Házikert

Kislevelű és nagylevelű hársak a kertben

Agrofórum Online

Gyógyteák alapanyaga, csodálatos koronaforma és viszonylag gyors növekedés: ez a hársfa, ami a modern kertektől az angolkerteken át a modern kertkialakításokig mindenhol helyet kaphat.

Régi nagy vágyam volt, hogy a kertünkben legyenek hársfák. Bár gyermekkorban még némiképp féltem a rájuk költöző denevérektől, hamar megtanultam azt is, hogy a denevér barát és kiváló szúnyog-gyűjtögető, így még inkább a hársfák felé húzott a szívem. Ráadásul a baglyok is szeretnek rajta tanyázni, ami akár kiskertünk van, akár nagy, a rágcsálóírtás természetes módjának is tekinthető.

Mi a különbség a kislevelű és a nagylevelű hárs között?

Szakavatott szemek könnyen megkülönböztetik, de kezdőknek nem árt némi ismeretanyag a meghatározáshoz.

A Tilia cordata, mint kislevelű hárs a Kárpát-medencében őshonos fafaj. Mivel jellegzetesen elegyfa: gyertyános-tölgyesekben, ártéri ligeterdőkben és a sziklás, törmelékes élőhelyeken gyakori.

A kislevelű hárs értékes gyógynövény is: drogja a virágzat, más hársfajok (nagylevelű hárs, európai hárs; az ezüsthárs légutakat ingerlő hatása miatt kerülendő) virágzatával együtt több gyógyszerkönyvben hivatalos Tiliae flos néven.

A kislevelű hárs a 20-30 méteres magasságot is elérheti.

A hársfa kiváló mézelő, virágzatát a méhek szívesen látogatják

De akkor mi a nagylevelű hárs?

A nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos) Kárpát-medencében jellegzetesen elegyfa, amely főleg gyertyános-tölgyesekben és ártéri ligeterdőkben gyakori. Domináns fajjá (a magas kőrissel közösen) csak a sziklai és törmeléklejtő-erdőkben válik.

Felismeréskor miben tér el a kislevelű hárstól? Egyrészt nevét sem véletlen kapta, a kislevelű hárshoz képest jóval nagyobbak a levelei. A levelek az érközökben is eltérnek: a levélnyél és az érközök apró szőrökkel borítottak, melyek színe halványbarna.

A nagylevelű hárs is gyógynövényként ismert, virágai gyűjthetők, de szedés előtt ne keverjük össze az ezüsthárssal.

A nagylevelű hárs 25-35 méter magasra nő.

És ha már az ezüsthárs is említést kapott a nem gyűjthetők között, akkor gyakran keverik össze az ezüsthársat a nagylevelű hárssal, mert levelei hasonlóan nagyok, még talán termetre sem tér el, de a levelek fonáka ezüstösnek mutatkozik, ami főleg szeles időben nyújt látványosságot.

Az ezüsthárs (Tilia tomentosa) az enyhén kötött és meszes talajt kedveli. Fonáka molyhos, szív alakú levelei akár 10 cm-es átmérőjűek is lehetnek.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Ennyi mindenre jó a cickafark – már a neandervölgyi ember is használta

2024. július 3. 16:40

Tudja-e, miért hasznos a cickafark, és mely népek, mely korok használták előszeretettel szerelmi jóslásokra, ruhafestésre vagy épp illatosításra?

Olaszországban megalakult az első fűszernövény-termelői szervezet

2023. február 21. 10:26

Az aromás fűszernövények mindig is a Földközi-tenger menti területek vezető terményei közé tartoztak.

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.

Amit a palástfűről tudni érdemes

2023. március 2. 13:12

A közönséges palástfű (Alchemilla monticola) a rózsafélék családjába tartozó évelő növény, amelyet a középkor óta gyógynövényként hasznosítanak.