Házikert

Díszfüvek ápolása tavasszal

Agrofórum Online

A díszfüvek ideje is hamarosan eljön, hiszen március és május között van a tavaszi díszfűápolási időszak és kezdődhet a tőosztással való szaporítás is.

Őszinte leszek: mióta az ország azon részén élünk és gazdálkodunk, ahol idén még nem is esett csapadék és ez majdnem teljesen normálisnak is mondható, azóta nagy rajongója vagyok a szárazságtűrő díszfűféléknek. Ugyanígy a vízpartimitátor fűfélék és a többi sziklakertektől a szoliter növényként is alkalmas fűfélékig, ez egy igen sokszínű növénycsoport.

Ősszel vagy tavasszal vágjuk vissza?

Egy időben nagy divat volt a díszfüveket ősszel visszavágni. Főleg azok a kertészek, hobbikertészek vágják vissza ősszel, akik a tökéletesen ápolt, szinte „szőnyegrojt fésülő” kertészkedés hívei. Bevallom, sokáig én is így voltam vele, mert ráadásul az élt a tudásom között, hogy a nem visszavágás miatt megáll a víz a tő közepén és kifagy a fűcsomóm.

Aztán a fenntarthatóbb és kicsit vadabb kertek és kertépítészet kezdett érdekelni és ezekben a kerttípusokban egyáltalán nem divat a visszavágás és egyik évben kipróbáltam és bármilyen meglepő: kevesebb fagyási károm volt a díszfüvekben, ha nem vágtam vissza.

A nagy levéltömegű fajok, mint például a pampafű, viszont kötözést igényelnek, hogy a téli csapadék a közepébe ne tudjon megállni és megfagyni. Ilyenkor a nagy leveleket összekötjük, mintegy kévébe, kéveformába és csak tavasszal vágjuk vissza.

A visszavágás mindig a nyugalmi időszakban történjen és 7-10 cm magasságot hagyjuk a tőtől felfelé. Ilyenkor már az új hajtások, levelek sokasága lehet a száraz levelek között, főleg ha elkésünk a visszametszéssel.

Tőosztás: ahogyan a fűféléket szaporítjuk

A nem gyöktörzses, hanem csomókban növekedő fűféléket tőosztással könnyen szaporíthatunk. Mivel ezernyi gyökérrel rendelkező növénykéből áll egy ilyen csomó, így onnantól, hogy a talaj kiolvad és lehet ásni, már tudjuk szaporítani is a fűféléket. Ásóval vághatjuk több részre és már ültethető is el új helyre.

Minél öregebb egy fűcsomó, annál jobban öregszik el a középső része is. Ezeket a középső részeket nyugodtan a komposztba teheted, a fiatalabb részeket meg kedvedre ültetheted.

Öntözés, nemcsak tőosztás után

Főleg most, hogy nagy az aszály és a téli csapadék is szinte komplett országrészekben hiányzik, adott is a kérdés: mikor és hogyan öntözzük.

A tőosztás után értelemszerűen szükség van az aktív öntözésre, mert ez segíti a begyökereződést.

Emellett azt is figyeljük viszont, hogy délelőtt érdemes öntözni, mert még az éjjeli fagyok ugyanúgy gondot okozhatnak, mint ha télen megállna a tő közepén a csapadék.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A díszcsalán téli gondozása

2024. december 22. 10:10

A téli időszakban gondos ápolást igényel, mert meleg éghajlati származású növényként érzékeny a hidegre és a fagyra.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Őszi díszfüvek

2021. november 2. 10:57

Ősszel a színes lombok mellett a díszfüvek is értékes díszei lehetnek a kertünknek. Nézzünk is pár kedvelt díszfűfélét, amit megéri ültetni.