Sárgul, törpül az árpa?

Agrofórum Online

Ősziárpa-állományban járt stábunk Hertelendy Péter növényorvossal, aki különleges tünetre hívta fel a figyelmet az alapvetően jó kondíciójú állományban. Egy-egy törpülő, sárguló növény jelzi, hogy valami nincsen rendben. A szárfejlődés sem maradéktalan, a növény magasságáról már ne is beszéljünk...

A ,,tettes” az árpa sárga törpülés vírus (Barley Yellow Dwarf Virus). Mostanság, a szárba indulás elején találkozhattunk vele. Sajnálatos módon ilyenkor már, nem tehetünk semmit sem a kórokozó ellen. A vírus folyamatosan fertőz, vektorai, vagyis közvetítői elsősorban a levéltetvek, amelyek szívogatásuk nyomán, növényről növényre szállva transzportálják a vírust.

Idén már látható tüneteket nem fog okozni, terméskiesést minimális mértékben. A gondot ősszel okozza, amikor behatol a növénybe. A párleveles növényeken megjelenő levéltetvek átviszik a vírust, amely a tél folyamán együtt él, és szaporodik a növénnyel.

Direkt kártétele: a növény nem szökken szárba, esetleg később el is pusztul. És, bár a gabona képes kompenzálni, de sajnos nagy mértékben nem… A hiányzó szálak, kalászok a termésen meg fognak mutatkozni. Sajnos gyakran előfordul a túl korai őszi vetés, és ezzel mesterségesen megnyújtják a gazdálkodók azt az időszakot, amely a vektorszervezetek, rovarok rendelkezésére áll. Eleve gyengébbek a teleink: az őszi vektoraktivitási időszakot a természet megnyújtja, és a kártevő rovarok nem tétováznak élni a lehetőséggel, ami a szívogatást, vírusterjesztést illeti.

Növényvédelmi ajánlások a szakértőtől – részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vadkárok szemléje és megelőzésének lehetőségei Sipos gazda szemével

A tavaszi vetésű növények baja nemcsak a talajlakó kártevőkkel gyűlik meg, hanem a vadkárral is. A nyulak, hörcsögök, madarak jelenléte és kártétele helyenként olyan nagy fokú lehet, hogy a gazdálkodó bizony meggondolja, hogy helyet adjon-e a napraforgónak a vetésforgóban.

Őszi búza aratás Nemesgörzsönyben Versatile Vector 425 kombájnnal

2018. július 30. 13:40

Július elején, az aratás utolsó napján érkeztünk a Pápához közeli Nemesgörzsönybe, ahol a 160 hektáron gazdálkodó Pethő Kálmán az év elején vásárolta meg új Versatile Vector 425 kombájnját a Vektor Holding Kft.-től.

Mospilan nyereményjátékot hirdetett a Sumi Agro Hungary Kft.

2024. április 22. 17:10

A Sumi Agro Hungary Kft. 2024. március 1-jén indította el Mospilan nyereményjátékát azzal a szándékkal, hogy a Nippon Soda által gyártott és itt Magyarországon a cég által forgalmazott eredeti japán terméket népszerűsítse a felhasználók körében, és egy kis jókedvet hozzon ebbe a mai nehéz világba.

A talajtakarás előnyei szőlőben

5:27

A talajtakarás előnyei szőlőben

2024. január 3. 14:10

A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás. A sötétbarna, humuszban gazdagabb talaj felmelegedésre, ezáltal a párologtatásra való hajlama sokkal kifejezettebb, így jelentős mennyiségű vizet veszíthet, így szalmatakarással csökkenthetjük a vízveszteség mértékét. A kellően vastag, elhalt növényi maradványnak, jelen esetben szalmatakarásnak köszönhetően a gyomok csírázásához szükséges fényviszonyok sem alakulnak ki, és így nem szükséges a kapálás sem. Hogyha intenzív kapálás, és szervesanyag-beforgatás zajlik egy talaj esetében, a szervesanyagot lebontó korhadéklakó szervezetek felszaporodnak a mikrobiális közösségen belül.

Robot fejőgép, agrárvilágítás, nyakfogó... - Hat állattenyésztési innováció Hódmezővásárhelyről

07:26

Robot fejőgép, agrárvilágítás, nyakfogó... - Hat állattenyésztési innováció Hódmezővásárhelyről

2019. május 15. 14:37

A magyar állattenyésztő szakma legnagyobb, legrangosabb eseményét rendezték meg Hódmezővásárhelyen május 8. és 10. között. Az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon ezúttal is számos fajtabemutató és showbírálat várta az érdeklődőket a baromfiktól a hús- és tejelő marhákig, de traktorokból, takarmánykezelő gépekből és egyéb technológiai eszközökből sem volt hiány.

A vöröshagyma termesztése megéri?

03:20

A vöröshagyma termesztése megéri?

2024. május 8. 06:10

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a FruitVeb, valamint Gyógynövény Szövetség és Terméktanács hagyma növényvédelmi szakmai napot szervezett Szabadszálláson.