Le kell-e törni a fa koronája alatt fejlődő új hajtásokat?

Agrofórum Online

Fiatal fáim törzsén új hajtások nőttek a korona rész alatt. Mi a helyes, hagyjam meg vagy törjem le azokat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A kérdezett jelenség minden fiatal fánál, de idősebbeknél is előfordul. A facsemetéknél a megfásodott vezér vesszőn, amit a faiskolások suhángnak neveznek, számos rügy található. Azokból alakítják ki a leendő facsemete törzsét és koronáját. A törzs magasságát igény szerint szokták megállapítani: az alacsony fakorona előnye, hogy földről is lehet szüretelni, viszont alatta nem lehet közlekedni. A magasról induló fakorona nem zavarja a fa alatti terület használatát, viszont létrával kell a szüretet végezni.

A facsemete koronájának meghagyott 4-5 rügy alatt minden rügyet a talajfelszínig eltávolítanak. Az alsó rügyek azonban a későbbiekben újra kihajthatnak, még több év után is, az ott lévő alvó rügyek aktivizálódnak, ilyenkor jelennek meg az oldalhajtások.

Arra a kérdésére, hogy ki kell-e ezeket törni, egyértelműen igen a válasz. A törzs alján lévő hajtások sok hasznos energiát vesznek el a fától, mivel nem a tervezett korona növekedésére, fejlesztésére fordítja a fa a felvett tápanyagot. Egyes vélemények szerint, a korona alatt kinőtt hajtások a törzs vastagodását segítik. A fejlett oldalrügyek, melyekből már hajtások fejlődtek, nem törhetők le lényeges seb nélkül, és ez okozza a gondot. A visszamaradó seben keresztül számos kórokozó behatolhat, és a fatörzsben betegséget okozhat.

Fatörzs rügyekkel

A fatörzs nem kívánt kihajtó rügyeit még fejlődésük kezdetén, 1-2 cm-es méretnél javasolt kitörni, kidörzsölni, ekkor még alig marad vissza seb utána, a beforradás gyorsan, nyom nélkül megtörténik. Gyakori, hogy az év folyamán újabb rügyek hajtanak még ki ugyanazon a helyen. Azokat is a növekedésük kezdetén érdemes kidörzsölni.

A fatörzs talajhoz közeli részén, ha szakszerűen ültették el a fát, az alany talaj feletti része is látható. Az alany kihajtását folyamatosan figyelni kell, soha nem szabad hagyni, hogy azon hajtások nőjenek, megerősödjenek, mert az a nemes, az oltvány rovására történik.

Előfordulhat, hogy hajt és megerősödik az alany, és a nemes, a ráoltott rész elhal. Ilyen esetben az alany új hajtását érdemes fejlődni hagyni, azt újra be lehet oltani, új oltvány állítható elő belőle.

Hogyan készüljek fel a teleltetésre, mivel permetezzem a növényeket?

2022. szeptember 22. 04:36

Hamarosan be kell vinnem a virágaimat teleltetésre. Hogyan készüljek fel erre, mivel permetezzem őket?

Mitől csipkés a rózsa levele a kiskertekben?

2018. augusztus 24. 07:41

K. Gáborné kérdése: nagyon kedvelem a rózsákat, sok tő díszíti kertünket. Néhányon megfigyeltem, hogy nagyon szabályos darabok hiányoznak a levélből. Mi okozhatja?

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Mitől barnulnak a babérmeggy levelei?

2023. február 18. 10:36

Kérném szíves segítségüket, mert az eddig nagyon szép babérmeggyem levelei barnulni kezdtek, és egy-két hét alatt a képen látható állapotba került. Mi okozhatta az elváltozást?