Mi károsíthatja az érőfélben lévő borsókat a hüvelyben?

Agrofórum Online

Kérem szépen tájékoztatásukat a borsó kártevőivel kapcsolatban! Mi károsíthatja a borsószemeket a hüvelyben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A borsó magvainak több kártevője is lehet, mint pl. a borsómoly, akácmoly, borsóormányos és a borsózsizsik. Az akácmoly lárvája által károsított terméshüvelyben a magvak rágottak, a fertőzött hüvelyek belsejét a hernyó laza szövedékkel szövi át. A borsószemeken nagy, de sekély rágásnyomok láthatók. A megrágott magvakat és a fertőzött hüvelyek belsejét a hernyó laza szövedékszálakkal beszövi, a szövedékben a hernyó ürülékszemcséi megtapadnak. A fejlettebb hernyók a zsenge magvakat csaknem maradék nélkül elpusztítják.

A borsómoly lárvái szintén a borsóhüvely belsejében károsítják a magokat, berágják magukat a hüvely falán, ez a nyílás gyorsan beforr, de sötétbarna, apró pont alakjában később is jól látható. A zsenge magot kirágják, majd még 1-2 szomszédos magot is tönkretesznek. A károsított magok között finom szövedékben ürüléke és rágcsáléka ebben az esetben is megtalálható. A meleg nyarú évek szaporodására kedvezően hatnak, ellenük a virágzás után kell permetezni (pl. acetamiprid).

A borsóormányos lárvája május–június hónapokban a borsószemeket rágja meg, azt kiodvasítja, de a maghéjat épen hagyja. A magon látható finom rágcsálék és ürülék árulja el jelenlétét. A kirágott mag héja befelé görbül, illetve besodródik.

A borsózsizsik általánosságban 10-15%-os termésveszteséget okoz, de vannak évek, amikor a kártétel mértéke akár a 70%-ot is elérheti. Az imágó kártétele nem jelentős, a porzók, a sziromlevelek, a levelek és szárak megrágásában nyilvánul meg. Fő kártevő a lárva, amely az érőfélben lévő borsómagok belsejében él. Fejlődése folyamán a mag belső részét fogyasztja el, a zöld borsóhüvelyen kártételét csupán apró tűszúrásszerű kis kidomborodás jelzi, amely néhány nap elteltével beheged. Imágók telelnek a raktárban lévő borsóban, vagy a fák kérge alatt, de a száraz avarban is áttelelhetnek. Rendszerint a borsóvirágzás előtt hagyja el telelőhelyét, felkeresve a borsótáblát. Borsószemenként csak egy lárva fordul elő, fejlődése során a lárva a borsó belsejét nagyjából elfogyasztja. A kifejlett lárva, a borsószem héjának közelében, ovális alakú bábkamrát készít magának és abban bebábozódik. A kémiai védekezést a virágzás és az első hüvelyek megjelenése idejére kell időzíteni (pl. deltametrin).

A borsó védelméről

2021. április 16. 08:18

A borsó mind szántóföldi, mind kiskerti termesztésben eléggé elterjedt növény hazánkban. Értékes, magas fehérje tartalmú takarmány, de étkezési célú felhasználása is jelentős. Növényvédelme nem túl bonyolult, ugyanakkor néhány károsító korai fellépése jókora, bár kevésbé látványos kártételt eredményezhet, amelynek mind a termés mennyiségére, mind pedig koraiságára erős negatív hatása van.

673 millió forintból nemesíthetnek zöldségeket

2019. augusztus 5. 11:16

A projekt célja négy fajnál (paprika, borsó, uborka és dinnye) növényfiziológiai mérések segítségével olyan hibridek létrehozása, amelyek a klímaváltozásból adódó külső tényezők okozta stresszfaktoroknak a lehető legjobban ellenállnak.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

Megjelent a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusa

Segítünk alkalmazkodni a változásokhoz az eredményes gazdálkodás érdekében.