Az utóbbi időben egyre több ember áll amatőr kertésznek, hogy legalább részben saját maga által termesztett zöldségekkel, gyümölcsökkel és fűszernövényekkel láthassa el magát és a családját – ráadásul a pázsit és a kert bizonyos szegleteiben nagyon szépen megférnek ezek a növények, mi több, újjáélesztik az egész kertet!
A házilag termesztett növények sokkal egészségesebbek, mint a bolti, ipari szinten előállított élelmiszerek, és azt se feledjük, hogy ily módon, ha csak a saját részünkkel is, de csökkentjük az élelmiszer-termelésre, és általa a környezetre gyakorolt nyomást. Hogy miért? Mert ennyivel kevesebb papírra, csomagolóanyagra, és ezáltal fakivágásra van szükség. Ki gondolta volna, hogy már néhány cserép friss fűszernövénnyel ekkora hatást gyakorolhatunk a természetvédelemre?
Nos, újrahasznosított alapanyagokkal még nagyobb hatást gyakorolhatunk a környezetünkre. Elmagyarázzuk, miért, és higgye el, azonnal megérti, mire gondolunk. Vegyük a következő példát: úgy dönt, hogy szeretne zöldségeket termeszteni, ezért elmegy a legközelebbi kertészeti áruházba és vesz egy csomó ültetésre alkalmas cserepet – épp olyanokat, mint amilyeneket a többi ember is vesz. Emiatt még több cserepet fognak gyártani, hogy az új vásárlók is hozzáférjenek ehhez a termékhez. De dönthet úgy is, hogy csak azért sem vásárol az áruházban, ehelyett csökkenti a saját háztartási hulladék mennyiségét, és régi befőttesüvegeket, műanyag palackokat, konténereket, cserepeket és dobozokat (vagy amit csak el tud képzelni) felújítva mutatós kaspókat készít a fűszernövényei számára. Reméljük, mindenképp a B-opciót fogja választani.
Egyszerűbben szólva: nagyon könnyen készíthet rendkívül ötletes és dekoratív növénytartókat olyan tárgyakból, amelyek csak arra várnak, hogy újrahasznosítsa, ezáltal új életre keltse őket. Az ötletek száma – higgye el – kimeríthetetlen.
Műanyag palackok
Az újrahasznosított anyagokból készült kaspók világához semmi sem illeszkedik jobban, mint a kidobásra ítélt műanyag palackok, amelyek mindenféle méretben kaphatók. Ezek ugyanis nagyon könnyen vághatók és formálhatók, ezért csodálatos függőkerteket és szórakoztató küllemű kaspókból álló növény-projekteket készíthet belőlük – a gyerekek különösen odavannak ezért a megoldásért. A BPA és más vegyi anyagok miatt egyébként is, valószínűleg ezek a megoldások a legalkalmasabbak a fűszernövények számára.
A függőkertek csodaszépek, és rém könnyen elkészíthetőek. Ha ilyesmit szeretne, első körben áztassa le a címkéket a műanyag palackokról. Vágjon egy nagyobb rést az oldalukra (lehetőleg középen, azonos magasságban), és (felforrósított spéktűvel vagy ollóval) fúrjon néhány lyukat az aljukra. Lapátolja a földet a palackba, ültesse el a magokat, vagy a növényeket, majd állítsa (akassza) a növénytartókat a végleges helyükre. A zöld levelek és hajtások a palack oldalára vágott lyukakon át fog kinőni. Ha fel akarja függeszteni a palackokat, csavarjon drótot vagy egy spárgát a palackok tetejére, ez erősen meg fogja tartani őket. Nagyon jól mutat egy üres falon, ha sok ugyanolyan növénytartó palack lóg egymás mellett, amelyekből idővel élő vízesésként bukkannak elő a zöld levelek. Természetesen nem csak fűszernövényeket, hanem bármilyen szobanövényt ültethetünk a házilag elkészített kaspóinkba. A futónövények különösen szépen mutatnak minden felfüggesztett kaspó-rendszerben, kiváltképp teraszok és konyhaablakok előtt.
Befőttes üvegek
Minden családban használnak befőttes üvegeket, hiszen időről időre mindenki vásárol lekvárt, mézet, savanyú uborkát, céklát vagy épp gyümölcsökkel teli üvegeket. Van, aki elteszi ezeket, hátha befőz majd a szezon során, mások azonban vagy kidobják, vagy hosszasan tárolják ezeket az üvegeket, mondván, valamire még jók lehetnek. Nos, növénytároló edénynek tulajdonképpen tökéletesek.
Az üvegedények ráadásul rém mutatósak, akár a konyhaablakban, akár a ház többi részén tároljuk őket. Az ilyen edényekbe ültetett növények elegánsak, és szinte megszólítják az embert, hogy vágjon belőlük, ha már étkezési célra termesztjük őket. Az üveg aljára tegyünk néhány sor dekoratív (nagyobb szemű kövekből álló) kavicsréteget, és arra virágföldet. Ebbe ültessük el a fűszernövényünket, amely gyönyörűen fest majd az üvegben, és a kavicsréteg miatt sosem fog pangó víztől nehéz földben állni.
