Házikert

Földimogyoró termeszthető házikertben?

Agrofórum Online

Változik a klíma és egyre izgalmasabb lesz új növényfajok termesztésével kísérletezni itthon is. Láttunk már saját szemünkkel hazai kiviültetvényt, van fóliában nevelt citromültetvény, de szabadföldön szántóföldi kultúraként földimandula is. A földimogyoró termesztése reális lehet?

A földimogyoró kedvelt csemege az egész világon, mégis hazánkban nagyon kevesen foglalkoznak vele, pedig itthon is megteremhetne. Hogy az egész témát átlássuk, nézzük sorra, milyen igényei is vannak a földimogyorónak?

A földimogyoró igényei

A földimogyoró melegigényes faj. Azt mondják, hogy ahol a burgonya megterem, ott lehet földimogyorót is termeszteni. 12 Celsius-fok alatt nincs terméskötődés, ami az egyik sarkalatos pontja a termesztésnek.

Másik fontos ismérve, hogy a vízhiányra nagyon érzékeny, így folyamatos és rendszeres öntözést igényel a terméskötődéshez.

A jó terméshez még az átlagos 14 órás fénymennyiség is szükséges. Akár hobbikertben, akár nagyobb területen termesztenénk, így mindig napos helyet válasszunk számára, hogy fényigényét kiszolgálhassuk.

Talajigényben válogatós: vagy a tápanyagdús homoktalajok a kiválóak számára, melyben a tápanyagdús lesz a feladat, hogy igényeit kiszolgáljuk, vagy a jó vízáteresztő, meszes vályogtalajokat ajánlják hozzá.

Mindig a napos helyet válasszuk a földimogyoró termesztéséhez

Hogyan vetjük és neveljük?

Vetése a babhoz hasonló. Akkor kell vetni, amikor a talaj felső 10-15 cm-es rétege már tartósan eléri a 15 Celsius-fokos hőmérsékletet. Hazai viszonylatban a vetésére az április-május az optimális.

Érdekessége, hogy a tapasztalatok alapján a magtokkal együtt vetett földimogyorónál jobbak a kelési arányok, mint a tisztított magvaknál. A sor- és tőtáv: 40×40 cm, és 5-6 cm mélységbe vessünk.

A kelés után viszonylag gyorsan sűrű lombozattal hálálja meg a gondoskodást és elkezdenek nyílni a pillangós virágok. Ekkor megkezdhetjük a bakhátas feltöltögetést, akárcsak a burgonyánál.

A virágok megtermékenyülése után a magtartó nyél a talajba fúródik és ott kezd el a termés kialakulni. A felkupacolásnak ezért van értelme, mert ott mindig friss, finom szemcséjű talaj lesz, amiben könnyebb a termések fejlődése is.

Az első termések októberre érnek be, ekkor szedjük fel. Felszedése itt is a burgonyáéhoz hasonló. Óvatosan ásóval nyúljunk a növény alá és húzzuk fel az egész növényt, hogy a termések ne szakadjanak bele a talajba.

Betárolni száraz helyen kell, jól szellőző zsákokban, ahol a rágcsálóktól is meg tudjuk védeni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Mit lehet javítani a gyengén fejlődő magnólia gondozásában?

2022. október 18. 04:36

Tavaly októberben ültettem ki a magnóliát és azóta semmi figyelemreméltó nem történt a növénnyel. Tanácsot szeretnék kérni, mit lehet javítani a gondozásában?

Meghökkentő, köznapi dologból készülhet értékes növénytáp

2024. július 4. 11:10

Megfelelő előkészületekkel a csirkecsont is felhasználható, jelesül a benne lévő tápanyagokkal a növényeink fejlődését segíthetjük.

Amit a csodatölcsér évelőről tudni érdemes

2022. szeptember 12. 05:36

A csodatölcsért azért kedvelik a kezdő kertészek is, mert rendkívül könnyű megnevelni, viszonylag gyorsan szép növény cseperedik belőle, és még az előkertek, utcafrontok is díszíthetők vele.

Miért megy tönkre hamar a cserepes fűszernövény?

2023. március 7. 05:36

Mi lehet az oka annak, ha a cserepes fűszernövény a megvásárlását követően hamarosan tönkremegy? Bizonyos, hogy a nem megfelelő ápolás áll a probléma hátterében? Nézzük most sorra a valós okokat!