Házikert

Algásodik a medence? Ez a megoldás rá!

Agrofórum Online

Itt van a kánikula a nyakunkon sokadik hete és elkezdett algásodni a medence? Mit tehetünk, ha nem akarjuk telerakni mindenféle kemikáliával? Létezik hatékony megoldás?

A kérdés nem is olyan költői, mint amennyire annak tűnik, mert rengeteg jó alternatív megoldás létezik algásodás ellen vagy algásodáskor. Hosszú évek óta van medencénk, és meg kell hagyni, nagyon szépen eljutottunk a klórozástól egészen a biomegoldásokig, csak pár melléfogás volt ezen az úton. Ezeket a tippeket hozom, melyek között ígérem, lesz igen abszurdnak tűnő, mégis hatásos megoldás is.

Algaevő óriáscsigák a medencében?

Fiallócsiga vagy tavi algaevő csiga (Viviparus fajok) az édesvízi csigákat képviseli, mely lassan fialó (elevenszülő) és hasznos is egyszerre. Eredetileg a kerti tavakba ajánlják, mert ott képes megfékezni az algásodást, „plusz elemózsiát” nem is igényel, főleg, ha van elég alga a tavunkban.

Mivel élőlényről beszélünk, így a kerti medencébe akkor tehető át, ha az nincsen kemikáliákkal telepakolva, nem klórozzuk, hanem egy közel természetes állapotban tartjuk a vizet.

Vegyszerek nélkül is lehet algamentes a medence

Mikroorganizmusokkal a medence algásodása ellen

Még a klórozós időszakból is emlékszem azokra az időszakokra, hogy bármennyi algairtót és klórtablettát bele tudtunk tenni a tóba, az algásodás csak ideig óráig szűnt meg. Persze az elhalt algadarabok, plakkok formájában úsztak a vízen és többnyire a szűrő ki is szűrte a vízből, de nem volt hosszútávú a megoldás. Aztán megjelent a piacon olyan készítmény, mely mikroorganizmusokkal dolgozik a vízbe téve, és helyreállítja baktériumok és enzimek segítségével a víz természetes egyensúlyát.

A mikroorganizmusok a vízben lebegve és a fenéken megkötődve megkezdik a vízben és a fenékiszapban lévő felesleges tápanyagok, szerves anyagok lebontását. Mivel az algásodást nemcsak a nagy meleg és napsütés okozza, hanem a vízben lebegő szerves anyagok jelenléte is, így az ökológiai egyensúlyt kell megteremteni a vízben is. Akár tóról beszélünk, akár medencéről.

Mi a helyzet a vízforgatással?

A legtöbb tó és medence is akkor algásodik be, ha felborul a tó pH-ja, és megszűnik valamiért a víz keringetése. Ilyenkor az alga pillanatok alatt, akár 1-2 nap alatt is teljesen ellepheti a vizet, nem kis bosszúságot okozva a tulajdonosának. Úszótavaknál is előfordul, hogy például túl sok a tavi hal, nincs keringetés és épp nem úszik a vízben rendszeresen senki, így felgyűlik a szerves anyag a vízben és az iszapban. A vizet egy szép csobogóval is forgathatjuk egyébként, mert lehet már kapni medencékhez is dekorációs céllal, ha nem akarjuk szűrőrendszerrel forgatni és átszűrni a vizet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

11 szívós, nap- és hőségtűrő növény, amely egész nyáron virágzik

2024. július 27. 10:10

Hosszú távon kevesebb gondozást igénylő kertet alakíthat ki, ha olyan strapabíró növényeket választ, amelyek jól alkalmazkodnak a napsütéses kertekhez.

A burkolat, a műfű és a természetes gyep esete a kánikulával

2023. szeptember 1. 05:40

A műfű nem tekinthető a növények helyettesítőjeként, hanem mint burkolat van létjogosultsága.

Hogyan és mennyit öntözzük a kerti növényeket a hőségben?

2024. július 16. 04:38

Hogyan öntözzem a növényeimet a kertben ebben a nagy kánikulában? Mennyi vizet és mikor juttassak ki?

Német kánikula: kiszáradtak a karácsonyfának nevelt fenyők

2018. augusztus 7. 06:40

Tovább tart és csak a hét közepén tetőzik a kánikula Németországban, akár új melegrekordot is mérhetnek majd. A hőség és az aszály egyre súlyosabb gondokat okoz, Brandenburg tartományban már a folyók kiszáradásával fenyeget.