Mi lehet a légyhez hasonló, nagyméretű rovar a gyümölcsfákon?

Agrofórum Online

Kertemben virágzó gyümölcsfáimon és más növényeken is, sok, fekete színű, nagyméretű, légyhez hasonló rovar jelent meg. Kérdésemhez képet is csatoltam. A szomszédos kerteket is meglepték. Mik ezek? Kell-e védekezni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Országszerte most rajzanak és mindenhol tömegesen jelen vannak a bársonylegyek. Hazánkban a tavaszi bársonylégy és a kerti bársonylégy gyakori. A tavaszi bársonylégy hím és nőstény egyedei is fekete testűek, míg a kerti bársonylégynek csak a hím egyedei feketék, a nőstények barnásvörös színűek. Jelenleg a tavaszi bársonylégy (Bibio marci) rajzik. Legyekhez tartozó rovar, 1 pár szárnya van, fekete színű a teste, mérete 1 cm körüli. Színe és mérete alapján meglehetősen feltűnő.

Tavasszal korán megjelenő tavaszi bársonylegyek lomhán, és viszonylag alacsonyan repülnek, csoportosan fordulnak elő, emiatt szembetűnők. A növények lombján pihennek, azok hiányában bármi tárgyra rárepülnek. Városokban, magas épületek között is előfordulnak, ahol a városi emberek között riadalmat szoktak okozni.

Tavaszi bársonylégy (Bibio marci) (fotó: a kérdező felvétele)

A kifejlett legyek rövid életűek, 1-2 hétig élnek, feladatuk a faj fenntartása. Rövid életük alatt hasznos tevékenységet folytatnak, virágzó gyümölcsfák és más virágzó növények nektárját fogyasztják, közben a virágok beporzásában is részt vesznek. Tevékenységük kifejezetten hasznos. A levéltetvek termelte mézharmatot is kedvelik. A virágzó növényeken kárt nem okoznak.

Bársonylégy almafán (fotó: a kérdező felvétele)

A nőstények a peterakás után pár nap múlva elpusztulnak. Petéiket szerves anyagban gazdag földben, trágyában, komposztos területen helyezik el. Lárváik kifejlődve 1-2 cm-es méretet érnek el, hengeres alakúak, erősen szőrözöttek, erős rágó szájszervvel rendelkeznek, lábatlanok. Évente 1 nemzedékük fejlődik. A lárvák lebomló növényi maradványokkal vagy növények gyökereivel táplálkoznak, azokat rágják. Kertekben palánták és egyéves növények, például zöldségfélék gyökerében, ápolt gyepnél, gyep szomszédságában növő virágok gyökérzetében komoly kártételt okozhatnak.

A bársonylegyek megítélése ambivalens, míg a kifejlett legyek (imágók) kifejezetten hasznosak, beporzást segítő tevékenységet folytatnak, addig lárvái növényi károsítók. Lárvái tömeges előfordulása esetén gyérítésük szükségessé válhat. Lárváik igen ellenállók. Házikertekben, ahol a vegyes növényállomány elterjedt, a hagyományos kémiai talajfertőtlenítő szerek helyett a biológiai hatású, élő szervezetet tartalmazó preparátumokat ajánlom, melyek nem mérgezők. Jelenleg forgalmazott készítmények közül a rovarparazita fonálféreg alapú Nemastar vagy a rovarparazita gomba hatóanyagú Artis pro preparátumok alkalmasak erre a célra. Kisszámú lárva esetén kiválogatásuk és összegyűjtésük is elegendő lehet. Szabadtartású baromfik is besegíthetnek, gyorsan és megbízhatóan mentesítik a területet.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mi rághatta ki a füge leveleit? Fügemoly lehet a tettes?

2021. július 21. 12:09

Valami kirágta a fügém leveleit, nem látok rajta mozgó rovart. Mi okozhatta és mit tehetek ellene?

Hogyan lehet a fák gyökerét magas nyomású levegővel feltárni?

2022. október 8. 04:36

Külföldi tartózkodásom alatt városi közműmunkáknál láttam olyan megoldást, hogy a fák gyökerei alatti árkok földjét magasnyomású levegővel távolították el. Így a fák gyökerei épen maradtak, a fa nem károsodott. Tudnának erről a módszerről bővebb információt adni?

Hogyan kell gondozni a lestyánt?

2023. május 4. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Fertőtleníteni kell a metszőollót is?

2020. április 18. 07:36

Miért ajánlott a metszőolló fertőtlenítése? Milyen növényeknél érdemes erre figyelni?