A karácsonyi kaktusz a megfelelő helyen, a megfelelő gondozás mellett gyönyörű virágokkal örvendeztethet meg. De tudja-e, hogy hová helyezze el a növényt a lakásában, és hogyan öntözze, tápoldatozza ahhoz, hogy igazán meseszép legyen?
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera x buckleyi) legtöbb télen kapható fajtája hibrid, ezek Brazília trópusi és szubtrópusi területein őshonos, különböző vadon élő fajok keresztezéséből származnak. Mivel trópusi eredetű növényről van szó, jó, ha észben tartja, hogy a karácsonyi kaktusznak különleges szükségletei vannak az elhelyezés és a gondozás tekintetében.
Jó tanács: Fontos, hogy a növényt a megfelelő helyen neveljük és a lehető legjobban gondozzuk: a hőmérséklettől és a fényviszonyoktól függően ugyanis a karácsonyi kaktusz évente akár többször is virágozhat!
A karácsonyi kaktusz eredete és tulajdonságai
A Schlumbergera kis fajszámú nemzetségének vadon élő fajai a talajon vagy a fák lombkoronájában, úgynevezett epifitákként élnek. Az epifiták nem érintkeznek közvetlenül a talajjal, ehelyett fákon vagy nagyobb növényeken telepednek meg – azonban nem élősködnek a támasztékul szolgáló fából. A növények hajtásait alkotó levelek valójában nem is levelek, hanem lapos, levélszerű képletek, amelyek a levelek helyett a fotoszintézist végzik. Az egyes hajtások széle általában fogazott, sörtés, a végükön színes virágok találhatók. A hajtások akár 40 cm hosszúak is lehetnek, így a karácsonyi kaktusz szépen mutat felfüggeszthető cserepekben. Fajtától függően nagyon különböző színekben fordulnak elő, a fehértől a sárgán át a pirosig és a rózsaszínig. És a különlegessége a virágzási idejében rejlik. Megfelelő gondozás mellett ugyanis éppen a karácsony és Újév közötti napokra időzíthető a virágzása.
Mi a különbség a karácsonyi kaktusz és a Húsvéti kaktusz között?
A legnagyobb különbség a karácsonyi kaktusz és a Húsvéti kaktusz (Hatiora x graeseri) között a virágzási idő. Ahogy a neve is mutatja, a Húsvéti kaktuszok tavasszal virágoznak, a karácsonyi pedig télen. A Húsvéti kaktusz ráadásul egy teljesen más növénynemzetséghez, a Hatiora nemzetséghez tartozik. A két nemzetség virágai és levélszerű hajtásai is különböznek egymástól.
Schlumbergera fajok és fajták
Mint már említettük, a szobanövényként tartott karácsonyi kaktuszok valójában a vadon élő fajok hibridjei. A vadonban körülbelül hat különböző faj létezik, de nem mindegyik alkalmas szobai termesztésre. Íme néhány jól ismert schlumbergera fajta:
- Schlumbergera „Victoria”: Halvány-rózsaszínbe hajló, fehér virágokat hozó fajta.
- Schlumbergera „Thor Sophia”: Sárga-narancssárga virágokat hozó karácsonyi kaktusz.
- Schlumbergera „Thor Olivia”: narancsvörös virágokat hoz.
- Schlumbergera „Esperito Brasil”: virágai élénk rózsaszínűek.
- Schlumbergera „Christmas Flame”: lazacszínű virágokat hoz.
- Schlumbergera „Samba Brasil”: többszínű virágai belül fehérek, a szirmok külső széle felé sárgából narancssárgába és vörösbe váltanak.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő helyet a karácsonyi kaktuszunknak?
Nem tolerálja a 10 °C alatti hőmérsékletet, ezért a legjobb, ha szobanövényként neveljük. Nyáron azonban a szabadban is elhelyezhetjük. Mindegy, hogy beltérben vagy szabadban tartjuk, egyre ügyelnünk kell: a karácsonyi kaktuszoknak mindig félárnyékban kell állnia, mivel nem kedveli a tűző napot. Ősszel pedig figyelemmel kell kísérnünk az időjárás-változását: ha a hőmérséklet 10 °C alá süllyed, mindenképpen be kell vinni a karácsonyi kaktuszt a házba, különben könnyen fagykárosodást kaphat.
A karácsonyi kaktusz ideális helye:
- A növények számára a 19-23 °C-os szobahőmérséklet az ideális. Kerülje a 10 °C alatti hőmérsékletet.
