Milyen fajta csiga bukkant fel a kertemben?

Agrofórum Online

Milyen fajta csiga látható a képen? Mérete kb. 2-3 cm-es.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az elmúlt pár évben több olyan meztelencsiga-faj hazai előfordulása is bizonyítást nyert, mely eddigi jelenléte Magyarországon nem volt egyértelmű, tehát külföldről, új kártevőként érkezett meg hazánkba. Nagy valószínűséggel a képen látható csigafaj is egyike ezeknek a fajoknak.

Nagyon hasonló mintázattal és színösszetétellel rendelkezik a képen látható csiga, mint amilyen a Limacus maculatus csigafajnak is van. E fajra jellemző, hogy mérete közepes, kifejlett alakja akár több cm-es (8-10 cm) hosszúságúra is megnőhet. Színe általában zöldes vagy halványsárga, melyen sötétebb, kisebb vagy nagyobb mértékben kiterjedt foltok láthatók. Csápjai szürkések vagy kékes-szürkék, míg az általuk termelt és hátrahagyott nyálka sárgás vagy narancssárgás árnyalatú. Az sem ritka, hogy egy sárga csík található farokrészükön, viszont ennek hosszúsága soha nem éri el a test felének hosszúságát. Ahogy a legtöbb csigafajra, erre a fajra is jellemző, hogy színezete és mintázata is meglehetősen egyedi, vagyis példányonként is változatosan alakulhat. Fiatal egyedeire jellemző, hogy azok sötétebb színűek, szinte feketének tűnnek, így foltjaik ebben a korban csak nehezen láthatók.

Milyen csiga lehet a képen? (fotó: a kérdező felvétele)

A fent említett csigafajhoz nagyon hasonló a pincelakó meztelencsiga (Limacus flavus) megjelenése. E faj világosabb sárga testén kisebb méretű foltok láthatók, míg csápjai inkább kék színűek. Mindkét fajra jellemző, hogy általában nem egyedül, hanem kolóniában élnek, így érdemesebb lehet több egyedet is jobban szemügyre venni, majd ez alapján azonosítani a fajt.

Az újonnan felfedezett, behurcolt csigafajok részletes életmódjáról még biztos adatok nem állnak rendelkezésre, így arról sincsen egyelőre kellő információ, hogy milyen jelentőségű kártételt is okoznak hazai körülmények között. Külföldi adatok szerint szabadföldi körülmények között a Limacus maculatus korhadó, bomló növényi anyagokkal, gombákkal táplálkozik. A pincelakó meztelencsiga ezzel ellentétben bizonyítottan a tárolt termények jelentős kártevőjének tekinthető, hiszen a betárolt zöldségeket és gyümölcsöket is képes jelentős mértékben megrágni, károsítani.  

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hatalmas hernyó rágja a koktélparadicsomot! Mi lehet ez a károsító?

2023. szeptember 27. 04:36

Segítséget kérek: a képen látható zöld, nagyméretű hernyó rágja a koktélparadicsomot, kb. 30 darabot találtam eddig, összegyűjtöttem őket. Mi lehet ez, ilyennel még nem találkoztam? Szeretném valamivel lepermetezni, ami nem káros az emberre. Nem tudom, hogy fontos-e, jelenleg Észak-Amerikában élek, itt van a kertem.

Mi rághat lyukakat a szamóca termésébe?

2023. június 9. 04:36

Bosszantó jelenséget tapasztaltam idén a házikertemben, valami nagyobb lyukakat rág a szamóca terméseibe. Mi okozhatja ezt a kártételt?

Mi az a kinövés a citromfán, ami szétfeszíti a kérgét?

2022. december 10. 04:36

Van egy 56 éves citromfánk, megjelent rajta valami kinövés, ami szétfeszíti a kérget. Mi lehet ez, mivel/hogyan tudom kezelni, hogy ne menjen tönkre?

Megmenthető még a teljesen bebarnult levelű Hardenpont téli vajkörtefa?

2023. július 25. 04:38

Idén tavasszal ültetett Hardenpont téli vajkörtém levelei teljesen bebarnultak. Mi lehet az oka? A levelek nem foltokban rozsdásodtak és azután barnultak, hanem az egész levél teljes felülete kezdett fokozatosan barnulni és elszáradni. Most tavasszal április elején ültettem. Megmetszettem a csúcsát, a törzsben úgy tűnik, van még nedvkeringés. Megmenthető még esetleg? Vagy ki kell ásni és újat ültetni helyette?