31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Házikert

Fenntarthatósági trükkök természetes kertekhez

Agrofórum Online

Azt gondolnánk, hogy egy kert alapjáraton is fenntartható és ezt a divatos szót használjuk már mindenre: a fogkefénktől egészen a kertig. De vajon mitől lesz egy kert valóban fenntartható?

Lassan védjegyemmé is válik az “élirevasalt gyep” kifejezés, ami magában hordozza azt a mesterséges érzést, a túl tökéletest, ami a természetben aligha jelenik meg. Indulhatunk a gyeptől is a fenntarthatósági listán, mert talán a legalapvetőbb problémák ott jelentkeznek.

A nem fenntartható gyep élvezete

Egyre szélesebb körben terjed szerencsére a természetes gyep. Nyílik szét a két tábor közötti olló: az “élirevasalt gyep” tábora egyre inkább szembekerül a lassan divattá váló természetes gyepeket élvezőkkel.

A nagyon szabályos és angolgyep manapság egyre kevésbé fenntartható. Tudom, hogy vannak olyan kertészek, akik szerint teljesen normális a naponta öntözés és heti 2-3 nyírás is, hála a robotfűnyírónak, de számomra, egy natúrkertész számára ez messzemenőkig nem járható út, ha a jövőbe tekintek.

Első igazi lépés a fenntartható kert felé az, ha elengedjük a tökéletes gyepet és egy még tökéletesebb, ámbár természetes hatású gyepet alakítunk ki inkább, amit nyaranta nem kell minden nap öntözni, nyírni is elég csak 2-3 hetente, még a legmelegebb nyári hónapokat is jobban bírja.

A fenntartható növényválasztás ott kezdődik, hogy alaposan megfigyelem a kertem (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/egeszseges-termeszet-no-apple-5806220/)

Növényválasztás fenntarthatósági szemmel

Nagy divatja van szintén a mediterrán növényeknek, de nézzük kicsit meg jobban a témát: egy igazán mediterrán növényt, mint a duranta, a leander például minden esetben teleltetni kell. Nagyon meleg kertekben, házak között és azok téli kisugárzását élvezve marad meg a hideg télen csak pár leander vagy citrusféle, de igazából főleg teleltetős növényekről beszélünk. Tehát a mediterrán irány nem fenntartható, ha innen nézzük.

A fenntartható növényválasztás ott kezdődik, hogy megfigyelem a kertem és a környezetének „viselkedését”: milyen a talaj, mennyi a csapadék télen, mennyi nyáron, milyen éves eloszlásban van csapadék? Megvizsgálom, milyen a kert kitettsége, milyen a napsütéses órák száma és így tovább. Majd jön a növényzet: milyen növények maradnak meg természetesen a közeli tájon, erdőben, mezőn? Ha ezeket szemrevételeztük, akkor már egy jobb képet kapunk a kert milyenségéről és indulhat ennek megfelelően a növényvadászat. Mindig az aktuális kerthez választunk növényt és nem a növényhez kertet.

Harmadik fenntarthatósági tipp, hogy minél több árnyékot hozzunk létre és minél kevesebb felületet burkoljunk! Minél több a burkolt felület, annál több lesz a hőmennyiség, ami miatt a kert melegebb lesz. Ugyanígy, ha kevés az árnyék a kertben, nemcsak az embereket és állatokat érinti, de a növényeket is nehezebben tudjuk megtartani benne.

És talán, ami még fontos, de sokszor elfeledkezünk róla: egy kert élő rendszerként tekinthető. Tehát folyamatosan változik, nem lehet azt gondolni, hogy ami most ideális a kertbe az 20 év múlva is az lesz. A fák növekszenek és árnyékolnak, így változik a kert mikroklímája, netán, ha jól dolgoztunk javul a talajszerkezet is, így akár új növényeket is megtelepíthetünk fokozatosan.

Kiemelt kép: Pixabay

Díszes páfrányok a kert árnyékos szegleteiben

2025. július 5. 05:40

Ha szeretne természetközeli, erdőalji hangulatot csempészni kertjébe, a páfrányok kiváló választást jelentenek.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Az öntözés gyakorlata, növényeink vízigénye

2018. november 7. 13:36

Az öntözés a hazai szántóterület nagyon kis hányadán, körülbelül 2 %-án jelent vízpótlási lehetőséget. A vízhiány növekedésével a várható terméskiesés mértéke nem egyenes arányban, hanem hatványozottan nő. A hidrometeorológiai szélsőségek gyakoribbá válásával a növénytermesztés szenzibilitása fokozódik. Az írás a vízellátottság és a tápanyag-hasznosulás összefüggéseit elemzi, kitér a trágyázás vízigény növelő hatására és az öntözött talajok művelésének speciális kérdéseire.

Hogyan és mennyit öntözzük a kerti növényeket a hőségben?

2024. július 16. 04:38

Hogyan öntözzem a növényeimet a kertben ebben a nagy kánikulában? Mennyi vizet és mikor juttassak ki?

Fukszia teleltetése hogyan történik?

2022. december 28. 11:36

Amikor jön a tél és a hideg, rögtön kérdés lesz: hogyan teleltessük a fuksziát?

Nagy István: az új törvény megfelelő rangra emelheti az állattenyésztést

2019. június 9. 10:08

Nagy István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Tájékoztató agrárfórum és fajtabemutató című rendezvényén ismertette a mezőgazdaságban várható fejlesztéseket, intézkedéseket. Az agrárminiszter elmondta: bízik abban, hogy az új állattenyésztési törvény augusztus 1-jétől életbe léphet.