Valóban egy új imádkozósáska-faj kezd elterjedni hazánkban?

Agrofórum Online

Az imádkozó sáska hasznosságáról már magam is meggyőződtem, kertünkben számuk felszaporodott. Hallottam, hogy egy új imádkozósáska-faj kezd elterjedni hazánkban. Hogyan lehet megkülönböztetni őket, és az is hasonlóan hasznos-e?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Az imádkozó sáskák valójában nem sáskák, hanem a fogólábúak rendjébe tartozó rovarok. Európában néhány fajuk él, hazánkban eddig csak az imádkozó sáska, más néven ájtatos manó (Mantis religiosa) jelenlétéről tudtunk. Védett rovar!

Az imádkozó sáskák ragadozók, élve szerzik meg zsákmányukat, melyek többségében szintén rovarok. Gyors mozgásuknak, éles látásuknak köszönhetően eredményesen vadásznak. Testük keskeny, hosszúkás, mellső, első pár lábuk hosszú, jól összehajtható, erősen tüskés, azzal tartják meg zsákmányukat. Erős, jól fejlett rágó szájszervekkel rendelkeznek. Az imágók két pár szárnyukkal repülésre is képesek, bár helyváltoztatásukat elsősorban ugrással végzik. Lopakodva mozognak a növényeken, sokáig figyelik áldozatukat. Világosbarna és zöld szín között változhat testük színe.

Ájtatos manó poloskát fogyaszt

Petékkel telelnek, melyeket kemény külső fallal védett masszában helyeznek el a nőstények, és növényekre, épületek falára, kerti építményekre bárhol rögzítik. A petecsomók, azaz kokonok, világos barna színűek. Nyár végén, ezekben a hetekben történik a peterakás. A nőstény potroha ilyenkor rendkívül megduzzadt, nehéz a peték súlya miatt, a rovar nehézkesen mozog, ezért könnyen észlelhető. Peterakást követően a nőstény elpusztul.

Imádkozó sáska nőstény peterakás közben

Már az elmúlt években hazánk több pontjáról gyűjtöttek be óriás ázsiai imádkozó sáska (Hierodula tenuidentata) egyedeket. Előfordulásukat elsősorban az ország déli elhelyezkedésű területein figyelték meg, de Budapesten a Városligetben fatörzseken napozó egyedeit is azonosították tavaly. Ez a hazánkban új imádkozósáska-faj déli országok felől terjeszkedik, délre fekvő szomszédos országokban már korábban megtelepedett. Hazai elterjedése várható.

Óriás ázsiai imádkozósáska

Az óriás ázsiai imádkozó sáska a hazai fajhoz igen hasonló, néhány formai eltérés segít a megkülönböztetésben: az óriás ázsiai imádkozó sáska nyaka lényegesen szélesebb, és rövidebb, mint a hazai fajé. Színük mindkét fajnál hasonló, a zöld és a barna több árnyalata. Viszont amíg a hazai fajnál a szárnyak egyszínűek, az óriás imádkozó sáskánál 1-1 fehér folt látható a szárnyakon. Amint neve is tartalmazza, a rovar feltűnően nagy, imágói a 10 cm-t is elérhetik vagy meghaladják. Évente 1 nemzedékük fejlődik, és mint a többi imádkozósáska-faj, ők is ragadozó életmódot folytatnak. Az országba kerülésüket segíthette az intenzív nemzetközi járműforgalom, a határközeli területekre aktív repüléssel is bekerülhettek. Nem szabad figyelmen kívül hagyni az előnevelt fák telepítésével történő behurcolásuk lehetőségét sem (Városliget). Az óriás imádkozó sáska egyedei elsősorban fakoronákon élnek, és az ott élő poloskákat ritkítják. A hazai imádkozósáska-faj főleg nyílt területen, és lágyszárú növényeken keresi táplálékát.

Nincs ősz, de már hullik a hársfa levele. Miért?

2019. június 24. 10:13

Hársfám levelei kanalasodnak, száradnak, sok már le is hullott, mint ősszel. Mi okozhatta, megmenthetem még?

Érdemes lenyírni a füvet még a tél előtt?

2022. november 23. 04:36

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e lenyírni a füvet még a tél előtt?

Mit csináljak a túl korán megérkezett szamócapalántákkal?

2023. március 4. 04:36

Rendelt cserepes szamócapalántáim már most megérkeztek. Mit lehet ezzel most csinálni? Jelenleg fátyolfóliával takarom. Cserépben lesznek, de még szerintem korai kihelyezni, kiültetni.

Mi okoz mézgafolyást és kéreg alatti kanyargós járatokat a barackfa törzsén?

2023. április 29. 10:37

Barackfám törzsén mézgafolyás, leváló kérge alatt pedig járatok is megfigyelhetők. Mi okozza ezt?