6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Miért fehéredik ki a szobanövény földje?

Agrofórum Online

Szobanövényeim földje gyakran kifehéredik valamitől. Mi lehet a jelenség oka?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Szinte minden növénytulajdonos tapasztalta már a szobanövények talajának kifehéredését. Ennek kialakulása többféle okra is visszavezethető, de nem feltétlenül jelent minden esetben rosszat. Az olyan fehér réteg, amely száraz, kemény és morzsálódik, nem jelent nagy problémát. Ez a típusú talajkifehéredés leggyakrabban olyan helyeken fordul elő, ahol kemény a víz, azaz mészben gazdag csapvízzel vannak a növények öntözve. Ekkor ez a fehér lerakódás lehet mész, de más ásványi anyagok, vagyis sók is kiülhetnek a talaj tetejére, különösen, ha a szobában lévő növények meleg ablakpárkányon vannak elhelyezve.

Az öntözővíz, mivel a talaj felszínén keresztül elpárolog, az oldott ásványi anyagok kiülnek a felületre. Ez a jelenség a növény számára problémát nem jelent, pusztán esztétikailag lehet zavaró. Szerencsére ez a fehér réteg könnyen eltávolítható, akár egy kanállal is leszedhető, mely után a hiányzó mennyiségű talajt pedig pótolni szükséges friss virágfölddel.

Akkor már kicsit nagyobb a probléma, ha a fehéredést penészedés okozza a szobanövények talaján. Bizonyos mennyiségű penész szinte az összes virágföldben megtalálható, mivel a természetben fontos lebontó funkciót töltenek be, viszont amennyiben a penész olyannyira elterjed, hogy jól láthatóan a virágföld tetején vattaszerű képletek vannak, az gyakran a helytelen gondozásra vezethető vissza. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy túlzottan gyakran, vagy túl nagy mennyiségű, a növény számára felesleges mennyiségű vízzel végezzük az öntözést. A talaj állandó nedvessége ugyanis gyorsan penész megjelenéséhez vezethet. Ekkor a legjobb, amit tehetünk, hogy növényünk talaját kicseréljük.

A növény gyökeréről is próbáljuk meg minél alaposabban eltávolítani a talajmaradványokat, majd az edényét is fertőtlenítsük. A visszaültetéshez használjunk friss és penészmentes, jó minőségű virágföldet. A későbbi penészedést próbáljuk meg megakadályozni úgy, hogy a talajt minden locsolás előtt hagyjuk kissé kiszáradni. A téli hónapokban mindig mérsékeltebben, nyáron pedig gyakrabban öntözzük szobanövényeinket. A talaj felsőbb rétegeinek lazításával, levegőzésének elősegítésével szintén jó szolgálatot tehetünk.

Furcsa képződmények a vérszilvafákon - mik ezek?

2018. május 28. 07:35

F. Istvánné kérdése: Vérszilvafáimon furcsa képződményeket vettem észre a gyümölcsök helyén. Mik ezek?

Mi a teendő a fás részeken kialakult sebzésekkel?

2023. június 29. 04:36

Kérem segítségüket, hogy mi a teendőm a fás részeken kialakult sebzésekkel? Képeket is küldök néhány fámon látható sebekről.

Hogyan készüljünk fel a levéltetvek elleni védekezésre?

2020. március 11. 05:37

D. Rozália kérdése: Tavaly szinte minden növényem levéltetves volt, összezsugorodtak leveleik. Hogyan készüljek fel, mikor érdemes ellenük védekezni?

Milyen vírus támadta meg a diófa levelét?

2022. augusztus 11. 04:38

Mi okozza a képen látható tüneteket a diófa levelén?