Házikert

Hogyan fogjunk magot a virágokból?

Agrofórum Online

Gyermekkoromban még nagyon nagy divat volt a vetőmagfogás, ma már ezt termelői körökben kifejezetten nem lehet, de házikertben is nehéz, már olyan módszerekkel védekeznek a nemesítők, hogy szinte magnélküliek a beért termések.

Régen tényleg nagy divat volt visszafogni a magot és rendre gyűjtöttük is minden évelőről, egynyáriról, ahogy azt ma már „nem illik”. De ha költséghatékonyan szeretnénk a saját kertünket fenntartani és van némi affinitásunk a hobbikerten túl is a növények szaporításához, akkor van még lehetőségünk saját anyagból dolgozni. Természetesen kereskedelembe ezek nem kerülhetnek, különben a fejünkre koppint az illetékes szerv.

Az évelők jó része életképes magot hoz

Falusi kertek régi növényeinél főleg igaz az, hogy az évelő növények jó része életképes magot hoz, amit vissza is vethetünk, ezzel is gyarapítva a kert növényvilágát.

Minden esetben csak egészséges növényről fogjunk magot, hogy növényvédelmi problémát ne teremtsünk magunknak.

Hagyjuk elvirágozni az évelőket, majd a magokat a tövön beérni! A bíbor kasvirágtól kezdve a kokárdavirágon át a díszcsicsókáig igen sokféle magot szedhetünk. Még a fagyok előtt vágjuk le az elszáradt virágfejeket, terítsük konyharuhára meleg helyre és várjuk meg, míg a virágfejből kipattannak kicsit a magvak! Ezután könnyen kirázhatjuk a magokat, melyeket száraz helyen tárolunk a magvetésig.

Ezek a magok is kinyerhetők!

Egynyáriak és a magfogás

Egynyári virágokból viszont már nehezebb magot fogni. Míg egy pillangóvirágból vagy egynyári szarkalábból tudunk, addig a legtöbb egynyári virágnak, mint a lobéliának, petúniáknak is rettentő apró magjuk van, és nemcsak kinyerni, de hatékonyan megszedni, betárolni is nehéz. Ráadásul az egynyáriak vetésénél sok hozzáértés is kellhet. Vannak fényen csírázók, vannak magas páratartalmat igénylők és ezeket ismerni kell a sikerhez. Egy pillangóvirág, bársonyvirág vagy szarkaláb már könnyebb eset, mert akár, ha hagyjuk, hogy elszórják a magokat, akkor is tavasszal kikelnek a talajból, amint elmentek a talajmenti fagyok.

Fásszárúak és félfás-szárúak magjai

Aki nevelget a kertjében mályvacserjét, mocsári hibiszkuszt, zsályákat, akkor biztos találkozott már az elszáradt virágszárakon lévő termésekkel, benne a sokszáz maggal. Ezek a magok is rendre kinyerhetők. A zsályáknak kifejezetten szép, gömbölyded fekete magjai vannak, fehér szemmel. A mályvacserje és a mocsári hibiszkusz magja is a tokból kicsipegethető miután a magtokok elszáradtak és kicsit elkezdtek szétnyílni.

Hogyan tároljuk a kinyert vetőmagokat?

A kinyert vetőmagokat szárítsuk meg sütőpapírra terítve, majd a pontos növénynevet egy papírra felírva tegyük a magok mellé és zárjuk be egy befőttesüvegbe őket, hogy légmentesen tudjuk tárolni tavaszig. Ez főleg akkor fontos, ha párásabb a lakásunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Árpatermesztés intenzíven?

2020. augusztus 24. 12:58

Megéri a szokásosnál nagyobb figyelmet fordítani a kiváló takarmány- és élelmiszeripari alapanyagra.

Őszibúza-fajták. Minőség és mennyiség zseniális kombinációban

2019. július 26. 07:47

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan búzafajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.

SAATEN-UNION-hibridkalászosok. A növénytermesztés jövője.

2018. június 18. 18:27

A SAATEN-UNION az egyetlen olyan nemesítőház, amely mind a négy őszi vetésű gabonafajban kínál hibrideket.

A klíma hatása a hibridválasztásra

2019. május 31. 13:00

2017 őszén a kieli egyetemmel és a bólyi AgResearch kísérleti szolgáltatóval együttműködve összesen három helyszínen végeztünk kísérletsorozatot Németországban, valamint Magyarországon közkedvelt és nagy teljesítményű repcehibridekkel.