Hogyan gondozzuk a magról kikelt avokádót?

Agrofórum Online

Magról kikelt avokádót gondozok, amely kb. 30 cm magas. Nagyon szép, egészséges, nagy levelei vannak már. Cserépben van. Hogyan gondozzam a továbbiakban?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az avokádó (Persea americana) évelő fás növény, hazájában több száz évig élő, magasra megnövő termetes fa. 

Termése kedvelt, hazánkban is árusítják, sokan fogyasztják, magját könnyen és eredményesen lehet csíráztatni. A csíranövények elültetése után azok nevelése lakásban, nem jelent nagy gondot, ha az alábbiakat betartja. A kikelt növények dekoratívak, leveleik fényesek, zöldek, oválisak, megnyúltak, nagyok, a levéldísznövények csoportjába sorolhatók.

Sok tápanyagot igényel, ezért tápdús és laza földbe ültesse és tartsa. Ősztől tavaszig nem, márciustól szeptemberig 2-3 hetente tápoldattal is öntözheti. Komplex, több hatóanyagot is tartalmazó tápoldatok közül a zöld növények részére javasoltak megfelelőek. Ajánlott évente tavasszal, új tápanyaggal ellátott földbe átültetni.

A vízigénye átlagos, könnyen túlöntözhető, ezt kerülni kell. Soha ne álljon vízben, de a talaja mindig nedves legyen (nem vizes), ne engedje földjét kiszáradni. Az avokádó napos, meleg körülmények között több vizet használ fel, mint telelés alatt, öntözésnél ezt figyelembe kell venni!

Avokádó

Fényigényes növény, napos, világos helyet keressen neki! Fény hiányában alsó leveleit lehullatja.

Tavasztól őszig az átlagos szobahőmérséklet megfelelő számára, télen viszont elegendő a hűvös, 12-15 °C-os hőmérséklet. Ekkor az öntözést is erősen vissza kell fogni, hagyni kell a növényt pihenni. Nyáron, félárnyékos helyen a kertben is jól érzi magát, amint a hőmérséklet 18 °C fok alá süllyed, újra a lakásban a helye. Mivel trópusi vidékről származik, a meleg mellett párás levegőt kíván, lakásban is páradús levegőt kell számára biztosítani.

A szobában nevelt avokádó hajtása (megfásodva a törzse) magasra nő elágazás nélkül, gyakran nem tudja megtartani a leveleit, elhajlik még megfásodás után is. A fácska törzsét, metszéssel lehet elágazásra bírni, a visszametszés alatt a törzs rügyei kihajtanak, mindig a vágáshoz legközelebbiek. Ezekből lesznek az oldalágai. Ritkán nő egy méternél magasabbra. Kezdetben gyorsan nő, később azonban a növekedés lassul, leáll.

Fiatal avokádó földbe ültetve

Az avokádó a laza, vizet könnyen áteresztő és enyhén savanyú (6,2-6,5 pH) talajt szereti, bár tolerálja az ennél savasabb és lúgosabb talajokat is. De szép, és egészséges avokadónövények ilyen talajokban fejődnek. Esővizes öntözéssel ezt biztosítani lehet.

Lakásban nevelt avokádó nem virágzik és termést sem fejleszt.

Speciális betegségei, károsítói nincsenek. A szobai növények általános kártevői, pl. pajzstetvek őt is megtalálják. Tömött, levegőtlen földekben és túlzott öntözésnél gyökérrothadás elő szokott fordulni. Az évszaknak nem megfelelő hőmérséklet és öntözés levélhullást, felkopaszodást okozhat.

Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?

2023. április 12. 04:36

Idén szeretném megpróbálni a padlizsán termesztését a kertemben. Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?

Növényvédő szerek hatása a talajban élő, nem célzott mikroorganizmusokra és férgekre

2023. július 1. 06:38

Általánosan elfogadott vélemény, hogy a növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatását nem az egyes szervezetekre gyakorolt hatás, hanem a talajfunkciók változása révén célszerű tanulmányozni.

A tőzeg arányának csökkentése a termesztőközegben

2024. január 6. 13:40

A tőzeg felhasználása a különféle termesztőközegekben igen elterjedt előnyös tulajdonságinak köszönhetően, ugyanakkor ennek arányát mindenképpen csökkenteni szükséges.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?