Az üvegedényt díszíthetjük temperával, üvegfestékkel, de lefújhatjuk festék spray-vel, beszórhatjuk csillámporral, ráragaszthatunk köveket, faágakat, selyemvirágokat – határ a csillagos ég.
Konzervdobozok
A terv az, hogy a céljaink érdekében alaposan vizsgáljuk át (még kidobás előtt) az újrahasznosítható hulladékot, és meg fogjuk látni, mennyi hasznos alapanyagra bukkanunk, amelyet egy csipetnyi kreativitással újrahasznosíthatunk. Az újrahasznosít ráadásul minimális energiát igényel, viszont annál szórakoztatóbb.
A konzervdobozok a legtöbb háztartás számára még a befőttes üvegeknél is haszontalanabbak, ezért általában kidobják az emberek. Pedig nem kéne, hiszen ezekből nagyon klassz növénytárolókat készíthetünk, ráadásul év közben egy csomó méretű és fajtájú bádogdobozt összegyűjthetünk. Ezekről is célszerű leáztatni a címkét, aztán a maguk ezüstös fényét meghagyva növényeket ültethetünk beléjük, miután az aljukat kifúrtuk, hogy távozni tudjon a felesleges víz, és elhelyezzük őket a teraszunkon vagy az ablakpárkányon és ott gyönyörködjünk a bennük zöldellő fűszernövényeknek. De a konzervdobozokat le is festhetjük, akkor még szebbek lesznek. Nem is kell hozzájuk különösebb festőtudomány, egyszínűen és a fémmarások mentén csíkosra festve is nagyon látványosak.
Ha rusztikus látványra vágyunk használhatunk régi, rozsdás dobozokat is, ezek nagyon látványosak lehetnek fa és kőburkolatok, vagy vidékies hangulatú konyhák berendezése mellett.
Amennyiben nem rendelkezik elegendő konzervdobozzal, megkérhet egy közeli éttermet, hogy a kidobásra szánt fémdobozokat tegyék el önnek, és úgy egységes ültetőedényeket készíthet akár az egész teraszára. Ha fel akarja függeszteni az ily módon elkészített konzervdobozos növényeit, szöggel és kalapáccsal üssön lyukat az edény két egymással szemközti falára, majd fűzzön át ezen spárgát vagy egy vékony drótot, és ennél fogva függessze a növénytárolóit a magasba (pl. egy belső gerendára).
Régi gumiabroncsok
A már nem használt gumiabroncsok nagyszerűen használhatók kerti ültetők gyanánt. A komolyabb barkácsmesterek ezekből csodálatos formatervezésű kerteket készítenek, például egymásra rakott gumiabroncsokból, vagy épp függő gumiabroncsokból (amikbe szintén növényeket ültetnek), vagy akár olyan kerti hintát, amelyen egyszerre lehet üldögélni, miközben a róla lecsüngő növényeket nézegetjük. De akkor sem kell aggódni, ha teljesen kezdők vagyunk, hisz ez esetben a földre is le lehet tenni ezeket a gumiabroncsokat, és virágokkal, fákkal, fűszernövényekkel vagy zöldségekkel teleültetni őket.
A gumiabroncsból készült növénytartókba – ha a család és a ház is olyan hangulatú – elfér néhány bohókás dolog, mint például néhány bádog béka, világító lepkék vagy egy két kerámiamadár. Ezek vidámabbá teszik a látványt, és mosolyt csalnak az arcunkra minden egyes alkalommal, ha rájuk nézünk.
A gumiabroncsokat is lefesthetjük: legjobb, ha sprayt használunk, méghozzá zöldet, hogy jobban illeszkedjen a kertünk színeihez. Tegyen le egymás mellé két gumiabroncsot, és egyet tegyen a közepükre. Erre rakjon még két kisebb gumiabroncsot, mintha az így megépített lény szeme lenne, és rajzoljon arcvonásokat a gumikra – nagyon vicces és helyes látványt nyújt egy ilyen például egy kisebb kerti tó mellett. A gumik belsejét töltse meg földdel, és ültesse tele fűszernövénnyel vagy virágokkal.
Összességében elmondhatjuk tehát, hogy bármit, amiben földet lehet tartani, ültetőedénnyé alakíthatunk. Ezek lehetnek akár régi bögrék, csuprok vagy öreg edények a konyhából, vagy törött turmixgépek, kidobott szennyes kosarak, fiókok, felesleges téglák, lavór, vagy épp levesestálak. Minden jól mutat, ha szép növényekkel teleülteti és ízlésesen elrendezi a kertjén vagy a teraszán. Mindenhol vannak olyan dolgok, amit kreatívan felhasználhat, ráadásul az ültető cserepek eklektikus keveréke sokkal érdekesebb, személyesebb és élvezetesebb látványt nyújt, mint az egyforma bolti cserepek. Tegye vidámabbá az életét és készítsen házi kaspókat!
A cikket fordította: Ordódy Eszter