Miért lankadnak le a szobai futóka levelei?

Agrofórum Online

Nemrég elkezdett lankadni a szobai futóka néhány levele, melyből már pár le is hullott. Mit tehetnék a jelenség ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szobai futóka (Epipremnum aureum) egy viszonylag könnyen nevelhető és gondozható kúszó szobanövényünk. Nemcsak mutatós szív alakú leveleinek, valamint egyes fajták esetében azok mintázatának köszönheti széles körben való elterjedését, hanem alacsony igényeinek is. Ennek ellenére azonban pár dolgot nem árt tudnunk gondozásáról.

Az optimális hőmérséklet számára 20 fok körül van, viszont télen némileg alacsonyabb hőmérsékletet is elvisel, de ekkor se tartsuk 16 fok alatt. A hőmérséklet tekintetében lényeges, hogy az állandó legyen, hiszen a huzatos helyeket, valamint a hőmérsékletváltozást sem kifejezetten képes tolerálni. A huzatos körülmények gyakran vezetnek eme növényfaj leveleinek foltosodásához, valamint leveleinek lehullásához egyaránt.

Elhelyezésekor kerüljük a túlzottan napnak kitett és túlzottan sötét fekvést is, lehetőleg egy világos szobarészt válasszunk számára. A sötétebb levelű fajtákat kissé sötétebb helyen is tarthatjuk, viszont színesebb levelű változatainak a világosabb helyek felelnek meg legnagyobb mértékben a fejlődéshez, valamint leveleik színének megőrzéséhez. Öntözés szempontjából a szobai futóka nem kifejezetten tartozik a vízigényes növényfajok közé, hiszen az átmeneti szárazságot, valamint egy-két kimaradt önözést is képes átvészelni, így a kissé feledékeny és többet utazó tulajdonosok számára is ajánlható e növényfaj tartása. Optimális esetben azonban talaját érdemes minden héten megöntözni, azt egyenletesen nedvesen tartani.

A szárazságot képes elviselni, de a túlöntözést egyáltalán nem, hiszen ez gyökereinek rothadásához is vezethet, mely által fennáll a veszélye a levelek lankadásának, majd lehullásának. A téli időszakban érdemesebb mérsékeltebben öntözni, annál kevesebbet, minél alacsonyabb hőmérsékleten van. Páratartalom szempontjából nem mondható igényesnek, viszont a kissé párásabb levegőt meghálálja. Tápanyagait a növekedési időszakban, tavasztól őszig legalább kéthetente érdemes pótolni. A kártevők közül a takácsatkák okozhatnak problémát szívogatásukkal, mely hatására a leveleken apró foltosodás vehető észre, majd pedig a levelek sárgulása és végül lehullásuk is bekövetkezhet.

Vége a mediterrán hangulatnak - mitől sárgul el a selyemakác júliusra?

2018. július 9. 07:29

F. Mária kérdése: Teraszom fölé növő selyemakác fám levelei elkezdtek sárgulni és hullani, és ragacsos anyag is hullik róla. Mi okozza?

Hogyan fog virágozni jövőre az amarillisz?

2020. november 30. 14:55

Az amarillisz a téli időszak egyik legnépszerűbb ajándéknövénye. Némi odafigyeléssel és gondozással akár a következő évben is gyönyörködhetünk fehér, piros vagy rózsaszín, tölcsér alakú, liliomszerű impozáns virágaiban.

Aknázómoly - hogyan menthető meg a vadgesztenye?

2018. július 13. 06:15

E. József kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a vadgesztenyefát támadó aknázómoly ellen hogyan tudnék és milyen szerrel védekezni a leghatékonyabban? A fák több mint 45 évesek, összeérő koronával rendelkeznek és fehér virágzatot hoznak.

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?