A baktériumkészítmények kijuttatása felveti annak a lehetőségét, hogy vele együtt tápanyagot is juttassunk ki. Ha már kimegyünk a táblára, tapossuk, munkát, pénzt fektetünk bele, akkor csináljuk meg szakmailag is jobban!
Nitrogént a baktériumok mellé!
Sok mikrobiológiai készítményben vannak olyan törzsek, amelyek a talaj nitrogénkötését segítik. Ez azonban mégsem lesz elégséges a tetemes szárbontáshoz és a növényeknek a tél végéig. Ezért 1,0–1,5 q/ha szilárd nitrogént is kijuttatunk, gyakran külön menetben, újabb talajtaposással.
Miért tesszük ezt, ha tehetünk folyékony nitrogént a baktériumok mellé és velük együtt kijuttathatjuk? Költségben ugyanannyi vagy olcsóbb a Hibrid 50 használata, mint egy MAS 27%-os nitrogéné. Ha vehetünk egy Teslát ugyanannyi pénzért, mint egy kettes Golfot, akkor miért nem az innováció mellett döntünk?
Mi a Hibrid 50?
A Vulcan Hibrid 50 szerves és szervetlen tápanyagok keveréke. Szerves anyag a vinasz és melasz keveréke, amely cukrot, aminosavat, káliumot és sokféle tápanyagot tartalmazó folyadék. Ehhez adunk nagyon sok folyékony nitrogént, de magnéziumot, foszfort és cinket is. Az így létrejött sűrű, barna folyadék egy tápoldat lesz a növénynek, és megfelelő környezetet biztosít a baktériumok túléléséhez is.
Mennyi Hibrid 50-et tegyünk ki?
A javasolt dózis 50–150 liter/ha között van. Mindenki maga döntse el, hogy nitrogénből 10 kg/ha-tól 30 kg/ha mennyiségig mit tart szükségesnek. A repce, mák elé kevesebbet érdemes tenni, de a nagy szártömeggel rendelkező talajra, a gabona elé már a felső dózis lenne az indokolt. A Hibrid 50-et nem kell azonnal bedolgozni, de a baktériumokat igen.
Javul a baktériumok hatékonysága?
Lényegesen jobb körülmények között kezdik meg ezek a parányi élőlények a munkájukat. Cukros tápoldattal találkoznak, ahol azonnal szaporodni tudnak. Aztán nekiláthatnak bontani a szárakat, nitrogént kötni, a lekötött foszfort mobilizálni. Nem mellesleg a talajokban lévő baktériumok, gombák is szaporodni fognak, besegítenek a kijuttatott társaiknak. Sokéves tapasztalatunk alapján elmondhatjuk, hogy akik szervesanyag-alapú NPK-t, melasz–vinasz keveréket használnak, azoknál a talajok lényegesen jobb állapotba kerültek.
Nem kell porlasztani, csak egyenletesen kijuttatni!
Mind a baktériumkészítményeket, mind a magas nitrogéntartalmú talajjavító anyagot (Hibrid 50) csak szét kell oszlatni a talajfelszínen. Egyenletesen lefolyatni a tarlóra, a szármaradványokra, és csak a talaj felső, levegőzött rétegébe bedolgozni. A többit bízzuk a természetre!