Mitől sárgulnak a paradicsompalánta sziklevelei?

Mitől sárgulnak a paradicsompalánta sziklevelei?

Agrofórum Online

V.J. István kérdése: A lakáson belül dobozban nevelt paradicsom palántáim sziklevelei sárgulnak, és ez a sárgulás a további levelek végén is megjelent. Mi lehet az oka, és mit kellene tennem?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A palántanevelés körülményeinek (tápoldat, közeg, öntözés, hőmérséklet stb.) ismerete hiányában, összegyűjtöttem a tünetek kialakulásáért felelőssé tehető okokat.

A kis növények levélcsúcsi száradása visszavezethető a túlzott melegre, mely tünet mellett a növények megnyúlása is megfigyelhető. Szikleveles korban a paradicsomnak sokkal alacsonyabb a hőigénye, mint csírázáskor, ilyenkor a 20 °C körüli hőmérséklet elegendő a kis növények számára. Érdemes olyan helyet választani a lakásban, ahol állandó hőmérséklet és páratartalom biztosítható. A magas páratartalom sem előnyös már ilyenkor, hiszen ez kedvez a palántákat megtámadó gombabetegségeknek, a palántadőlésnek.

Öntözni is csak mérsékelten szabad, a túlöntözés ugyanis gyakori probléma a palántanevelés során. Figyelni kell, nehogy túlöntözzünk palántáinkat, mert ennek hatására elsősorban a növények fiatal leveleinek sárgulása tapasztalható. Továbbá arra is ügyelnünk kell, hogy az öntözővíz ne legyen túl hideg, öntözéshez 20-22 °C-os vizet használjunk, mert a hideg víz stresszhatást okozhat az állománynak. Az öntözést a délelőtti órákra korlátozzuk, hogy a levelek fel tudjanak száradni a sötétedés idejére. Ha rossz a víz minősége, megemelkedhet a gyökérközegben a tápanyagtartalom is, ami gyökérbarnulást is eredményezhet.

A tápanyaghiány- és tápanyagmérgezési-tünetek megjelenésének mértékét és módját nagymértékben befolyásolja a növény kora. A palánták általában gyorsabban és fokozott mértékben reagálnak az egyes elemek hiányára vagy a toxikus anyagokra, mint a kifejlett növények. A palántáknak szükséges tápanyagokat komplex műtrágyák formájában, oldott állapotban szoktuk adagolni, melynek töménysége 0,2-03%-os legyen. Az énnél nagyobb töménységben kijutatott tápoldat, főként meleg és száraz időben perzselést okozhat.

Palántakorban ügyeljünk a növények fokozott foszforigényére is, a növénykék lilás elszíneződése foszforhiány kialakulására ad okot. A nitrogénnel megfelelő mennyiségben ellátott egészséges palánta sötétzöld színű, míg a túl világos szín nitrogénhiányra, a túl haragos zöld szín nitrogén túltápláltságra utalhat.

Káposztafélék palántanevelése

2020. február 7. 06:38

A kevesebb, mint 1000 hektár hajtató felületről több év átlagában 18-20 ezer tonna káposztafélét takarítanak be.

Miért nem kelnek ki a palántanevelés céljából elvetett magok?

2022. április 3. 10:08

A sikeres palántanevelés több tényezőn, mint pl. a nedvességen, hőmérsékleten, az elegendő fény és szellőztetés mennyiségén egyaránt múlik.

Van amit már vethet, de lehet palántázni is

2019. február 26. 04:36

Néhány napos télies lehűlés után ismét tavasziasabb arcát mutatja az időjárás. A február az átlagosnál jóval kevesebb csapadékot hozott, így a talajok felső rétege már alaposan kiszáradt.

Támrendszeres konzervuborka termesztése I. - Talajszerkezet

2020. május 15. 04:36

Nem csak közhely, amit egyébként a legtöbb zöldségfélével kapcsolatban a szakkönyvek megjegyeznek, az uborka esetében különösen igaz: igényes a talaj minősége iránt, csak jó szerkezetű talajon szabad termeszteni.