Házikert

Betonfalon is áthatoló növények

Agrofórum Online

Még szakmán belül is nagy az egyet nem értés a témában, hogy melyek azok a növények, amiket semmiképp nem szabad falak mellé ültetni, mert károkat okoznak, okozhatnak. Nézzük sorra a listát, hogy mivel érdemes vigyázni!

Rögtön kezdeném is azzal, hogy vajon miért nincs egyetértés a szakmán belül ebben a témában. Sokszor egyéb magyarázatokat keresnek a szakemberek is arra, hogy vajon mi okozza azt, hogy a futónövény jó vagy épp nem jó a házfal burkolatának, vakolatának. Az a megállapításuk általában, hogy egy jó állapotú falat nem tud károsítani, főleg, ha nem akarjuk sosem leszedni a házfalról a növényzetet.

Ezzel ellentétben viszont akár a Kertészeti Egyetem Campuszának épületeit, akár a gyöngyösi főiskola egyes épületeit nézzük, azért ez az állítás aligha állja meg a helyét. Sőt, saját tapasztalat alapján egyes kúszó-futó növények még a betonyp lemezes, könnyű szerkezetes házakat is képesek megbontani. Nem viccelek! Saját műhelyünk egy könnyű szerkezetes betonyp lapokból felépített épület, melyre trombitafolyondár futtatását terveztük, mert az építési engedélyt úgy kaptuk akkor meg, hogy a házfalat teljesen növényesíteni kell. Aztán elkezdtek a mosdóban lepotyogni a csempék. A lepotyogott csempék alatt és a fugákban megjelentek a trombitafolyondár hajtásai, kapaszkodógyökerei. Máris megdőlt, hogy a falazat minőségétől függ a kérdés. Így innentől mi már másképp látjuk a dolgokat a témában.

Trombitafolyondár, amit még a hangyák is kedvelnek

A trombitafolyondár egy kétségkívül dekoratív futónövény. Ezernyi hajtása szépen tekereg, élénkzöld levelei már a virágzási időszak előtt is mutatósak és a tölcséres virágai pedig egyszerűen rabul ejtik az embert. De közben ott az árnyoldala is. Amellett, hogy a hangyák is rendkívül szeretik, nagyon erősen terjed, és ha nem tudjuk kordában tartani, akkor hamar a házfal és támfal mellett a talajban is ezernyi új növény keletkezik körülötte. Kapafejszével persze irtható (nem szeretjük ezt a szót kerti témában persze), de csakis olyan helyre telepítsük, ahol valami határt tudunk neki szabni, és egy nagyon erős támrendszert tudunk neki építeni.

Minden falra futtatható növénynek természetesen megvan a maga előnye is (fotó: Pexels)

Vadszőlő: a télen is vöröslő szépség

A vadszőlőt azért szeretik sokan, mert nemcsak nyáron, de enyhe időjárás esetén, akár egész télen csodaszép látványt nyújt. A nyári zöld leveleket felváltja télre a vöröslő levelek sokasága, ezáltal igen impozáns látványt nyújt, ha házfalak, kerítések vannak befuttatva vele. Viszont itt is figyelni kell sajnos, hogy csak olyan helyre futtassuk, ahol nem okoz kárt hosszútávon.

A tapadókorongjaival a homlokzaton hamar megtapad, leszedni utána nagyon nehéz, sokszor csak a felső rétegekkel együtt lehet. Ideális viszont olyan falak borítására, mint az ólak, kocsiszínek és pergolák, ahol ez a hátránya nem fog jelentkezni.

Borostyán, ami nem csak a temetőben mutatós

Egyidőben a kőből készült sírok befuttatására és kőfalak befuttatására használták a tájépítészetben, ahonnan hamar átterjedt a házikertek növényei közé is. Régi épületek sokaságán látható a borostyánfajták változatossága, pedig hasonlóan a vadszőlőhöz, sokszor csak a vakolattal együtt lehet eltávolítani.

Minden falra futtatható növénynek természetesen megvan a maga előnye is. A sűrű lombozat miatt a falak nehezebben melegszenek át a nyári kánikulában és nehezebben hűlnek le a téli hidegekben is. Egyfajta kiegyenlítő hatás figyelhető meg az épület környezetében és az épületben is, amelynek a falazatára körbe növényt futtatnak.

Ha viszont a házfalat is épen szeretnénk látni, ami a mai hőszigetelős időkben nem lenne hátrány, akkor választhatunk támrendszert igénylő, de a házfalat nem károsító futónövényeket is, mint a lilaakác, a loncfélék, a holdvirág, a kúszó hortenzia.

Kiemelt kép: Pexels

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Víz a kertben: milyen a jó víz?

2022. május 21. 05:36

Most, hogy az esővíz "értékesebb az aranynál" is, az esővíz gyűjtése rendkívül fontos. Egyrészt EC és pH szempontjából az egyik legjobb víznek minősül, másrészt az öntözésre a legkiválóbb megoldás.

Ehető vadnövények, melyek tavasszal szedhetők

2023. március 24. 06:36

Ehető vadnövények sokasága van előttünk tavasszal, melyeket ha ismerünk, akár egy jó salátára valót is összegyűjthetünk.

Így készüljünk fel az idei veteményezésre!

2023. január 25. 05:37

Gyakran esnek a hobbikertészek abba a hibába, hogy a zöldségfajtát szidják, ha valami nem úgy sikerül, hogy az rossz fajta, a másik bezzeg meg jó fajta. De nem feltétlen a fajtával van a gond, hanem másban keresendő a megoldás.

Ezeket vethetjük még most a veteményesbe

2022. július 31. 15:36

Régen volt egy olyan szokás, hogy július 15. után már nincs vetés, csak betakarítás. De ahogy változik az időjárás, úgy lesz igaz az is, hogy érdemes lehet még most is magot vetni a kertbe, ha hosszú ősz végén szüretelni szeretnénk.