A hibiszkuszt (Hibiscus syriacus) rendszeresen szükséges metszeni, hiszen csak ebben az esetben maradnak növényeink egészségesek, valamint helyes metszése esetében munkánkat a nyár folyamán dús virágzással hálálja meg.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A növény jól tolerálja a metszést, és még az idősebb részekre történő erőteljes visszametszést is elviseli, ekkor viszont egy kis időbe telik, mire ismét szép és sűrű bokrunk lesz. A helyes metszés mellett nagyon fontos az is, hogy a hibiszkuszt napos, meleg helyre ültessük és óvjuk a hideg széltől, hiszen csak ilyen kedvező mikroklíma mellett fejlődik jól és virágzik gazdagon.
A metszést tél végén vagy tavasszal végezzük el. Először is kezdjük a folyamatot a növény tövi résznél elhelyezkedő fiatal hajtások kiválogatásával, a felesleges részek kimetszésével. Ezután kezdhetjük meg a növény metszését, először vágjuk le azokat a részeket teljes hosszúságukban, melyek elhaltak, szárazak, betegnek bizonyulnak. A befelé növő, egymást fejlődését akadályozó és sűrítő részeket is metsszük ki, ezáltal több fény kerül majd a koronába. Ezután követezzen az előző évi részek visszametszése, mellyel a túl magasra növekedését akadályozhatjuk meg. Ennek elvégzése során, ha a kellő hosszúságot kiválasztottuk, csak arra törekedjünk, hogy a korona belső részei hosszabbak, még a szélsők rövidebbek legyenek.
Az elhanyagolt, nem minden évben metszett növényeket egy ifjító, fiatalító metszéssel hozhatjuk rendbe. Ebben az esetben a talaj felett kb. 30 vagy 50 cm magasságban szükséges visszavágni a hajtásokat, melynek hatására sok új hajtás képződésére ösztönözzük növényünket. A nagy mennyiségben képződő új hajtásból már a nyár folyamán is válogathatunk. Az erős vegetatív növekedés hatására, mivel a növény legtöbb erejét ebben az időszakban ezek kinevelésére fordítja, az ifjítás évében virágzás nem várható. A fiatalítás évében, nagyon száraz időszakban, főként a nyár folyamán érdemes a növényt rendszeresen öntözni és emellett tápanyaggal is megfelelően ellátni, ezzel segítve elő a hajtásaik kineveléséhez szükséges feltételeket.