Mitől barnult meg a tuja?

Agrofórum Online

Ősszel elültetett tuja bokrom levelei barnák, ha hozzáérek, hullanak, úgy néz ki, mintha elhalt volna. Mit tudok tenni?

 Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A leírt tünetek arra utalnak, hogy a bokor kiszáradt. De ne dobja még ki a bokrot, lehet, hogy magára talál. Első lépésként az oldalágakat és végeiket hajlítsa finoman vissza, ellenőrizze, hogy rugalmasak-e még. Ha hajlékonyak, akkor még élnek, van remény a bokor életben maradására. Az elhalt, élettelen vesszők, ágak merevek, hajlításra törnek, és belső szövetei barna színűek, szárazak.

Az örökzöld bokrok lombjának elhalását a téli fagy is okozhatja. Fás növénynél a nem kellően fejlett, gyorsan nőtt vesszők, azok végei nem tartalmaznak megfelelő mennyiségű tartalék cukrokat, amik a fagyállósághoz nélkülözhetetlenek. Elképzelhető, hogy a kertészetben gyors növekedésre serkentve nevelték a növényeket, hiszen magasságtól, mérettől függő az ára is, és kiültetés után már nem volt ideje a bokornak a vesszők érlelését befejezni.

Vannak egyes tuja fajok, amiknek a levelei – a téli hideg hatására – barnás színezetet nyernek, mintha rozsdásak lennének. Ezek a levelek tavasszal visszazöldülnek, az érintett levelek nem halnak el, de barna színűk megtévesztő lehet.

Az sem kizárt, hogy a tuja bokor télen kiszáradt. Sajnos, akik örökzöld növényeket vásárolnak és ültetnek kertjükbe, nem gondolnak arra, hogy az örökzöldek télen is élnek, hiszen a nevük is jelzi ezt a tulajdonságukat. Számukra ősztől tavaszig is szükséges a nedves talaj, télen is aktív anyagcseréjük csak vízzel működik. A talajnedvességet részben a csapadék pótolja, részben öntözéssel szokták/lehet biztosítani. Az elmúlt tél kifejezetten csapadékszegény volt, sem hó, sem számottevő eső nem hullott. A kert öntözésére alkalmas vízforrást pedig a fagy okozta kár megelőzése miatt általában november és március között le szokták zárni. Öntözésre a téli hónapok alatt emiatt nincs lehetőség.

Az örökzöld fás növények (bokrok, fák) alkalmi téli öntözésének a lehetőségét ki kell/ene alakítani minden kertben, közterületeken is. Az időjárás oly mértékben megváltozott a korábbi évtizedekéhez képest, hogy egészséges örökzöldek fennmaradása téli öntözés nélkül nem biztosítható.

Az Ön tuja bokrának helyzetét a téli talajszárazság mellett még az is súlyosbította, hogy úgy ment a télbe, hogy nem tudott begyökeresedni az új helyén a talajába. Sikeres eredéshez többször is öntözni kellett volna, legközelebb erről ne feledkezzen el!

Hasznos kerti örökzöld: közönséges boróka

2021. március 19. 06:08

A közönséges borókák elfeledett örökzöldek a kertekben, ahogy a tuják teret hódítottak. Pedig Magyarországon több ősborókás is van, igazán hazai terepen van és akár közkedvelt is lehetne, de mégis kevesen használják. A borókák között is inkább a divatos fajták terjedtek el, pedig a közönséges boróka gyógynövényként és a konyhánk fűszereként is megállja a helyét dísz jellege mellett.

Milyen gondozást kívánnak télen az örökzöldek?

2023. december 26. 04:39

Milyen gondozást kívánnak a télen is zöld levelű növények? Valóban kell öntözni őket?

Mi okozhatta az ősszel ültetett örökzöldek leveleinek sárgulását?

2022. április 12. 06:36

Több késő ősszel ültetett díszbokornál, díszfánál pl. liliomfa, rododendron, tiszafa, levélsárgulások, elhalások jelentek meg pár hete, főleg a levelek szélein. Mi okozhatta? Hogyan védhetem ki a hasonló károkat?

Hasznos vagy káros a fákon megtelepedő fagyöngy?

2024. január 15. 04:38

Kérem szíves állásfoglalásukat arra vonatkozóan, hogy valójában hasznos vagy káros a fákon megtelepedő fagyöngy?