- Elsősorban szobanövényként érdemes nevelni a növényt.
- Ha a hőmérséklet lehetővé teszi, nyáron a szabadba is kitehető.
- Válasszon félárnyékos helyet: Buckley kaktuszok nem tolerálják a tűző napsütést.
Ahhoz, hogy a karácsonyi kaktuszt virágzásra ösztönözze, fontos, hogy az őszi hónapokban elősegítse a rügyfakadást. Ehhez szeptembertől kezdve kissé hűvösebb helyre (15 °C körüli hőmérsékletre) kell helyeznie. Ezen felül mérsékelnie kell a megvilágítását napi legfeljebb kilenc órára. A legjobb, ha esténként egyszerűen nem kapcsolja fel a villanyt a szobában, hanem csak enyhébb hangulatfényeket használ. Alternatív megoldásként egy kartondobozt is elhelyezhet a növény fölé, hogy csökkentse az este kapott fénymennyiséget. Amikor látja, hogy a karácsonyi kaktusznak a bimbói kezdenek kialakulni, érdemes növelni a fényt és a hőmérsékletet (20 °C környéki hőmérsékletre). Ezeket a körülményeket eztán egészen a nyári hónapokig fenn kell tartania.
- A virágzás elősegítése érdekében csökkentse a hőmérsékletet körülbelül 15 °C-ra.
- Csökkentse a fényt napi legfeljebb 9 órára, és ezen kívül kerülje a növény plusz megvilágítását.
- Amint a bimbók megjelennek, tegye a növényt ismét világos helyre, és állítsa a helyiség hőmérséklet-szabályozóját 20 °C-ra.
- Hagyja a növényt télen-nyáron világos és meleg helyen.
Még ha nem is virágágyásba ülteti a karácsonyi kaktuszokat, a talaj minősége akkor is fontos a cserépben megbúvó gyökerek fejlődéséhez. Az 5,5-6,0 pH-értékű virágföld az ideális a növény számára. A talajnak emellett jó vízelvezetésűnek kell lennie, mivel a karácsonyi kaktusz rendkívül érzékeny a pangó vízre. A talajt homok hozzáadásával – egy rész homok és három rész föld keveréke – átjárhatóbbá teheti. Ezenkívül egy drénréteg megvédheti a karácsonyi kaktuszt a cserép alján összegyűlő pangó víztől. Ezt durván szemcsés anyagokból, például tört agyagból vagy kavicsokból célszerű kialakítani.
A karácsonyi kaktusz virágföldje:
- Állítson össze a karácsonyi kaktusz számára egy optimális virágföld-keveréket.
- Ügyeljen arra, hogy a termőföld pH-értéke 5,5-6,0 között legyen, mert ez ideális a növény számára.
- Ügyeljen arra, hogy a talaj laza és jó vízáteresztő-képességű legyen.
- Szükség esetén keverjen a földhöz homokot, hogy növelje az átjárhatóságát és megakadályozza a vizesedést (1 rész homok, 3 rész föld).
A Schlumbergera kaktusz gondozása
A gondozása évszakonként változik. Ősszel és tavasszal a növény nyugalmi fázisban van, a hajtások növekedése nyáron és télen zajlik. Novembertől februárig virágzási fázisban van. A nyugalmi fázis a gondozás szempontjából nagyban különbözik a növekedési és a virágzási fázistól. Mivel az erőteljesen növekvő hajtások több virágot is hoznak, a nyári növekedési szakasz különösen fontos a bőséges téli virágzáshoz.
A karácsonyi kaktusz megfelelő öntözése
Az, hogy milyen gyakran kell öntözni a karácsonyi kaktuszt, nemcsak az évszaktól, hanem a hőmérséklettől és a termőhelytől is függ. A virágzási időszakban ügyeljen arra, hogy a talaj mindig enyhén nedves legyen. A virágzást követő nyugalmi időszakban azonban csökkentse az öntözést, de ne hagyja, hogy teljesen kiszáradjon. Amikor az új hajtásokon már látható a növekedési fázis kezdete, ismét növelje az öntözés mértékét. Ősszel, a virágzást megelőző nyugalmi fázisban pedig újra csökkentse az öntözést.
