Házikert

Gyepápolás ősszel: Hogyan készítsük fel a gyepet a téli időszakra?

WOLF-Garten Sajtóközlemény

Lassanként rövidülnek a nappalok, hűvösebbre fordul az idő - az ősz már a sarkon figyel. Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől. A gyeppel is akad tennivaló: ahogy tavasszal és nyáron, úgy ősszel is a nyírás és a trágyázás tartja jó állapotban a gyepet. Azonban van néhány dolog, amit jó, ha szem előtt tartunk.

Az alábbi tippek segítenek abban, hogy a gyep télen is erős és egészséges maradjon:

Fűnyírás ősszel

Bár a hőmérséklet csökkenésével a fű növekedési üteme lassul, érdemes addig nyírni a füvet ősszel is, amíg nő. A vágási magasság ilyenkor optimálisan 4 centiméter. Ez a magasság megvédi a talajt és a gyepet a fagytól vagy a fagypont alatti hőmérséklettől. Ha viszont a fűszál túl hosszú, akkor megvan a veszélye annak, hogy a szálak letörnek és rothadásnak indulnak.

Szakértői tipp: Mivel alacsonyabb hőmérsékleten a nyesedék nem tud lebomlani, ezért az őszi nyíráskor a nyesedéket a lehető leggondosabban el kell távolítani a gyepről. Ehhez a mulcsozós fűnyíróra helyezze fel a fűgyűjtőt, hogy a nyesedéket összegyűjtse. A 3 az 1-ben funkcióval rendelkező fűnyírók, mint például a WOLF-Garten Lycos termékek vagy a Cub Cadet LM5 E 51 R modelljei már egyetlen készülékkel lehetővé teszik a vágást, a gyűjtést és a mulcsozást.

Tisztítsuk meg a gyepet a levelektől

Míg télen az avar védelmet nyújt a növényeknek a hideg és a fagy ellen, addig a gyepet a gombásodás és penész fenyegeti, ha nem távolítjuk el a lehullott leveleket. A sűrű lombtakaró akadályozza a fűfélék fényfelvételét, elősegíti a mohásodást, és a talaj levegőztetésének hiánya miatt a gyep rothadásnak indul a lombtakaró alatt. Ezért ősszel rendszeresen meg kell tisztítani a gyepet a levelektől a rothadás és a gyepbetegségek megelőzése érdekében. Ugyanezért a lehullott gyümölcsöket is rendszeresen össze kell gyűjteni.

Szakértői tipp: Rendszeresen távolítsa el a leveleket a gyepről – vagy egy levélgereblyével, például a WOLF-Garten multi-star® sorozatból, vagy egyszerűen és kényelmesen egy fűgyűjtő zsákos fűnyírótraktorral, például a Cub Cadet XT2-vel. Nyírja le a gyepet a szokásos módon a levelekkel együtt, a fűnyíró a fűnyesedékkel együtt felaprítja azt és a fűgyűjtő zsákba gyűjti. Innen mehet a komposztálóba vagy a zöldhulladék-gyűjtőbe, de ideális esetben mulcsként szolgálhat az ágyásokban vagy a bokrok alatt.

Gyomirtás és gyepszellőztetés

A mély gyökerű gyomnövényeket, például a pitypangot ősszel ki kell vágni a hosszú gyökerével együtt. Ez elég fáradságos munka, de a WOLF-Gartennek van egy remek eszköze ehhez, a KS-2K gyomkiszúró.

Szakértői tipp: október végéig lehet a gyepszellőztetést elvégezni, a mohát, a gyomokat és a filcesedett részeket eltávolítani. Ezzel segítjük a fű szellőzését, de ezt a munkát nem szabad túl későre hagyni, hogy a gyepnek még legyen ideje növekedni és regenerálódni a tél előtt.

Gyepjavítás

Az ősz megfelelő időszak a gyep kikopott foltjainak javítására. A talaj még elég meleg ahhoz, hogy jó csírázási környezetet biztosítson, ugyanakkor nem szárad ki olyan gyorsan, mint nyáron.

Szakértői tipp: A gyomnövények terjedésének megakadályozására a tíz centiméternél nagyobb átmérőjű kikopott gyepfoltokat ősszel érdemes újravetni.

Erre a célra különösen alkalmas a WOLF-Garten Turbo LR gyepfelújító keverék, amely képes nagyon gyorsan helyrehozni a kisebb-nagyobb foltokat.

Őszi gyeptrágyázás

A gyep télen jelentős stressznek van kitéve: hőmérséklet-ingadozás, száraz és fagyos időszakok, zárt hótakaró vagy hosszan pangó víz. A hűvös évszakokban különösen fontos, hogy a gyep ellenállóképességét célzott tápanyag-utánpótlással erősítsük.

Ebben az időszakban egy kifejezetten az évszakhoz igazított, magas káliumtartalmú műtrágya használata ajánlott, mint például a tisztán növényi alapú WOLF-Garten Natura Bio őszi gyeptrágya (NR-H), amely optimálisan készíti fel a gyepet az őszi és téli fokozott igénybevételre. A kálium hozzájárul a sejtek szerkezetének megerősítéséhez és ezáltal a fűfélék egészségének megőrzéséhez. Ez növeli a gyep ellenállóképességét a gombabetegségekkel és a fagyokkal szemben. Az azonnali hatás mellett a hosszú távú hatás biztosítja a megfelelő tápanyagellátást tavaszig.

Szakértői tipp: Az őszi gyeptrágyázás augusztustól legkésőbb november elejéig végezhető; a nyáron nagyon igénybe vett gyepfelületeken a lehető legkorábban érdemes kijuttatni a gyeptrágyát. Erre egy esős nap a legalkalmasabb, hogy a műtrágya jól eloszolhasson és gyorsan felszívódjon a gyökerek között.

Reméljük, hogy a tanácsaink segítenek abban, hogy a téli időszakban is minél több gyep egészséges maradjon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Gyeptelepítés kevesebb nyűggel, gyorsabban? 5 egyszerű tipp a haragoszöld kertért!

2022. szeptember 22. 04:34

Úgy tartják, hogy a világon kétféle emberrel találkozhatunk: az egyik már próbálkozott szakszerű gyeptelepítéssel otthonában, vagy a munka részeként sportpályákat, parkokat gondozva, míg mások szerint „a fű zöld és nő”.

Júliusi és augusztusi tennivalók a pázsit és a gyep körül

2021. július 17. 08:14

Mik a teendőink a már meglévő pázsit- és gyepállományunk körül? Hogyan lássuk el plusz tápanyaggal a füvesített területeket? Mire figyeljünk a hőségben, és hogyan előzzük meg a fű barnulását?

A nyári gyepápolás 7+1 aranyszabálya

2020. július 22. 10:40

A nyári időszakban mutatja legszebb arcát a gyep, feltéve akkor, ha megfelelően gondozzuk. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen gyakran nyírjuk, milyen napszakban locsoljuk, vagy éppen mennyi tápanyaggal látjuk el időről időre.

Hogyan ápoljuk tavasszal gyepünket?

2022. március 22. 07:04

Első feladataink között a tavasz beköszöntével több olyan dolog is szerepelhet, melyet a tavalyi év őszén nem volt időnk elvégezni.