Házikert
Fizetett tartalom

Az őszi kerti hulladék megfelelő kezelése

STIHL

A legtöbb növényi hulladék ősszel keletkezik a kertben, aminek megfelelő és környezettudatos feldolgozása sok fejtörést okozhat a kerttulajdonosok körében. Néhány egyszerű tippet betartva azonban sok időt spórolhatunk, sőt, az ökológiai lábnyomunk sem fog növekedni.

A kerti zöldhulladék komposztálása a legjobb természetes tápanyag-utánpótlás a növényeknek – fotó: STIHL

Amit csak tudunk, dobjunk a komposztálóba

A komposztálás nagyszerűségéről sok mindent tudunk, többek között azt is, hogy a komposztálás végeredménye, az érett komposzt a legjobb természetes tápanyag-utánpótlást biztosítja a növényeink számára, a komposzt gyakorlatilag a legkönnyebben előállítható és legolcsóbb talajjavító. Magas humusztartalmának köszönhetően javítja a talaj minőségét és szerkezetét, magas rostartalma miatt remek a vízmegtartó képessége.

A komposztálóba tehetjük a kertben keletkező összes – egészséges – növényi hulladékot, de fontos tudnunk, hogy a komposztálás folyamata annál gyorsabban megy végbe, minél kisebbre aprítjuk a komposztálóba kerülő növényi részeket.

Ha az ősszel keletkezett növényi hulladék olyan nagy mennyiségű, hogy nem fér bele a komposztálóba, érdemes még egy, vagy akár több komposztálót elhelyeznünk a kert árnyékos, védett, de egyszerűen megközelíthető részében.

A kertben keletkező növényi hulladékot néhány perc alatt apróra vághatjuk, ha van egy erős aprító-komposztálógépünk.

Az aprítógépeket nem csak teljesítményük alapján, hanem aszerint is megkülönböztethetjük, hogy csak fásszárú növényi hulladékhoz, vagy lágy- és a fásszárú hulladék aprításához is ajánlottak.

A csak fásszárú növényi hulladék vágására ajánlott aprítógép fogaskerekes törőhenger segítségével aprítja az ágakat, gallyakat mulcsszerű végtermékké, míg a forgótárcsás aprító-komposztálógép a fásszárú növényi hulladék mellett a zöldhulladék aprítására is alkalmas.

Felesleges ágakból hasznos tápanyag – fotó: STIHL

Egy gép, több funkció: fűgyűjtőkosaras fűnyírógép

Ősszel a lehullott falevelek összegyűjtése nagyon időigényes feladat, de rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg, ha a gyepről a fűnyírógépünk segítségével gyűjtjük össze a leveleket.

A pázsitra hullott leveleket nem csak optikai okokból kell összegyűjteni a pázsitról, hanem azért is, mert a fűszálak az avar alatt nem jutnak elég fényhez és levegőhöz. A fűgyűjtő-kosaras fűnyírógép felszippantja a lehullott faleveleket a gyepről, apróra vágja azokat.

Az összevágott levél- és fűnyesedékből az egyik legjobb mulcsot kaphatjuk – fotó: STIHL

Mi az a mulcs, mit nevezünk mulcsozásnak?

A mulcs valamilyen talajtakaró anyag, például faforgács, fakéreg, kőzúzalék, de mulcsnak használható a kertben keletkező növényi hulladék is. A lenyírt fűnyesedék, az összegyűjtött levelek, valamint az apróra vágott gallyak egytől egyig tökéletes takaróanyagok, sőt, javítják a talaj biológiai és fizikai állapotát is. A mulcsozás szó talajtakarást jelent, tehát valamilyen mulcs anyaggal a földfelszín takarását, védelmét.

A fűnyesedék és a lehullott levelek mellett az ősszel lemetszett és apróra vágott gallyak, vesszők is alkalmasak mulcsnak. A különböző növényi hulladékokat gyűjtsük egy helyre, alaposan keverjük el, mert az így keletkezett mulcsunk nem került semmibe, de nagyon hasznos ősszel a kertben.

Használhatjuk például a fagyérzékeny növények takarására, megvédhetjük növényeinket az esetleges fagykároktól. További előnye, hogy a természetes, növényi mulcs a lebomlása közben értékes tápanyagokkal látja el a talajt.

Könnyedén feldolgozza a kerti hulladékot – fotó: STIHL

További információkért látogasson el a www.stihl.hu-ra, a szakértők kerti tippjeit pedig keresse a www.stihlnemzedekek.hu weboldalon vagy a STIHL Magyarország YouTube csatornáján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Megváltozott a benzin összetétele - mi lesz a kisgépekkel?

2020. január 7. 12:49

A kormányrendelet szerint a 95-ös oktánszámú benzin bioetanol-részaránya legalább 6,1 százalék lesz január elsejétől, a dízelhez kevert biodízel minimális részaránya 6,4 százalékról 8,2 százalékra nő.

Így vásároljon tűzifát: tippek, tanácsok, hogy ne a pénze égjen!

2019. november 20. 05:47

Amennyiben a tűzifa rönk formájában érkezik, nélkülözhetetlen egy könnyű, egyszerűen használható, megbízható, komfortos és biztonságos fűrészt beszereznünk.

Motorfűrésszel faragták ki a magyar Harley-társadalom atyját

2018. június 18. 06:54

Gáborecz István, a vállalat szobrásza húsz óra megfeszített munka eredményeként kifaragta a tavalyi Fat Boy riderét.

Őszi sövényápolás könnyen és precízen

2018. szeptember 28. 08:39

Az idős sövények visszavágására, a fiatalabbak igazítására eltérő kivitelű gépek szolgálnak. Nagyobb kertek, parkok karbantartása és tájgondozás esetén érdemes benzines gépet választanunk.