Ha a karácsonyi kaktuszt a nyári hónapokban a szabadba helyezi, 2-3 naponta öntözze meg. Mindenképpen válasszon védett helyet, hogy esős napokon ne ázzon el a növény. Tartsa a talajt enyhén, de egyenletes nedvességben. A túl sok víz vagy a teljes kiszáradás negatív hatással lesz a fejlődésére a növekedési és virágzási fázisban. A nyugalmi fázisokban nagyjából abbahagyhatja az öntözést. Mivel az esővíz a karácsonyi kaktusz természetes élőhelyén savas, a legjobb, ha mészmentes vizet használ a növény ápolására.
Összegzés: A karácsonyi kaktusz öntözése
- Télen, a virágzás idején tartsa enyhén nedvesen a talajt.
- Tavasszal, amikor a növény nyugalmi állapotban van, csökkentse az öntözést, de ne hagyja, hogy a talaj kiszáradjon.
- Nyáron, a vegetációs időszakban rendszeresen öntözze a növényt, és tartsa a talajt enyhén nedvesen.
- Ősszel, a virágzás előtti nyugalmi fázisban jelentősen csökkentse a növény öntözését.
Tipp: A karácsonyi kaktusz kedveli a magas páratartalmú levegőt, ezért időnként permetezze le mészmentes vízzel, hogy a növény jól érezze magát.
Hogyan tápoldatozzuk a karácsonyi kaktuszt?
A növekedési fázisban a karácsonyi kaktusz tápoldatozásra szorul, még akkor is, ha egyébként a tápanyagigénye alacsony. Erre csak a nyári növekedési időszakban van szükség: az áprilistól szeptemberig tartó növekedési szakaszban nagyjából négyhetente adagoljon tápoldatot a locsolóvízhez. Használjon kaktuszfélékhez való folyékony tápoldatot. Ezeket egyszerűen öntözéskor kell alkalmazni, és a legtöbb pozsgás és kaktusz számára alkalmasak. A folyékony tápoldatban lévő tápanyagok könnyebben hasznosulnak és jobban felszívódnak, mint a műtrágyaszemcsékben vagy a komposztban lévő tápanyagok.
Összegzés: A karácsonyi kaktuszok tápoldatozása
- A virágzás és a nyugalmi időszak alatt a növénynek nincs szükség tápoldatozásra.
- Áprilistól szeptemberig használjon tápoldatot.
- A helyes adagoláshoz kövesse a tápoldat használati utasítását.
- A növekedési szakaszban körülbelül négyhetente tápoldatozzon.
Miért vannak a karácsonyi kaktuszomnak petyhüdt vagy sárga levelei?
Ezek a leggyakoribb okai a karácsonyi kaktuszokon megjelenő sárguló vagy petyhüdt leveleknek:
- Vízhiány: A legtöbb szobanövényhez hasonlóan a karácsonyi kaktuszok sem viselik jól a pangó vizet. Akár a leveleit is elhullajthatja, ha pangó vizet tapasztal. Ha a talaj nedves és rossz szagú, ültesse át a karácsonyi kaktuszát friss földbe. A cserép aljára tegyen egy vízelvezető réteget, hogy a víz mindig jól le tudjon folyni. Az öntözés után 15 perccel távolítsa el a felesleges vizet.
- Szárazság: A szárazság sokkal ritkábban okoz petyhüdt vagy sárga leveleket a karácsonyi kaktuszon. Ha azonban a gyökerek közelében száraznak érzi a talajt, öntözze rendszeresebben a növényt. Ügyeljen arra is, hogy mindig mészmentes vizet használjon.
- Tápanyagok: Számára fontos a rendszeres tápoldatozás a vegetációs időszak alatt, hogy egészséges maradjon. Ne vigye azonban túlzásba. A növény tápanyagigénye meglehetősen alacsony, így a túl sok tápanyag veszélyezteti a bőséges virágzását. Ugyanakkor a túl kevés tápanyag is felelős lehet a sárga és fonnyadt levelekért.
Piros elszíneződés a kaktusz levelein: Ha a karácsonyi kaktusz levelei vörösre színeződnek, az általában annak a jele, hogy a növény túl sok direkt napfényt kap. Ebben az esetben helyezze át a kaktuszát egy kevésbé napos helyre.
Teleltetés
A karácsonyi kaktusz nem télálló. Trópusi növényként egész évben 10 °C feletti hőmérsékletet igényel. Télen, különösen a virágzás idején helyezze a növényt világos, meleg helyre.
A cikket fordította: Ordódy Eszter