Talajélet
Fizetett tartalom

A kukoricaszár érték! Erre érdemes figyelni

Natur Agro Hungária Kft.

A növekvő műtrágyaárak miatt egyre többen fordulnak az alternatív tápanyag-utánpótlás felé. Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a szárak területen hagyásával és gyors lebontásával történő pótlás. A kukorica esetében is rendkívül fontos ugyanakkor, hogy ez a folyamat megfelelő módon, gyorsan és hatékonyan történjen. Segítünk!

Szárbontás kukoricaaratás után – miért éri meg?

  • A következő növénykultúra számára értékes tápelemek válnak elérhetővé.
  • A lebomló szármaradványokból könnyen felvehető, viszonylag nagy mennyiségű foszfor és kálium, illetve kisebb mennyiségben mezo- és mikroelemek képződnek.
  • A kukoricaszár makroelem-tartalma jelentős: hektáronként 100 kg nitrogént, 40 kilogramm foszfort és 120 kilogramm káliumot tartalmazhat.
  • A lebomlás következtében a tarló szerves anyagai segítik a humuszképződést.
  • A talaj fizikai szerkezete javul.
  • A növényi maradványok rövidebb idő alatt bomlanak le a talajban, rövidebb ideig biztosítanak táplálékforrást a talajban áttelelő patogén szervezetek számára.
  • A talaj vízgazdálkodását és tápanyagszolgáltatását képes pozitívan befolyásolni.

Ezért fontos a folyamat felgyorsítása

A mai kombájnok már szétzúzzák a növények nagy részét, de a derékba tört szárak a gyökérzettel együtt még mindig nagy tömeget képeznek. A természetes úton történő lebomláshoz a megfelelő környezeti feltételekre, többek között a szármaradványok bomlási folyamatainak elősegítésében nélkülözhetetlen mikrobiológiai szereplők jelenlétére is szükség van.

Az őszi időszakban egy mélyebb szántással a nagyobb kukoricaszárakat egészben is le tudjuk forgatni, ami azt eredményezi, hogy egy vonalban és nagyobb mennyiségben, nem a talajjal jól összekeverve, hanem inkább a rothadás esélyét megadva halmozódik fel a szármaradvány, egy esetleges erősebb pentozánhatást előidézve.

A kukoricaszár lignintartalma viszonylag magas, ezért természetes körülmények között hosszú idő alatt (2-4 év) bomlik le. A lebomlás felgyorsítása tehát erősen ajánlott.

Szárbontás Natur Technológiával

A kukorica tarlóbontó készítményekkel történő kezelése azért is fontos, hogy a kezdeti lépéseket felgyorsítsuk, a bomlási folyamatokat még hatékonyabban elindítsuk.

A Natur Agro szárbontó termékek a talaj természetes mikroflórájában, természetes módon is előforduló baktériumokat és gombákat tartalmaznak, melyek cellulóz- és ligninbontó képességüknél fogva hatékonyan bontják el a betakarítás után visszamaradt szár- és gyökérmaradványokat. A nehezen oldható foszfor vegyületeket a mikroorganizmusok különböző enzimek segítségével teszik oldhatóvá, az így kialakuló formákat a növény már képes gyorsan és hatékonyan hasznosítani.

A Natur termékek ezáltal hozzájárulnak az egészségesebb talajok kialakulásához, melynek köszönhetően a kártevők megtelepedésének és szaporodásának az esélye is csökken. A termékek Trichoderma hiperparazita gombákat is tartalmaznak, melyek szintén a biokontroll hatást erősítik.

Megéri!

A tarlóhántást megelőző kijuttatás esetén jelentős tápanyagot tudunk megfelelő időben visszakapni a növényből. Mint írtuk, a kukoricaszár makroelem-tartalma jelentős: hektáronként 100 kg nitrogént, 40 kilogramm foszfort és 120 kilogramm káliumot tartalmazhat.

Kukoricaszár- és gyökérmaradványok makroelem-tartalma – Tóth és Kismányoki, 2012

A kijuttatást el lehet végezni hagyományos permetezőgéppel is. Ilyenkor fontos figyelni, hogy a termékben lévő baktériumok és gombák ne legyenek túl sok ideig kitéve a számukra is káros UV-sugárzásnak. Partnereinknek javasoljuk Natur Jet kijuttatóeszközünk alkalmazását, melyet a tarlóhántó eszközzel összekötve, egymenetben, jelentős üzemanyag-megtakarítás mellett tudjuk elvégezni a munkálatot.

>> Termékeinkkel kapcsolatban tematikus oldalunkon tájékozódhat. <<

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

A várható hőség miatt emelkedtek az árak

2021. június 29. 08:17

Párizsban a malmi búza és a kukorica is 0,7-0,7 százalékkal drágult, miközben a repce árszintje 2,2 százalékkal került feljebb.

Öt százalékkal drágult a búza egy hét alatt

2020. augusztus 24. 09:17

Európában a vevők uralták a piacot az elmúlt öt napban. A malmi búza 3 százalékkal, azaz 5,5 euróval a 186,25 eurós tonnánkénti árszintig emelkedett.

Párizsban 5 százalékkal drágult a kukorica egy hét alatt

2021. május 31. 06:17

Európában a kukorica az alapos árnövekedés után 267,75 euróba került tonnánként. A többi főbb termék ára mérséklődött.

Az időjárási hírek mozgatták a piacokat

2023. június 2. 08:03

Az amerikai szójabab és kukorica határidős jegyzései csütörtökön emelkedtek az amerikai közép-nyugati termésövezetben kialakuló szárazság kapcsán jelentkező aggodalmak miatt.