Nem lesz baja a már most kihelyezett leandernek?

Agrofórum Online

Mikor tehető ki a leander? Sok helyen láttam már, hogy kihelyezték telelésből, nem lesz baja?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leanderek kertbe való kihelyezését én is sok helyen láttam már a múlt hét végén is. A hőmérséklet alakulása szempontjából erre általában március végén, április elején szokott csak sor kerülni. A leandernek nappali hőmérséklet szempontjából a 15 °C és e feletti hőmérséklet az ideális, viszont a növény éjszaka enyhébb fagyokat még képes átvészelni.

A kihelyezéskor a fokozatosságra érdemes törekedni, semmiképp se helyezzük a növényeket közvetlenül napfénynek kitett végleges helyére. Az egész télen fényszegény körülmények között tartott növények ugyanis nagyon hamar megéghetnek, leveleik bebarnulhatnak. Arra azonban ügyeljünk, hogy minél később kerítünk sort a növények kihelyezésére, annál jobban törekedjünk a fokozatosságra, leveleinek fénytől való megóvására a kezdetekben. Legalább a növények részleges árnyékolásáról a déli erős napsütés esetében érdemes gondoskodnunk. Ajánlatos legalább egy hétig fokozatosan hozzászoktatni a napsütéshez, majd végleges helyéül teljes napfénynek kitett kertrészt választani, hiszen csak ilyen körülmények között fog teljes fényében pompázni, megfelelő számú virágot hozni növényünk.

A kihelyezés alkalmával akár a növény átültetését is elvégezhetjük, nagyobb példányok esetében is legalább hiányzó talajának pótlásáról kell gondoskodnunk. A rendszeres öntözésről sem szabad elfelejtkezni, majd pedig tápoldatozásáról sem, melyet eleinte csak kéthetente, majd pedig heti gyakorisággal adagoljunk öntözővizével egymenetben. A nyári hőségnapok alkalmával lehetőség szerint csak reggel vagy este öntözzük, kisebb vízadagok esetén akár mindkét napszakban is öntözhetjük egyedeit. A növények egészségét kövessük nyomon, különösen az erősebb növekedési időszakban a levéltetvek szívogathatják hajtásait, de pajzstetvek, valamint takácsatkák egyaránt megtelepedhetnek levelein. A pajzstetveket szappanos lemosással gyéríthetjük, míg a levéltetvek ellen akár egy vizes ronggyal való letörlés is elégséges lehet. Az atkák terjedésének főként az alacsony páratartalom kedvez, ezért ellenük párásítással, túlzott felszaporodásuk esetében pedig atkaölőszeres kezeléssel védekezhetünk.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

Mitől lesz sikeres a fűmag vetése?

2023. június 18. 10:36

Jönnek a nyári melegek, és ha a fűmagvetésbe most kezdünk bele, akkor lesz pár olyan szempont, amit érdemes figyelembe venni.

Új öntözési rendszer: Csepegtető öntözés körforgó berendezéssel

2020. augusztus 8. 12:02

A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csöpögtető öntözéssel.

Miért nem növekednek a paprikapalánták?

2023. augusztus 18. 04:39

Május közepén kiültetett paprikapalántáim miért nem növekednek?