repcét júliusban - ebből három CLAAS betakartógép egyetlen közepes méretű táblán dolgozott. A majdnem 2000 hektáron gazdálkodó Répcevölgye 2001 Kft.-nél idén 460 hektáron termett repce, amit körülbelül 4 tonnás eredménnyel tudtak betakarítani.

Aratás és szezonértékelés az Aranyszarvas Zrt.-nél

2020. július 31. 07:30

A 2020-as szántóföldi mezőgazdasági szezon nem volt szokványos. A kezdeti aszályt, sok eső váltotta fel, a tavaszi hónapok mintha felcserélődtek volna.

Väderstad innovációk V. - Kopóhegyek

2022. június 29. 20:00

A svéd Väderstad a mezőgéppiac egyik leginnovatívabb gyártója, munkásságát számos újítás, bejegyzett szabadalom fémjelzi. Videósorozatunkban a legfontosabb Väderstad innovációkat mutatjuk be, az ötödik részben a speciális kopóhegyek funkcióját ismerhetik meg a nézők.