Juharfámon érdekes levéltüneteket vettem észre, a levelek szélei száradnak. Mi okozhatja a jelenséget?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A juharfa levélszélének száradása jelen környezeti, vagyis időjárási körülmények mellett gyakori tünetnek számít. A mostani nyári magas hőmérséklet mellett, mely már szinte forróságnak mondható nem is csoda ez a jelenség. Emellett a vízhiány is egy országszerte fennálló probléma, hiszen jelentős mennyiségű csapadék hiányzik a talajból. A megnövekedett vízveszteséget a növény nem tudja pótolni, és a levelek lankadása, hervadása, végső esetben elszáradása, pusztulása következhet be. Nemcsak a juharfák, hanem más fafajok, pl. a vadgesztenye is így, vagyis levélszélének száradásával reagál a nem megfelelő környezeti viszonyokra, mely főként a nyár közepe felé válik nagyobb mértékben szembetűnővé.
A levélszélszáradás tünete általában városi körülmények között számít gyakori jelenségnek. Ezeken a helyeken ugyanis a fák gyakran vannak aszfalttal, betonnal körbevéve. Az ilyenkor tapasztalható szélsőségesen nagy melegben, a burkolt felületek, épületfalak nappal elnyelik a napsugárzást és éjjel hő formájában sugározzák ki azt. A burkolatról visszavert hő hatására gyakori, hogy a fákon a levélszáradás tünetei az alsó leveleken jelennek meg leghamarabb.
A közönséges nyír is nagyon érzékeny a hőségre, melyre lombvesztéssel reagál. A fák alatt elhelyezkedő talajrész ritkán fedetlen teljes mértékben, így a burkolat miatt az a kevés csapadék, ami néha hull, sem jut be közvetlenül a gyökerekhez. Nyári aszályos időszakokban tömegesen figyelhetők meg, pl. a fagyal, az orgona vagy az aranycserje lankadó levelei, melyek a vízhiány egyértelmű tüneteit mutatják. Az öntözés pedig idősebb példányok esetében sajnos nem megoldott. Nemcsak a nem megfelelő csapadék szempontjából, hanem a gyökerek számára sem elegendő levegő miatt is hátrányos a fák burkolatokkal ellátott közegben való tartása. További probléma, hogy száraz és levegőtlen talajból a növények a tápanyagok felvételére is képtelenek, ezért tápanyaghiány okozta tünetek megjelenésére is számítani lehet e növényeknél, mely következtében a fák kondíciójának leromlása is bekövetkezik.