Mi okozza az alma levelén látható sötétbarna foltok megjelenését?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy mi okozza az alma levelén látható elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen az alma fillosztiktás levélfoltossága látható, melynek szórványos előfordulása az alma levelén már régóta ismeretes. Csapadékosabb időjárás esetén, főleg a Starking fajtán fordul elő számottevő mértékben, ezzel jelentős lombpusztulást eredményezve. A varasodás elleni rendszeres védekezés és permetezés esetében e kórokozó megjelenésére sem kell számítanunk.

A fillosztiktás levélfoltosság kórokozójának gazdanövénye az alma, ritkábban azonban a körte és a birsfákon is megjelenhet. A tünetekre jellemző, hogy tavasszal elsősorban a leveleken 1-2 mm átmérőjű kerek vagy ovális alakú, sötétbarnás foltok jelennek meg. Ezek a foltok a nyár vége felé közepükön kiszürkülnek, de vörösesbarna szegélyüket megtartják, melyekben a kórokozó apró fekete pontszerű képletei is kifejlődnek. A betegséget kétféle kórokozó is okozhatja, a Phyllosticta mali és a Phyllosticta briardi egyaránt, melyeknek egymástól való megkülönböztetése meglehetősen nehéz feladat. Ezeknek a betegséget okozó gombáknak a fejlődéséhez kedvező a 22-26 fok közötti hőmérséklet, valamint a magas páratartalom.

A fillosztiktás levélfoltosság tünetei

A kórokozó a lehullott lombban képes áttelelni, ezért a következő évi fertőzés megakadályozása érdekében a lehullott lombot mindenképp érdemes összegyűjteni. Az áttelelő képletek mennyiségének csökkentése az őszi lemosó permetezés elvégzésével, réztartalmú készítménnyel egyaránt csökkenthető. A kórokozó már tavasszal fertőzhet, ezért a varasodás ellen is alkalmazott készítményekkel már a levelek egérfüles állapotától érdemes elkezdeni a permetezést. Nedves időjárás esetében, tehát a környezeti körülmények figyelembe vételével, akár virágzásig 2-3 alkalommal is indokolt lehet a védekezés.

A tavaszi időszak további részében, illetve nyár elejétől már felszívódó és kontakt készítmények kombinált használata is indokolt lehet az intenzív hajtásnövekedés miatt. A kialakult tünetek már nem gyógyíthatók, ezért megjelenésük esetén mindenképp kontakt és felszívódó szerek kombinációjának használata ajánlott a terjedés megakadályozása érdekében.

Mivel fertőtlenítsem az üvegházam talaját?

K. Katalin kérdése: Mivel fertőtlenítsem az üvegházam talaját, hogy a paprikám Sztolbur betegsége ne veszélyeztesse a jövő évi termésemet? Mellékelek képet a május-júniusi állapotról, amikor a betegség elpusztította a paprika töveket.

Milyen tünetei vannak a körte ventúriás varasodásának?

2023. június 12. 04:37

Milyen tünetei vannak a körte varasodásának? Mit csináljak, ha már megjelentek ezek a tünetek?

Citromfa teleltetése hol és hogyan?

2020. november 30. 15:13

A tél előtt az öntözés mérséklésével is szükséges a citromfák felkészítése a pihenésre.

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.