Miért nem növekednek a paprikapalánták?

Agrofórum Online

Május közepén kiültetett paprikapalántáim miért nem növekednek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A májusban kiültetett paprikapalántáknak a mostani időszakra már régen növekedésnek kellett volna indulniuk és emellett bő termést is kellene hozniuk. Több tényező is hozzájárulhat ahhoz, hogy a növények a kertünkben nem érzik jól magukat és ez növekedésbeli visszamaradásukban mutatkozik meg. Az elsők között a nem megfelelő ültetési helyet említeném meg. A paprika főként meleg, kellően napfénnyel ellátott területen érzi magát jól, a többi növény árnyékától távolabb. Túl sűrű ültetés, esetleg nagyobb fák árnyéka alatt a növényeket nem éri megfelelő mennyiségű napfény, mely a növekedésükhöz elengedhetetlen.

A talaj állapota, annak tápanyag-ellátottsága egyaránt befolyásoló tényező lehet. Az ültetés előtt érdemes nemcsak a talajt lazítani, annak szemcseméretét csökkenteni, hanem szerves vagy műtrágyával is a talajt feltölteni, a kezdeti növekedést ezzel serkenti. A tenyészidőszak további részében egyaránt érdemes legalább heti egy alkalommal tápoldat formájában a növények számára táplálékot nyújtani, melyből a növekedéshez főként a nitrogén az elengedhetetlen. A növények az ültetés utáni stresszt, általában két hét elteltével már kiheverik és gyökérnövekedésük mellett megindul szemmel látható fejlődésük is.

A jó fejlődéshez elengedhetetlen továbbá a tápanyagok és fény mellett a víz megléte is. A termések kineveléséhez, de a növekedéshez egyaránt rendszeres öntözésre, a talaj kiszáradásának kerülésére is szükség van. Nemcsak a talaj kiszáradása, hanem a túlöntözés egyaránt, a talaj levegőtlensége miatt is okozhat ilyen jellegű tüneteket. A növekedés visszamaradását a károsítók jelenléte is kiválthatja. A talajban élő pajorok, drótférgek, esetleg lótetű a gyökerek megrágása által csökkentik a növények kondícióját, a növények fejlődésben történő visszamaradását okozzák. Súlyos esetben nemcsak fejlődésük lassulásában, hanem a növények kiszáradásában, pusztulásában is megmutatkozik táplálkozásuk hatása. Első körben azt ajánlanám, hogy a növények körül a talajt alaposan kapálja át, majd pedig a vízpótlással egymenetben komplex hatóanyag-tartalmú tápoldatot is juttasson a növényeknek heti két alkalommal, legalább két héten keresztül.

Ültetvények tápanyagellátásának gyakorlati szempontjai

2020. február 9. 04:37

Milyen fő szempontokat kell néznünk az ültetvények tápanyagellátásának tervezése során? Cikkünkben erre a kérdésre szeretnénk választ adni.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.

Mire figyeljünk sziklakertünk kialakításakor?

2018. október 29. 09:07

A sziklakertek is alapos tervezést igényelnek, létrehozásuk komoly munkát jelent, erős fizikumot, és a terület méretétől függően több embert és napot kívánhat. Ám a befektetett munkát hosszú távon meghálálja egy semmihez sem fogható, természetes és üdítő látvány: egy kis hegyvidéki hangulat a közvetlen környezetünkben.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.