Házikert

Mitől sárgul a leander levele?

Agrofórum Online

Nyáron könnyen előfordul, hogy elkezd a leander levele sárgulni és lepotyog. Erre érkezett több olvasói kérdés is hozzám az elmúlt időszakban. Mi lehet a gond? Nézzük sorra a lehetséges okokat!

A legnagyobb odafigyelés ellenére is gyakran előfordul, hogy elkezd a leander levele potyogni, vagy először sárgulni és utána lepotyogni. Ennek több oka is lehet, és a legtöbb esetben nem a lustaságunkon múlik.

A túlöntözés vagy hirtelen vízhiány

A leander levele gyakran azért sárgul, mert gond jelentkezett a növény vízháztartásában. Ez lehet hirtelen túlöntözés és lehet váratlan vízhiány is. A leandert legjobban úgy lehet ideális körülmények között tartani, ha reggel és este is megöntözzük, de legalább reggel. Így fogja bírni a nagy meleget. De ettől még az időjárás, mint tényező nagy szerepet játszik abban, hogy a leander hogyan hasznosítja a vizet.

Ha a megszokott nyári meleghez képest hidegebb a nap, vagy az éjjel hideg és nappal forróság van, akkor a vízháztartása a leandernek ugyanúgy megborulhat.

Nyáron könnyen előfordul, hogy elkezd a leander levele sárgulni (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/gyar-viragzas-virag-novenyvilag-10201573/)

Ha már víz, az is problémát okozhat, ha túl hideg vízzel öntözzük az amúgy forró dézsában lévő növényt. Ilyenkor a gyökér sokkot kap és „megfázik”, amivel a növény levélsárgulással válaszol. Ugyanígy az sem ideális, ha a növény a vízben áll.

Levélperzselődés is okozhatja

A leander leggyakoribb levélbetegsége a Xylella fastidiosa nevű rovarok által terjesztett kórokozó. A fertőzés először egy vesszőt támad meg, majd onnan elterjed az egész növényben, ha nem vesszük észre. Gyakran úgy vesszük már csak észre, ha az egész növényről potyogni kezdenek a levelek és egyre több hajtás hal el perzselődéses tünetekkel.

Növényvédelmileg léteznek vegyszeres megoldások, de több helyen olvasni a csalánlevet ellene. Az biztos, hogy a beteg növényi részeket minden esetben vágjuk le, mert ez a leggyorsabb megoldás a kórokozó továbbterjedésének megfékezésére.

Csicsóka: fenntartható megoldás a kertben és a tányéron

2025. április 8. 11:10

Ez a rendkívül szívós, kevés gondozást igénylő gumós növény nemcsak ellenáll a szárazságnak és a szegényes talajviszonyoknak, hanem jelentős egészségügyi és környezeti előnyökkel is bír.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Hogyan öntözzük a póréhagymát?

2019. február 9. 13:16

L. Péter kérdése: A póréhagyma öntözéséhez szeretnék tanácsot kérni: mennyire szabad öntözni, mire kell odafigyelni?

Intelligens öntözés a növényi életfunkciók automatikus érzékelésével

2024. január 13. 12:10

Vajon miért jelent előnyt a növények aktivitásának pontos, méréseken alapuló ismerete az öntözés szempontjából, és milyen eszközök léteznek erre?

Így hat az öntözés és nitrogén-utánpótlás a csemegekukorica-termesztésre

2024. április 12. 14:10

Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette.

Mennyire fontos a veteményesben a sor- és tőtávolság betartása?

2023. június 19. 05:37

Azt gondolnánk, hogy kőbevésett adat a sor- és tőtávolság, most egy kicsit más szemléletet fogok bemutatni, ami nálunk a gazdaságban is bevált.