10 éves platánfám törzsén szép, sárga csíkos, a képen látható cincérek élnek. A fa növekedése leállt, legyengült. Lehet kapcsolat a fa állapota és a cincérek között?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A beküldött képen az amerikai darázscincér (Neoclytus acuminatus, Callidium acuminatum) kifejlett alakja látható. Az amerikai darázscincér világszerte elterjedt bogár, Európába több hullámban behurcolt kártevő. Legutóbbi elterjesztése a dél- és kelet-balkáni országokból követhető nyomon. Legyengült és elhalt fákban élnek, növekednek lárvái.
A bogarak 8-15 mm nagyságúak, fejük, toruk és lábaik jellegzetes vörösbarna színűek. Kifejlődésükhöz általában 1, esetleg 2 év szükséges. A fakéregre rakott petékből kikelő lárvák berágják magukat a kéreg alá a fatestbe, azt rágják, járataikban növekednek. Általában május-július között rágják ki magukat a kifejlett cincérek, röpnyílásuk szabályos kerek lyuk. Napos, meleg időben megfigyelhetők a száradásnak induló ágakon, fatörzsön. Igen élénk mozgású bogarak, megzavarás esetég gyorsan menekülnek.
Kifejezetten polifág kártevő, számos erdei fát, dísz- és gyümölcsfafajt képes megfertőzni. Leggyakrabban a következő, stressznek kitett, legyengült fafajokon telepedik meg, majd azok kiszáradását okozza: akác, eper, fűz, gyertyán, hárs, júdásfa, juhar, kőris, nyár, szil, tölgy, kivételesen lucfenyők, a gyümölcsfélék közül pedig dió, füge, körte, mogyoró, Prunus fajok, szelídgesztenye, szőlő. Díszcserjék közül a kecskerágót, loncféléket és a rózsát is megfertőzi.
Elterjedését, széthurcolását segíti, hogy a kitermelt, élettelen farönkökben, lárva alakban hosszú ideig életben fennmarad, a faanyag felhasználási helyére történő nagy távolságra szállítást is túléli. Új megtelepedési helyén, mivel a bogár jó repülő, életterét gyorsan és aktívan bővíti.
Védekezés ellene elsősorban megelőző jellegű. Mivel a stressznek kitett (szárazság és erős napsütés) és legyengült fákon telepedik meg a cincér, a fa életerejét, vigorját fenn kell tartani, kertekben, parkokban szükség esetén nagy adagú, kiegészítő öntözéssel és tápanyagpótlással. Az elhalt ágakat, melyekben a lárvák fejlődnek, le kell vágni és meg kell semmisíteni még azelőtt, hogy a kifejlett cincérek kibújnának és szaporodnának. A bogarak észlelésekor a fakéreg felszínének rovarölő szeres kezelésével a lerakott petéket gyéríteni lehet. Az amerikai darázscincér feromonanyagát már azonosították, ez alapján feromoncsapdák kifejlesztése is várható.
Tehát elmondható, hogy igen, kapcsolat áll fenn a cincérek jelenléte és a fa gyengülése között. A fent leírtak alapján javaslom a fa ellátását.